Omezení petice a právo petiční

Je přípustné omezit petici jen na občany města, resp. zda mohou petici obyvatel města podpořit i občané z jiných měst? Výkon petičního práva nelze omezit jenom na občany konkrétního města, byť se obsah petice týká problémů jen tohoto města. Právo petiční je ústavní právo a není nijak vázané na...

Je přípustné omezit petici jen na občany města, resp. zda mohou petici obyvatel města podpořit i občané z jiných měst?

Výkon petičního práva nelze omezit jenom na občany konkrétního města, byť se obsah petice týká problémů jen tohoto města. Právo petiční je ústavní právo a není nijak vázané na oblast územních samospráv – nelze je tedy směšovat např. s právy občanů obcí podle § 16 zákona o obcích.

Podle § 1 zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním, právo obracet se s peticí na příslušné orgány má každý a podle § 2 nesmí být nikomu ve výkonu petičního práva bráněno.

Ing. MARIE KOSTRUHOVÁ

odbor dozoru a kontroly veřejné správy Ministerstva vnitra ČR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *