Autor
Kategorie:
Téma měsíce

Týden města – jak znovu zabydlet městskou krajinu

Častá výtka kritiků, že člověk je na ulici vidět stále méně, se týká všech světadílů. Bitvu o to, komu patří město, vyhrává beton, asfalt, automobil a supermarket. S tímto neblahým trendem bojují všechna současná města.

Parta brněnských nadšenců letos v květnu upořádala netradiční festival sousedských slavností s názvem Týden města. Princip akce, kterou zaštítila Nadace Partnerství, je jednoduchý: k účasti jsou vyzváni všichni a každý se může zapojit. Jedinou podmínkou je, že se akce musí konat ve veřejném prostoru.

Organizátoři vyzvali fyzické i právnické osoby, aby své akce registrovali na webové stránce www.tydenmesta.cz. V propagaci festivalu odvedli neuvěřitelnou práci, mapa Brna se pokryla 120 tečkami – co tečka, to akce. Třetí květnový týden tak brněnské ulice, náměstí, parky a vnitrobloky ožily divadlem, koncerty, výstavami, sportem, tanečními hodinami nebo komentovanými procházkami.

SNÍDANĚ I PRÁCE NA CHODNÍKU

Organizátoři vyzvali občany, aby na ulici přenesli i své každodenní činnosti. Jak to vtipně vystihl jeden z nich: »Nejlepší pohled na městkou krajinu je z pohovky, kterou někdo vytáhl před dům.« Jedním z cílů akce totiž bylo zabydlet veřejný prostor všedními činnostmi obyvatel. Účastníci přenesli ven své běžné každodenní aktivity jako společné snídaně, běžné kancelářské práce, nebo odpočinek v polední pauze. Akci tak obohatili o přehlídku současného městského životního stylu.

VÍCE VEŘEJNÉHO PROSTORU

Týden města ale neaspiruje na to zařadit se mezi kulturní festivaly či netradiční happeningy. Jeho základem je protest proti tomu, jak je v drtivé většině veřejný prostor v Česku koncipován. Cyklista, chodec či vozíčkář rozhodně nemají stejný díl veřejného prostoru jako automobil.

V druhé polovině festivalu se jedním z ohnisek akcí stala Gorkého ulice v centru Brna, která byla uzavřena dopravě a přeměněna v pěší zónu. Vedle založení tradice sousedských setkávání chtějí změnit zaběhnutý model uspořádání veřejných prostranství u nás. Týden města je vedle vzdělávání či zakázek na klíč pro města jedním z nástrojů, jak toho docílit.

FESTIVALY PO CELÉ EVROPĚ

Poptávka po proměně veřejného prostoru není brněnskou specialitou. V Praze už řadu let probíhá sousedský festival Zažít město jinak, který se postupně rozšiřuje do dalších měst, například Ostravy či Olomouce. Vzorem koncipování veřejného prostoru dle lidského měřítka je Kodaň. Tam nejenže podporují cyklistiku, ale hlavně koncepčně uvažují o tom, jak má ulice vypadat, jakou má mít funkci. Přiučit se můžeme také ve Vídni, kde si občané v referendu schválili novou pěší zónu Mariahilferstrasse. Snahy o proměnu našich měst tak nejsou tápáním ve tmě, ale mají na co navazovat.

Během festivalu Týden města lidé snídají i na chodníku.

FOTO: ARCHIV NADACE PARTNERSTVÍ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *