Funkční a vzhledná – taková je přístavba školky v Poříčanech

Výstavba modulové stavby pro jedno oddělení MŠ Poříčany (okr. Kolín) proběhla v roce 2010. Tehdy přišlo na jaře k zápisu do školky přes 50 dětí, volných míst bylo pouze 15. Populační boom bývalé zastupitelstvo zaskočil a bylo třeba situaci řešit. Bylo totiž jasné, že kapacita 54 dětí nebude na dalších nejméně 10 let dostačující.

Proto se začalo hledat řešení, kde a jakým způsobem vytvořit další oddělení školky. Stávající prostory, které by byly vyhovující, obec neměla a zrovna v tu dobu se začaly objevovat první nabídky na modulové stavby.

NEVYHOVUJÍCÍ STAVBU JE MOŽNÉ ROZEBRAT

To, že jsme se nakonec rozhodli pro modulovou školku, mělo několik důvodů. Jednak bylo možné tuto stavbu zrealizovat v rekordně krátkém čase, přizpůsobit ji atypickému tvaru pozemku a líbila se nám i možnost kdykoli v budoucnu přistavět další podlaží a propojit školku s hlavní budovou školy. Dále sehrála svou roli i cena. Firma TOUAX, která nám modulovou stavbu dodala, nejen že nabídla nejnižší cenu, ale byla schopna v tom »šibeničním« termínu všechny naše požadavky splnit a jako bonus nabídla možnost odkladu platby o jeden rok s tím, že když nám toto řešení nebude vyhovovat, stavbu zase rozeberou a odvezou. Spolupráce při všech etapách realizace, od přípravných a projekčních prací až k předání stavby, byla bezproblémová a firma vždy vyšla vstříc našim požadavkům. I proto 1. září 2010, tedy necelý půlrok poté, co jsme se rozhodli nedostatečnou kapacitu školky řešit, zahájilo 3. oddělení MŠ provoz.

Celková cena zahrnovala přípravu spodní stavby – zemní práce, terénní úpravy a základové pasy – ve výši 300 tis. Kč, kupní cena za modulovou stavbu byla 3 840 000 Kč. K tomu ještě dalších půl milionu bylo třeba na vnitřní vybavení (nábytek, lehátka aj.).

RODIČE I ZASTUPITELE PŘESVĚDČIL PĚKNÝ VZHLED

Rodiče i veřejnost stavbu přijali velmi dobře, až na drobné výjimky jsme se nesetkali s negativním hodnocením – ani z hlediska »funkčnosti« budovy, že by třeba lidé měli pocit, že modulová stavba bude mít horší parametry nebo že vydrží méně než klasická zděná budova, ani z estetického hlediska. K tomu určitě přispěla i fasáda v kombinaci dřeva a cementovláknitých desek, kterou školka má – vůbec totiž nevypadá jako stavba z kontejnerů, vůči kterým panovaly, nebo možná pořád ještě panují určité předsudky.

Protože se Poříčany stále rozrůstají, nepředpokládáme, že by stavba měnila své využití, a pokud ano, tak bude určitě využita pro potřeby ZŠ a MŠ – jako učebny, prostory pro školní družinu nebo volnočasové aktivity. S tím, že bychom stavbu rozebírali a přemisťovali jinam, nepočítáme, i když ta možnost tu teoreticky je. Nebereme to tak, že jsme postavili něco dočasného, naopak plánujeme nástavbu 2. patra, protože nám chybí prostory pro třídy základní školy.

Co se týče provozu, myslím, že po čtyřech letech můžeme stavbu označit jako bezproblémovou. Občas se objeví nějaká drobná závada, např. netěsní okno, je třeba vyměnit kování u dveří apod. To je stejné jako u každé jiné stavby. I provozní náklady jsou srovnatelné s klasickou zděnou stavbou.

Modulovární stavba je určitě řešení, které bych ostatním obcím doporučila, protože naše zkušenosti jsou velmi dobré – z mého pohledu se jedná o zcela plnohodnotnou alternativu klasické výstavbě.

HANA TERŠOVÁ

starostka obce Poříčany

Po čtyřech letech obec hodnotí provoz modulární stavby jako bezproblémový.

FOTO: MÚ POŘÍČANY

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *