Autor
Kategorie:
Správa a rozvoj

Elektronické aukce sníží náklady i riziko korupce

Dokládají to rovněž výsledky nedávného průzkum společnosti NAR marketing, s. r. o., mezi 32 českými a 16 slovenskými městy, která používají eAukce např. při zadávání stavebních zakázek, nákupu kancelářských potřeb nebo při výběru mobilních operátorů.

Při prvním nákupu dané komodity dosahují úspory až 30 % oproti dřívějším nákladům. S občas zmiňovanými nedostatky eAukcí, třeba špatnou kvalitou dodávek či zhoršením vztahů s tradičními dodavateli z regionu, se města zapojená do průzkumu setkala jen v minimu případů.

Pozitivní přijetí nového trendu v nákupních procesech dokládá i fakt, že v českých městech se počet aukcí loni meziročně zvýšil ze 783 na 1599. Na Slovensku, jež s tímto systémem začalo dříve (a největší boom již tedy má za sebou), se počet zvýšil o 66 % na 596 aukcí,« uvedl Milan Kaplan, prezident české i slovenské asociace APUeN (Asociace poskytovatelů a uživatelů elektronických nástrojů pro výběrová řízení a elektronické aukce) a ředitel NAR marketing.


»Průzkum potvrdil, že většina měst, která eAukce začala využívat, na ně nedá dopustit. Ze všech dotazníků se nám vrátil jen jediný se spíše negativním názorem. Jistěže i eAukce mají své nástrahy. Těm však lze předejít důkladnou přípravou celého procesu,« konstatoval Milan Kaplan.

Průměrné úspory v Česku se při použití eAukcí pohybují okolo 13 %. »Porovnáme-li výchozí nabídky a konečné vysoutěžené ceny, město v letech 2008-2012 ušetřilo téměř 28 mil. Kč,« vysvětluje ve studii vydané společností NAR Mgr. Milan Rabiňák, který má na starost veřejné zakázky v Bruntále.

»Když jsme eAukce na jaře 2011 spouštěli, mnozí úředníci měli pocit, že jim to přidělá práci a že se budou muset učit spoustě nových věcí. Dnes vědí, že jim nový systém naopak hromadu času ušetří. Proces je rychlejší, přehlednější, a hlavně veškeré údaje jsou zaznamenány, takže pracovníky nikdo nemůže obvinit, že někomu stranili či že zmanipulovali výběrové řízení,« shrnul dvouleté zkušenosti s aukcemi místostarosta Holic Ing. Vítězslav Vondrouš.

Výběrová řízení na stavební firmy v ČR tvoří 55 % všech městských elektronických aukcí. Např. v Chebu ročně vysoutěží stavební investice za více než 200 mil. Kč. »Úspory jsou v řádu desítek milionů korun, které lze využít na další investice,« řekl místostarosta Chebu Bc. Tomáš Linda.

Ve Žďáru nad Sázavou měli s eAukcemi natolik pozitivní zkušenosti, že rada města zavedla povinnost takto zadávat všechny zakázky malého rozsahu. »O úspěchu svědčí fakt, že za čtyři roky nepodali uchazeči jedinou námitku. Tento způsob nákupů vnímáme jako návrat k tradičnímu obchodu na tržišti, kde nakupující stanoví parametry poptávky a prodávající mu v rámci soutěže opakovaně nabízí cenu a další požadované vlastnosti,« připomněl tajemník žďárské radnice Ing. Jan Havlík.

Průzkum vyvrátil i obavy, že eAukce znevýhodňují menší regionální firmy. »Při zadávání stavebních prací oslovujeme hlavně firmy ze Znojma a okolí. Právě regionální firmy hodnotí eAukce pozitivně. Naši dodavatelé navíc věří, že elektronické zadávání je transparentnější než obálková metoda,« uzavřel ředitel Správy nemovitostí města Znojma Ing. Tomáš Šturala.

 

Největší konference o eAukcích se blíží

V Ostravě proběhne od 13. do 15. listopadu 2013 již 9. ročník konference eBF, která je zaměřena na eAukce i celé spektrum elektronizace nákupních systémů. Pořadatelé očekávají na 300 účastníků z Česka i zahraničí, pro něž připravili semináře a diskuse s odborníky na eAukce z ministerstev, samospráv, organizací i firem.

Podrobné informace a on-line přihlášení najdou zájemci na webu www.ebizforum.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *