Autor
Kategorie:
Ekonomika

Mají radnice kde ušetřit na platech?

Šetřte i na platech, radil ministr financí Ing. Miroslav Kalousek zástupcům municipalit loni v listopadu na Celostátní finanční konferenci Svazu měst a obcí ČR. A nechal promítnout i tabulku, aby na ní doložil, že je to pouze a jen stát, který - na rozdíl od obcí a krajů - umí uspořit i na platech...

Šetřte i na platech, radil ministr financí Ing. Miroslav Kalousek zástupcům municipalit loni v listopadu na Celostátní finanční konferenci Svazu měst a obcí ČR. A nechal promítnout i tabulku, aby na ní doložil, že je to pouze a jen stát, který – na rozdíl od obcí a krajů – umí uspořit i na platech svých zaměstnanců.

Škoda jen, že v tabulce byla zahrnuta jen data za loňské první pololetí, takže do ní nemohly být zahrnuty údaje o letních, a hlavně vánočních odměnách pro zaměstnance státu. Vždyť pouze armáda a resort obrany si loni »pod stromeček« celkem nadělily plných 130 mil. Kč. Podobně Ministerstvo zahraničních věcí v závěru roku mimořádně odměnilo své zaměstnance celkem 44 mil. Kč, tedy v průměru 25 tisíci korun pro každého. Nejčastější argumentací ve prospěch těchto kroků bylo, že platy státních zaměstnanců se loni přece o desetinu snížily.

Pravda, i radnice by letos mohly ušetřit. Vždyť třeba Úřad práce ČR od 1. 1. převzal agendy nepojistitelných sociálních dávek a z radnic si »stáhl« i některé pracovníky, kteří je tam dosud vyřizovali.

Jenže nebyl by to (náš) stát, kdyby vzápětí neuštědřil obcím nové povinnosti, pro jejichž zajištění budou třeba další zaměstnanci. Např. zavedení Pomocného analytického přehledu (viz MO č. 12/2011) vyvolá tlak na přijetí specialistů pro jeho zpracování, o odklonu od zjednodušeného způsobu odepisování majetku ani nemluvě.

Skutečně je pouze na radnicích, aby snižovaly počty zaměstnanců a šetřily na jejich platech?

Vývoj objemu platů ve veřejné správě (v %)

meziroční růst 2008 2009 2010 1. pol. 2011
kraje 8,5 6,2 2,8 2,3
obce 6,5 5,6 5,1 0,0
stát 2,4 5,0 -2,5 -5,3

ZDROJ: MF ČR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *