Autor
Kategorie:
Různé

Centrum Otevřená zahrada postoupilo až do finále prestižní evropské soutěže

Mezi posledních třicet finalistů evropské soutěže Sustainable Energy Europe & ManagEnergy Awards 2014 postoupil jediný český zástupce - nová administrativní budova v areálu Otevřené zahrady Nadace Partnerství v Brně. Soutěž se zaměřuje na propagaci energeticky úsporných projektů, jichž do ní letos...

Mezi posledních třicet finalistů evropské soutěže Sustainable Energy Europe & ManagEnergy Awards 2014 postoupil jediný český zástupce – nová administrativní budova v areálu Otevřené zahrady Nadace Partnerství v Brně. Soutěž se zaměřuje na propagaci energeticky úsporných projektů, jichž do ní letos bylo přihlášeno 342.

Jak k brněnskému projektu Nadace Partnerství uvedl její ředitel Miroslav Kundrata, tato nadace od počátku směřuje k uhlíkově neutrální (zero carbon) bilanci provozu svých objektů. I proto Otevřená zahrada dnes slouží jako praktický příklad a inspirace pro ekologicky šetrnou přestavbu městských částí i administrativních areálů.

Samotná budova vzdělávacího a poradenského centra Otevřená zahrada je pojata jako pasivní a se svou zelenou střechou patří k nejlepším ukázkám zeleného stavění v České republice. Využívá nejmodernějších technologií, je vytápěna a chlazena pomocí tepelných čerpadel napojených na osm hlubinných vrtů, recykluje dešťovou vodu ze střech i ze zpevněných ploch zahrady a má minimalizovanou spotřebu energií na jednotku plochy.

Tato pasivní stavba plní funkci poradenského, vzdělávacího a konferenčního centra, přičemž poskytuje zázemí pro více než 60 odborníků z neziskových organizací. K dispozici je tam i konferenční sál a jednací místnosti pro dalších 90 lidí. Interiér objektu zdobí informační biosystém, který vytvořili grafici Studia Pixl-e s využitím trávy, listů a zvadlých květin z brněnských květinářství. Součástí hlavních komunikací je foyer s možností instalace výstav.

Tentokrát se však brněnské vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada ve finále soutěže v kategorii Bydlení muselo sklonit před švédským projektem bytového domu v Brogården. Tento bytový dům byl jako první ve Švédsku zrekonstruován s využitím prvků a technologií pro pasivní bydlení. Projekt je názornou ukázkou toho, že lze zrekonstruovat starý, energeticky neúsporný dům na dům moderní, který jen na teplu nově ušetří 75 % energií.

Centrum Otevřená zahrada mj. obdrželo Cenu ministra životního prostředí za energeticky úspornou stavbu (soutěž Stavba roku 2013) a je i Českým energetickým a ekologickým projektem (2012).

FOTO: LENKA GROSSMANNOVÁ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *