Odkrytí tabu kapitálových trhů /3: nástroje poprvé

Zjišťuji, že začínám být cynickým ekonomem. V tomhle poznání jsem se ještě více utvrdil v závěru minulého roku po návratu ze své dlouhé cesty po americkém kontinentě.

Češi totiž umí medializovat neúspěch jako úspěch. Drobnou zprávičku vydají jako senzaci, zatímco senzace, která ovlivní jejich životy, si nevšímají, i když ji mají před očima. Takto »úspěšným neúspěchem« se naposledy v mých očích stal výsledek veřejných financí roku 2013.

Daňové příjmy veřejných rozpočtů roku 2013 vzrostly – navzdory masivnímu zvedání daní – meziročně pouze o 1 %, přitom inflace byla 1,4 %. Rozuměj, že ceny rostly více než příjmy veřejných rozpočtů. Zpráva zveřejněná Ministerstvem financí ČR uvádí, že »od roku 2008 nejlepší výsledek« byl způsoben šetřením. Přitom výdaje veřejných rozpočtů – na rozdíl od příjmů – rostly více než inflace, sice o 1,8 %.

TUZEMSKÉ PARADOXY, JICHŽ OSTATNÍ SVĚT NIKDY NEDOSÁHNE

Čechy zkrátka miluju za to, že šetří – a přesto jejich výdaje rostou, i za to, že chudnou – a přitom vlastně bohatnou. Přesvědčuji se tak sám na sobě, že zdejší zima je tím pádem vlastně »karibským teplem« a skutečnost, že mám nějakou virózu a není mi zrovna příliš dobře, vlastně v našich zeměpisných šířkách znamená, že je mně vlastně fajn. Hurá!

Ministerská zpráva pokračuje tím, že výnos DPH rostl o 10,9 %. Podražilo vše: To se vládě opravdu povedlo a je to vážně počin hodný Nobelovy ceny za ekonomii. Firmám se nedařilo a jejich výnos byl meziročně o 8,6 % nižší – prý firmy nedosáhly zisků. Ptám se, jak je to jen možné, když se zvyšují ceny vstupů, spotřeba klesá, rostou daně i »šikanující regulace« ze strany jak ČR, tak EU a nezaměstnanost je na špici s tím, že do infrastruktury se prakticky neinvestuje? Na webu Ministerstva financí se přesto jásá (myslím, že povinně). Odvoláváním se na loňský »nejlepší výsledek hospodaření státního rozpočtu od roku 2008« činíme totéž, jako bychom se po svěrákovsku chlubili třídním debilem ve třídě plné kreténů. Nu, budiž, nechť znějí slavnostní fanfáry.

Zadlužujeme se, na daních nevybereme ani na navýšení cen, takže společně chudneme, ale hurá! Musím si zavzpomínat na řešení krizových stavů komunisty a najít svou masku, kterou jsem nikdy neměl (nebo snad měl a už mi zůstala?).

NENÍ ÚNIKU… VYJMA VYUŽITÍ NÁSTROJŮ KAPITÁLOVÉHO TRHU

Špatný vývoj české ekonomiky završila koncem loňského roku ČNB listopadovým oslabením koruny (intervencemi, které mají trvat celý rok 2014). Prakticky vzato, byl jsem »za velkou louží« jedním z mála klientů, který pil svou milovanou »Caipirinhu un poco de azúcar« každou denní dobu za stále větší peníz, protože oslabování koruny bylo viditelné spolu s postupem slunce během dne pouhým okem. Bavil jsem tím domorodce i širokou paletu cestovatelů z celého světa.

Nechci být ve třídě kreténů, ale musím, což je asi osud většiny národa. Není volitelného úniku… vyjma využití nástrojů kapitálového trhu. Svět a nástroje kapitálového trhu mne poslední dobou opravdu fascinují. Je to totiž cesta ke stabilitě budoucnosti, cesta, jak stabilizovat svůj majetek, a šance ho nechat růst a užít si případný bankrot ČR se sklenkou dobrého vína.

NAKUPUJTE PODÍLOVÉ FONDY – ZÍSKÁVÁTE TAK PŘÍMO MAJETEK, NE POUHÉ POHLEDÁVKY ZA BANKAMI

Především: Jestliže chcete zajistit svou finanční budoucnost, zapomeňte na český stát. Zapomeňte na bankrotáře a vzpomeňte si, kde sídlí odsud dávno vyhnaní Baťové, úspěšní Fordové, Porscheové, následovníci úžasného Steva Jobse, charakterní dravci, velcí úspěšní kreativci, úspěšní podnikatelé. Zapřemýšlejte o tom, kde se nacházejí regiony, v nichž lze očekávat vyšší růst ekonomiky, kde růst ekonomiky uměle nepodporují, ale které pro tento růst mají přirozené podmínky…

Záleží na vašich vlastních měřítcích. Ale pravděpodobně mnohý by se divil, kde všude na naší planetě se už blýská na dobré časy. Světová ekonomika nepopiratelně roste za normálních okolností průměrně o 5 % ročně.

Moje doporučení zní: Nakupujte otevřené a uzavřené podílové fondy. Nakupujte přímo majetek, nikoliv pohledávky za bankou nebo investiční skupinou. Mějte přímo majetek, majetek, který roste. Problematika nástrojů kapitálového trhu je obsáhlá a já se budu nejprve věnovat především otevřeným podílovým fondům, do kterých mohou investovat jak fyzické osoby, tak právnické osoby a veřejnoprávní korporace.

VSTUPTE DO PESTRÉ ZAHRADY MNOHA DRUHŮ VŮNÍ A KVĚTIN

Podstata nástrojů kapitálového trhu spočívá v tom, že na jedné straně existují subjekty, které mají peníze a nemají příležitosti, a na straně druhé existují subjekty (projekty) bez peněz se spoustou příležitostí. Kapitálový trh tím dává k sobě nabídku a poptávku.

Mnozí mají kapitálový trh ve vnímání uložený jako prostý nákup akcií, ale tak to vůbec není. Mnozí si myslí dokonce, že je třeba dobře vybírat konkrétní akciový titul a být na něm potom závislý a trnout z vývoje kurzu akcie, ale tak to také není. Otevřené podílové fondy vás nechají vstoupit do pestré zahrady mnoha druhů květů a vůní. Máte podíl na každém kvítku, na každé vůni a i vaše prostá tisícikoruna je takto účastna podílem na celé rozsáhlé rostoucí zahradě akcií, měn, komodit a záleží na zahradě, do které vstoupíte, tedy na zvoleném typu otevřeného podílového fondu, jak ukazuje tabulka. Nemusíte být zahradníkem, aby vaše květy (vaše majetky) rostly.

Stát vaše investice do kapitálových nástrojů nikdy nebude podporovat, to nečekejte, naopak. Důchodový systém ČR je od narození průtokový a poslední tři roky deficitní (deficit v roce 2012 činil 50 mld. Kč). Takže kdyby současní poplatníci místo placení daně, nazvané důchodové a sociální pojištění, například kupovali podíly na kapitálovém majetku ve světě, místo toho, aby tyto své peníze posílali státu, stát by měl větší deficit. Tito poplatníci by sice byli zajištění, ale systém financí nezodpovědného státu by se zhroutil. Stát nezajímá budoucnost lidí, to se jen ministři starají o budoucnost svých koryt a lobbisté o budoucnost svých obchodů. Lid versus český stát je stejně ložené konstatování jako stát versus prosperita.

Vaše prosperita přesto má naději. Nebuďte závislí, zůstaňte v obraze a vytvářejte si pozvolna svůj majetek pro svoji budoucnost.

LUDĚK TESAŘ

www.cityfinance.cz

Typy otevřených podílových fondů

Typ fondu Výnos (ilustrativní, bráno posledních 10 let) Riziko Investiční horizont
peněžního trhu nízký (mírně nad termínový vklad) do 2 % p. a. mizivé do 1 roku
dluhopisový nižší až střední do 8 % p. a. nízké 3 roky a více
smíšený střední až vyšší od 5 % p. a. výše střední 3 roky a více
akciový vyšší (dlouhodobě od 8 % p. a. výše) vyšší 5 let a více
garantovaný nižší až střední (do 8 % p. a.) mizivé 3 roky a více

ZDROJ: www.cityfinance.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *