Jak Praha bojuje s kapesní kriminalitou?

Hlavní město Praha pravidelně přispívá na boj s pouliční kriminalitou. Výsledkem této podpory je i preventivní projekt, který domácí i zahraniční návštěvníky orientuje, jak omezit rizika spojená s kapesními krádežemi. V předvánočním čase se stal aktuálním tématem.

„Policie ČR i Městská policie hlavního města Prahy se během vánočního období pochopitelně na tento typ pouliční kriminality důsledně zaměřují ve snaze chránit obyvatele i návštěvníky města. Na boj proti ní Praha vyčlenila během uplynulých let i pro příští rok několik set tisíc korun. Tato podpora umožnila i vznik projektu, který je realizován již druhým rokem a je zacílen na změnu stereotypního chování poškozených, aby tak snižoval šance pachatelů na dokonání krádeže,“ uvádí Libor Hadrava, pražský radní pro bezpečnost a prevenci kriminality.

 

Projekt  ve své první fázi seznamoval veřejnost humorným způsobem, s podtitulem Pozor na ně!, s pěti nejčastějšími způsoby páchání tohoto druhu trestné činnosti. V roce 2016 byl projekt rozšířen pro cílovou skupinu cizinci – turisté a mimopražští návštěvníci Prahy, tentokrát s názvem Šmátralka a její gang jdou znovu do akce. Jeho nedílnou součástí je skládací mapka centra Prahy ve formátu A6, na jejíž druhé straně je opět vyobrazeno pět nejčastějších způsobů okradení, ke kterým v hlavním městě dochází. Nechybí ani riziková místa a především preventivní rady, jak se této nepříjemnosti vyhnout. Mapka také obsahuje QR kód s odkazem na webové stránky Prahy pro zahraniční návštěvníky (www.prague.eu), kteří zde mohou najít velké množství praktických rad a informací v jedenácti světových jazycích. Mapky v českém, anglickém a německém jazyce budou k dispozici na policejních služebnách v centru Prahy a rovněž v drátěných programech umístěných ve vestibulech jednotlivých stanic metra.  Při nárazových akcích je budou také na turisticky vyhledávaných místech Prahy rozdávat mimopražským a zahraničním návštěvníkům sami policisté.*

Prevence v oblasti kapesních krádeží je nezbytná. Zatímco u jiných druhů kriminality se pachatelé stále zdokonalují a hledají nové triky a finty , u kapesních krádeží pachatelé většinou nic nového nehledají a zůstávají dlouhodobě u ověřených postupů,“ upozorňuje koordinátor prevence poručík Ondřej Penc z Policie ČR.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *