01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Romské hlídky se osvědčují

Oficiálně se každý z těchto jedenácti mužů nazývá »asistent prevence kriminality« a všichni ve struktuře Městské policie Děčín fungují na postech tzv. ostatních zaměstnanců obce zařazených do obecní policie podle zákona o obecní policii.

Úspěšný děčínský projekt Asistent prevence kriminality, účinně podpořený Ministerstvem vnitra ČR, nevznikl ze dne na den a bylo třeba se k němu usilovně dopracovat.

Jak připomíná zástupce ředitele Městské policie (MP) Děčín Mgr. Tomáš Pavlík, v roce 2009 došlo k řadě schůzek se zástupci Romů z boletického sídliště. Ti na magistrát přišli s tím, že soužití na sídlišti není úplně ideální. Za jednu z hlavních příčin označovali chování některých romských rodin, na něž jakákoli autorita - ať už strážníka či policisty, příliš neplatila. Výsledkem mnohaměsíčních jednání bylo rozhodnutí o spolupráci při dohledu nad veřejným pořádkem v lokalitě Děčín XXXII (Boletice), kde žije nejpočetnější romská komunita.


ZAČÍNALO SE VEŘEJNOU SLUŽBOU

Vytipovaní jednotlivci z řad Romů (ale i zástupců majority) začali spolupracovat s MP Děčín v rámci režimu veřejné služby. K jejich pracovní náplni však nepatřil úklid veřejných prostranství, nýbrž pomoc při dohledu nad veřejným pořádkem a při jednání s problémovými rodinami.

»Velmi rychlým efektem bylo zlepšení situace - měřeno počtem oznámení z dané lokality a objektivním a evidentním zlepšením veřejného pořádku ve všech ohledech. Zejména díky spolupráci a finanční podpoře Odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra se postupně tato iniciativa transformovala v současnou podobu projektu Asistent prevence kriminality,« vzpomíná Mgr. Tomáš Pavlík.

STÍŽNOSTI KLESLY O DVĚ TŘETINY

Asistenti prevence kriminality, kteří jsou na kombinézách zřetelně označeni oranžovým nápisem, se při dohledu v sídlištích Boletice a Býnov, stejně jako v další městské části Děčín IV (Podmokly) střídají ve směnách. Hlídky pracují samostatně či v kombinaci s hlídkou městské policie a již samostatně vyřešily několik desítek závadových jednání, ať už přestupků v oblasti veřejného pořádku, občanského soužití nebo přestupků majetkových. »Samozřejmě, nelze-li nějaký problém vyřešit z pozice jejich občanské autority, přebírá záležitost hlídka městské policie nebo Policie ČR,« upřesňuje zástupce ředitele MP Děčín.

Už jen pouhá fyzická přítomnost asistentů působí v lokalitě preventivně. Dokládá to i, podle městské policie až dvoutřetinový, pokles stížností od jejích obyvatel. Připomeňme, že činnost hlídek není směrována jen na Romy. Stejně jako strážníci jsou asistenti připraveni pomoci každému občanovi. Vůbec není řídkým jevem, že se na ně přímo na ulici obracejí i zástupci majoritní společnosti se žádostí o řešení určitých problémů. Místní základní škola dokonce asistentům bezplatně poskytla odpočinkové prostory. Asistenti si tedy v Děčíně vybudovali důvěru obyvatel a veřejnost jejich působení v ulicích vítá.

Činnost asistentů je evidována informačním systémem MP Děčín a jakýkoliv jejich podnět zaznamenává dozorčí služba městské policie. Kromě toho koordinátor asistentů zasílá pravidelná hlášení a činnost hlídek v terénu je rovněž kontrolována určenými strážníky, stejně jako vedením městské policie.

NADĚJÍ JSOU I EVROPSKÉ FONDY

Platy asistentů se řídí předpisem o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách. Výši jejich platu, která se odvíjí od vzdělání a praxe, MP Děčín sdělit nechce, ale v hrubém vyjádření má jít o částku velmi hluboko pod průměrnou mzdou.

V letošním prvním pololetí byli asistenti zaměstnáni v režimu veřejně prospěšných prací, takže jejich platy z větší části hradil úřad práce. Ve druhém pololetí platy asistentů pokrývá dotace Ministerstva vnitra, které projekt Asistent poprvé podpořilo už loni. Dotace vyrovnává 80 % procent nákladů na asistenty. V Děčíně však přemýšlejí i o další možnosti - evropských fondech, a už hledají cesty, jak z nich získat prostředky na asistenty v dalším období.

KDO MŮŽE BÝT ASISTENTEM

Většinu asistentů tvoří lidé, kteří byli vedeni v evidenci příslušného úřadu práce. Podmínkou pro zařazení na post asistenta je vyhovující zdravotní stav. Mezi vstupními kritérii však nenajdete ani dosažení určitého stupně vzdělání či jiné kvalifikace, ani čistý trestní rejstřík. »Ovšem nesmí jít o osobu v podmínce nebo osobu, proti níž je vedeno trestní stíhání, případně o člověka, který byl opakovaně řešen v rámci přestupkového řízení,« konstatuje Mgr. Tomáš Pavlík. Velice zásadním požadavkem pro přijetí naopak je výborný přehled kandidáta o romské komunitě a to, aby v ní měl dostatečnou autoritu i morální kredit.

»Zásadní je pro nás motivace uchazeče pracovat i naše dosavadní zkušenosti s ním. Jistě by bylo snadné nastavit kritéria jako bezúhonnost, minimálně maturitní zkouška, několik let zkušeností atd. Jenže pak bychom na vhodného kandidáta asi velmi dlouho čekali. Potřebujeme lidi přímo z komunity, lidi s výbornou osobní znalostí, s vynikajícím přehledem o problémech komunity a potřebnou odvahou tyto problémy řešit i za cenu toho, že budou komunitou dočasně odvrženi,« tvrdí zástupce ředitele MP Děčín.

»ZRÁDCI« PŘESTALI BÝT ZRÁDCI

Jak je to tedy s tím případným »odvržením« romských asistentů z jejich vlastní komunity? »Nyní je už komunita přijímá velmi dobře. Ale nebylo tomu tak od počátku. V prvních týdnech asistenti čelili výhrůžkám, osočování a výčitkám ze strany některých lidí z komunity, že jsou to "zrádci", "udavači" apod. To naštěstí velmi rychle pominulo a teď se už dokonce někteří jejich původní kritici pravidelně obracejí na městskou policii s dotazem, zda se neuvolnilo místo asistenta,« poznamenává Mgr. Tomáš Pavlík.

A dodává: »Zkrátka už hodně Romů pochopilo, že díky asistentům prevence kriminality se v Děčíně postupně zlepšují vztahy mezi romskou a majoritní populací.«

 

Asistenti prevence kriminality Městské policie Děčín

Asistenti nejsou vybaveni žádnou zvláštní pravomocí, jejich pravomoc je stejná jako pravomoc kteréhokoliv občana ČR. Ve struktuře Městské policie Děčín fungujíi na postech tzv. ostatních zaměstnanců obce zařazených do obecní policie podle zákona o obecní policii. Asistenti tedy například nemohou kontrolovat totožnost osob apod. Zadržet pachatele přistiženého při spáchání trestného činu nebo bezprostředně poté však může každý občan ČR, tedy i asistent prevence kriminality MP Děčín.

Podmínkou pro přijetí na pozici asistenta je vyhovující zdravotní stav uchazeče. Není definován požadavek splnění určitého stupně vzdělání nebo jiné kvalifikace, který by se stal překážkou pro získání vhodných spolupracovníků MP Děčín. Zásadní je potřeba získat na místa asistenrů prevence kriminality osoby s výborným přehledem o romské komunitě a dostatečnou autoritou a morálním kreditem v rámci romské komunity.

Většinu asistentů tvoří lidé, kteří byli v evidenci příslušného úřadu práce. V současné době jejich platy z 80 % pokrývá dotace Ministerstva vnitra ČR.

Všichni asistenti jsou při výkonu služby viditelně označeni nápisem Asistent prevence kriminality.

ZDROJ: MP DĚČÍN

Asistenti prevence kriminality při kontrole mezi holobyty v Děčíně-Boleticích.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down