Autor
Kategorie:
Různé

V letošním závěru Evropské ligy obnovitelné energie se prosadila Plzeň

Zástupci municipalit, kteří se zde shromáždili, dokazují, že systematické vytváření udržitelné energetické budoucnosti je jen otázkou politické vůle. Tato slova Yannicka Régniera, koordinátora projektu Evropská liga OZE, zazněla v závěru června v Bruselu při vyhlašování výsledků evropské ligy...

Zástupci municipalit, kteří se zde shromáždili, dokazují, že systematické vytváření udržitelné energetické budoucnosti je jen otázkou politické vůle. Tato slova Yannicka Régniera, koordinátora projektu Evropská liga OZE, zazněla v závěru června v Bruselu při vyhlašování výsledků evropské ligy »šampionů zelené energetiky«. Do 5. ročníku soutěže komunit ve využívání obnovitelných zdrojů energie se letos zapojilo více než 10 tisíc obcí, měst a regionů z Belgie, Bulharska, Česka, Francie, Německa, Maďarska, Itálie, Polska, Rakouska, Rumunska, Skotska a Slovinska.

Hlavním parametrem sledovaným v soutěži je instalovaná kapacita OZE. Do každé divize evropského finále postupuje z národních kol (u nás Solární liga ČR – viz www.solarniliga.cz) vždy po jednom nominantovi. Letos to za Česko byly: Plzeň (sídla s více než 100 tis. obyv.), Litoměřice (sídla od 20 tis. do 100 tis obyv.), Brumov-Bylnice (sídla od 5 tis. do 20 tis. obyv.) a Jindřichovice pod Smrkem (sídla pod 5 tis. obyv.). Ze zástupců ČR se ve finále nejvýše dostala Plzeň, když ve své divizi obsadila stříbrnou příčku za vítězným Osnabrückem (Německo) a před třetím Highlandem (Skotsko).

Takto úspěch západočeské metropole okomentoval Petr Osvald, zmocněnec plzeňského primátora pro záležitosti EU: »Tak jako je světová proslulost plzeňského piva dána vyladěným poměrem všech kvalitních ingrediencí podle receptury ověřené generacemi, je i úspěch města v rozvíjení zelené energetiky založen obdobně: Stále bohatší mix OZE a energetických úspor vychází z naplňování dlouhodobě jasné územní energetické koncepce, respektované během let všemi garniturami vedení magistrátu. A tak jeho dnešní vedení těší, že Plzeň v soutěži získává stříbro v době, kdy už mladá generace vůbec neví, že se před lety kvůli znečištěnému ovzduší jejich městu říkalo ‚černá Plzeň‘!«

Největší kogenerační zdroj na biomasu (13,5 MWe, 38 MWt) v celé České republice využitý pro vytápěcí soustavu města najdete v Plzni.

K nejnavštěvovanějším systémům OZE v západočeské metropoli patří solární elektrárna (20 kWp) na střeše Fakulty elektrotechnické ZČU v Plzni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *