Na intervenční centrum se obracejí i cizinci žijící v Praze

Přestože prázdniny patří mezi klidnější měsíce v roce, v posledních třech letech je to u odhalených případů domácího násilí právě naopak. Od roku 2014 totiž počet vykázaných osob prudce vzrostl, a to i v době prázdnin.

Za měsíce červenec a srpen bylo před třemi roky zaznamenáno 36 případů, v minulém roce o dva případy více a letos bylo vykázáno 30 násilníků. „Indisponovanější v tomto ohledu je srpen, ve kterém letos bylo odhaleno výrazně více případů než v  červenci. Ve druhé polovině prázdnin také téměř dvojnásobně vzrostl počet kontaktů intervenčního centra,“ upřesnil radní pro sociální oblast Daniel Hodek.
Na intervenční centrum se stále častěji obracejí i cizinci žijící v Praze, jako v případě asijské rodiny, ve které se mnoho let dopouštěl psychického a poté i fyzického násilí muž na manželce. „Přes obtíže spojené s omezenou znalostí českého jazyka se podařilo s klientkou domluvit schůzku, které se účastnila i tlumočnice. Klíčové v tomto případě bylo získat důvěru klientky v to, že jí můžeme pomoci obtížnou rodinnou situaci řešit. K tomuto přispěla skutečnost, že tlumočnice byla stejné národnosti jako klientka,“ popisovala vedoucí Intervenčního centra Zuzana Chomová.
Manžel byl za brutální fyzické útoky nakonec ze společného obydlí vykázán. Intervenční centrum klientce připravilo návrh, kterým byl soud požádán o prodloužení policejního vykázání o měsíc a následně o další 3 měsíce. Soud návrhům vyhověl. V tomto čase klientka několikrát navštívila Intervenční centrum a požádala o přípravu návrhu na úpravu poměrů k dcerám a návrhu na rozvod.
„Muž původně naprosto nepřipouštěl jakoukoliv zmínku o rozvodu. Nyní byl nucen akceptovat rozhodnutí své ženy.  Ze společného obydlí se odstěhoval, s dcerami se nadále stýká mimo domov a hradí soudem určené výživné,“ doplnila Chomová s tím, že důležité je v případech zjištění domácího násilí se na odborníky obracet co nejdříve.*

/TZ/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *