Autor
Kategorie:
Různé

Jak se domoci informací: Soutěž napoví

Rekordních 132 nominací bylo zasláno do letošního 10. ročníku soutěže Otevřeno x Zavřeno. Organizátoři z řad Otevřené společnosti, o. p. s., po jejich ověření předali odborné porotě a veřejnosti 83 z nich. V kategorii Zavřeno převládají případy rozsáhlých a systematických obstrukcí při vyřízení...

Rekordních 132 nominací bylo zasláno do letošního 10. ročníku soutěže Otevřeno x Zavřeno. Organizátoři z řad Otevřené společnosti, o. p. s., po jejich ověření předali odborné porotě a veřejnosti 83 z nich. V kategorii Zavřeno převládají případy rozsáhlých a systematických obstrukcí při vyřízení žádostí. Žadatel nedostane informaci i několik let a stát prosoudí desítky tisíc korun. Podle organizátorů například Středočeský kraj pětkrát odmítl vydat informace o odměnách zastupitelů, ačkoliv mu to nadřízené Ministerstvo vnitra uložilo. Výrazným trendem je nárůst nominací cenzury a zneužívání radniční periodik.

»Zajímavé je pro nás mezinárodní srovnání,« říká autor soutěže Oldřich Kužílek. »Na Slovensku nebo v Polsku, kde dokonce převzali náš název, se ani po několika letech taková soutěž neuchytila. V Česku naopak veřejnost zareagovala neuvěřitelně vstřícně – dokonce registrujeme řadu facebookových diskusí, vybízejících pro hlasování pro tu či onu nominaci,« upřesňuje Oldřich Kužílek. Výsledky soutěže budou zveřejněny na www. otevrete.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *