Autor
Kategorie:
Různé

Strážníci mohou pomáhat ještě i jinak

Už 50 tisíc registrovaných dobrovolných nepříbuzenských dárců mohl v září oznámit Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD). Transplantace kostní dřeně může být poslední šancí na záchranu života lidí, kteří trpí některou ze smrtelných forem poruch krvetvorby, především a nejčastěji leukemií. ČNRDD...

Už 50 tisíc registrovaných dobrovolných nepříbuzenských dárců mohl v září oznámit Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD). Transplantace kostní dřeně může být poslední šancí na záchranu života lidí, kteří trpí některou ze smrtelných forem poruch krvetvorby, především a nejčastěji leukemií.

ČNRDD byl před 22 roky založen v Plzni dnes již zesnulým primářem MUDr. Vladimírem Kozou, ačkoliv této jeho aktivitě tehdejší vedení resortu zdravotnictví příliš nepřálo. Během této doby, jak poznamenává vedoucí lékař ČNRDD MUDr. Pavel Jindra, Ph.D., dárci vedení v registru ke konci letošního července darovali své krvetvroné buňky už 526 lidem, z nichž 165 bylo ze zahraničí. Naopak vhodné dárce v cizině registr nalezl již pro 608 českých pacientů.

Jakkoliv ušlechtilost dárců kostní dřeně je penězi nezměřitelná, nelze přejít ani fakt, že v případě dárce z ciziny český systém veřejného zdravotního pojištění hradí zhruba 16 tisíc eur za jeho vyšetření a odběr dřeně, zatímco při odběru dřeně od českého dárce českému pacientovi se zdravotním pojišťovnám žádná částka neúčtuje. Jinak řečeno, odběr dřeně od 15 českých dárců pro české občany uspořil veřejnému zdravotnímu pojištění v přepočtu zhruba 6,5 mil. Kč.

V ČNRDD hledají jako dárce mladé lidi do 35 let, nejraději muže. Proto s potěšením vítají trvalou spolupráci např. s Armádou ČR či Policií ČR. Chtěli by však navázat užší spolupráci i s městskými a obecními policiemi. Jednou z prvních vlaštovek je Městská policie hl. m. Prahy, jejíž strážníci se do registru hlásí už po desítkách.

Pražský strážník Svatopluk Houšť již letos na jaře pro Moderní obec uvedl: »Dáte-li pacientovi s onkologickým onemocněním šanci žít déle nebo se z jeho stavu dokonce dostat, je to fantastický pocit!«

Podrobnosti o ČNRDD a možnostech, jak do něj vstoupit, najdete na: www.kostnidren.cz.

Do Českého národního registru dárců kostní dřeně se hromadně hlásí také pražští strážníci. Vstupní vyšetření může proběhnout i na služebně.

FOTO: ARCHIV ČNRDD

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *