Autor
Kategorie:
Správa a rozvoj

Soutěž Cesty městy vstupuje do fáze hodnocení přihlášených projektů

Dopravní řešení zaměřená na zvyšování bezpečnosti provozu, zkvalitňování veřejného prostoru a optimální uspořádání dopravy - takto jsou pojaty projekty, které byly i letos přihlášeny do již 13. ročníku soutěže Cesty městy.

S příchodem léta se zástupci odborné komise přímo na místě budou seznamovat se všemi projekty přihlášenými do soutěže Cesty městy. Kvalitu projektů vyhodnocují s přihlédnutím ke čtyřem základním kritériím: přínosu pro obyvatele, úrovni řešení, inspirativnosti a originalitě – ale také širším souvislostem udržitelné mobility celého sídla.

Letos bylo do soutěže přihlášeno 41 projektů. Co do početního zastoupení jim dominují opatření pro cyklisty a chodce, dále projekty na zklidnění ulic, rekonstrukci náměstí či nové lávky a mosty. Nejvíce přihlášek přišlo z Prahy (6), Libereckého (5), Karlovarského (4), Jihočeského (4), Ústeckého (4), Středočeského (4) a Jihomoravského kraje (4). Soutěž vyhlašuje Nadace Partnerství, generálním partnerem je společnost ŠKODA AUTO, která letos udělí zvláštní cenu za »systematickou podporu vzdělávacích a dalších aktivit zaměřených na zvyšování dopravní bezpečnosti«.

Ředitel Nadace Partnerství a člen odborné poroty Miroslav Kundrata poznamenává: »Během trvání soutěže se úroveň investičních i organizačních opatření ke zklidňování dopravy výrazně zlepšila. Nicméně stále je přihlašováno málo projektů, kde se například s cyklodopravou či pěší dopravou počítá jako s integrovanou součástí jak na komunikacích, tak ve veřejném prostoru obecně,« vysvětluje Miroslav Kundrata.

Mgr. Michal Kadera, LL.M., vedoucí vnějších vztahů společnosti ŠKODA AUTO, dodává »Jako výrobce automobilů soutěž vnímáme coby možnost podpořit strategické vylepšování dopravních řešení a snahu o zvýšení bezpečnosti účastníků provozu ve městech a obcích. Vysoký zájem obcí a měst nás těší a je vidět, že ani pro ně není dopravní bezpečnost jenom prázdná fráze,« uzavírá Michal Kadera.

Slavnostní vyhlášení vítězů spojené s odborným vzdělávacím seminářem se uskuteční u příležitosti Evropského týdne mobility 16. 9. v Semilech, které loni triumfovaly v kategorii Liniová řešení za projekt Lávka přes Jizeru a navazující cyklostezka. (Databázi všech dosavadních soutěžních projektů najdete na: www.cestymesty.cz.)

Také Rumburk se v letošním roce přihlásil do soutěže se svým projektem Křižovatky na silnici II/263 v průtahu městem.

FOTO: ARCHIV MĚSTA RUMBURK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *