Autor
Kategorie:
Ekonomika

Pozvolné oživování ekonomiky neustrne, soudí MF ČR

Podle makroekonomické predikce, vydané v říjnu Ministerstvem financí ČR (MF), reálný HDP ve 2. čtvrtletí 2014 mezičtvrtletně vzrostl o 0,3 %. V porovnání s 1. čtvrtletím 2014 sice došlo k jistému zpomalení růstu, tento vývoj však byl očekáván. »Nadále se domníváme, že pozvolné oživování ekonomické...

Podle makroekonomické predikce, vydané v říjnu Ministerstvem financí ČR (MF), reálný HDP ve 2. čtvrtletí 2014 mezičtvrtletně vzrostl o 0,3 %. V porovnání s 1. čtvrtletím 2014 sice došlo k jistému zpomalení růstu, tento vývoj však byl očekáván. »Nadále se domníváme, že pozvolné oživování ekonomické aktivity bude pokračovat,« uvedlo ministerstvo s tím, že za celý letošní rok by reálný HDP mohl meziročně vzrůst o 2,4 % a obdobnou dynamiku by HDP mohl vykázat i v roce 2015.

Rok 2014 navzdory oslabení koruny vlivem devizových intervencí ČNB by se měl vyznačovat velmi nízkou inflací. Letos se totiž protinflačně projeví některé administrativní vlivy (zejména snížení cen elektřiny). Průměrná míra inflace by tak mohla dosáhnout jen 0,5 %. V roce 2015 se sice růst spotřebitelských cen patrně zrychlí, ale MF soudí, že inflace se stále bude pohybovat pod inflačním cílem centrální banky.

Postupně by se měla snižovat i míra nezaměstnanostit, zaměstnanost naopak patrně mírně poroste. Objem mezd a platů by se letos mohl zvýšit o 2,9 %, v roce 2015 dokonce o 3,9 %. Kromě předpokládaného zlepšování situace soukromého sektoru by na vývoj mezd a platů měl příznivě působit nárůst objemu platů v rozpočtové sféře.

Hospodaření vládního sektoru letos podle ministerstva skončí deficitem 1,5 % HDP. Dluh vládního sektoru by se měl díky kvalitnějšímu řízení likvidity snížit o 1,8 p. b. na 43,9 % HDP. Pro příští rok se očekává deficit ve výši 2,4 % HDP, který však zčásti bude dán jednorázovým zahrnutím pronájmu letounů JAS 39 Gripen.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *