Vložil
Kategorie:
Legislativa, Různé
Štítky:

Léky míří mimo lékarny, budou dostupné i na benzínkách

Prodej vyhrazených léčivých přípravků mimo lékárny je v České republice možný již od roku 1998, ale teprve v poslední době se počet jejich prodejců začíná zvyšovat. Aktuálně jich je podle databáze Státního ústavu pro kontrolu léčiv zhruba 1970, zatímco lékáren je u nás celkem 2410. Tento trend přináší nesporné výhody v podobě dostupnosti základních léčivých přípravků bez předpisu i doplňků stravy v místech, kde lékárny zcela chybí, a v časech, kdy jsou uzavřeny. Řada prodejců, zejména čerpací stanice pohonných hmot, má totiž otevřeno 24 hodin denně, 365 dní v roce.

 

 V minulosti již proběhla řada diskuzí o tom, zda lék podaný z rukou nefarmaceutického pracovníka, nepředstavuje pro kupujícího riziko. Pravda je taková, že mimo lékárny lze prodávat pouze tzv. vyhrazené léčivé přípravky.  Jedná se o omezený okruh léčiv,  která byla odborníky do této skupiny zařazena právě proto, že jsou vhodná pro samoléčbu. V ČR jde o seznam asi 300 položek, naprostou většinu z toho ovšem tvoří léčivé čaje. V celé řadě zemí je okruh léčiv prodávaných mimo lékárny výrazně širší.  Pro zajištění bezpečnosti spotřebitelů je klíčové, aby prodejci při skladování, nakládání a prodeji těchto léčiv dodržovali zásady dané vyhláškou č. 106/2008 Sb. Je patrné, že český občan stále častěji a rád bere své zdraví do svých rukou a pokud je v lékárně zavřeno, což je mimo nákupní centra a na malých městech většinou vždy po 17. hodině, může si léky, se kterými má dobré zkušenosti koupit i jinde – na čerpací stanici, v recepci hotelu nebo i na dalších místech.

Největší český specialista na vyhrazené léčivé přípravky, společnost Medipoint Services, s.r.o., provozující 400 prodejních míst, disponuje dlouholetými zkušenostmi s prodejem vyhrazených léčiv. „Lidé na našich prodejních místech, což jsou především čerpací stanice Benzina, Shell a OMV, prodejny PONT na vlakových a autobusových nádražích a vybraná ubytovací zařízení a lázně, oceňují především to, že mají léky k dispozici v okamžiku, kdy je aktuálně potřebují. Nejčastěji hledají úlevu od akutních potíží na cestách, jako je například bolest hlavy, střevní potíže nebo bolest zad. Jednou z nejvíce žádaných položek je ale třeba i těhotenský test. Náš sortiment zahrnuje základní doplňky stravy a léky na nachlazení, bolest, střevní potíže nebo například oční kapky. V Medipoint boxech ale zákazníci naleznou také zdravotnický materiál na ošetření ran,“ říká ředitel společnosti Medipoint Services Petr Malíř.

 

Lidé, kteří se rozhodnou svůj zdravotní problém řešit sami a zakoupit si lék bez předpisu, by měli dodržovat několik základních pravidel. Především by si vždy měli pečlivě přečíst příbalovou informací, kde se dozví vše potřebné o léku, co obsahuje, na jaké typy potíží je určený a jak jej dávkovat. Dále je důležité si hlídat, zda neužíváme dva léky se stejným složením. Léky se mohou jmenovat různě a mít přitom stejnou účinnou látku a pak hrozí předávkování. Zvláště opatrné by při samoléčbě měly být těhotné ženy, rodiče při podávání léků dětem a senioři. V neposlední řadě je dobré vědět, kdy by měl člověk vyhledat lékařskou pomoc, pokud léky nepomohou.

 

„Veškerá léčiva jsou v prodejních místech prodávána z rukou odborně školeného personálu, který pečlivě dohlíží na to, aby léky zákazník dostal v pořádku. Musí se například hlídat celistvost balení, expirační doba, skladovací podmínky apod.,“ vysvětluje PharmDr. Martina Štýbnarová, která prodejce pravidelně školí, a dodává: „Pracovníci všech prodejních míst musí projít školením dle platné legislativy a získat certifikát způsobilosti prodeje vyhrazených léčivých přípravků. Jejich školení je kontinuální.“

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *