Autor
Kategorie:
Různé

V menších obcích se znovu vybírá starosta roku

Až do 5. září mohou lidé z obcí do dvou tisíc obyvatel nominovat svou starostku či starostu, kteří se podle nich velkou měrou zasazují o rozvoj příslušného sídla. Vítěz již 4. ročníku soutěže Era Starosta roku získá 0,25 mil. Kč do obecního rozpočtu a navíc tradiční Rychtářské právo, symbol dobrého...

Až do 5. září mohou lidé z obcí do dvou tisíc obyvatel nominovat svou starostku či starostu, kteří se podle nich velkou měrou zasazují o rozvoj příslušného sídla. Vítěz již 4. ročníku soutěže Era Starosta roku získá 0,25 mil. Kč do obecního rozpočtu a navíc tradiční Rychtářské právo, symbol dobrého vedení obce. Soutěž společně organizují Era a Nadace VIA, mediálním partnerem je Deník.

»V uplynulých třech ročnících jsme obdrželi celkem 656 nominací, což je důkaz, že na počátku stál smysluplný nápad. Jsme rádi, že se díky soutěži dostává kvalitní práci starostek a starostů malých obcí veřejného uznání,« říká Lenka Heřmánková, manažerka SME Poštovní spořitelny.


Soutěž je určena starostům obcí do 2000 obyvatel. »Takto malé obce nejsou zatíženy nešvary vysoké politiky a lidé tam volí člověka, kterého opravdu znají. O skvělé práci starostů menších obcí se velmi málo ví, chtěli jsme na ni soutěží Era Starosta roku upozornit,« vysvětluje Kateřina Bláhová, projektová manažerka Nadace VIA.

Nominaci musí podepsat nejméně 20 lidí trvale či přechodně žijících v dané obci. Kromě základních údajů o obci a starostovi, je třeba v nominaci popsat, jak se během starostování nominovaného změnil život v obci a čím konkrétně k tomu starosta přispěl. Podrobné informace o soutěži jsou na internetových stránkách www.nadacevia.cz či www.erasvet.cz/Starostaroku.

Loňský vítěz soutěže, starosta obce Úsilné na Českobudějovicku Pavel Kašpárek ještě po bezmála roce říká: »Již nominace do soutěže, navíc podepsaná polovinou obyvatel obce, byla pro mě příjemným překvapením a významnou odměnou za 21 let práce pro Úsilné. Od nominace mezi pět nejúspěšnějších až po vyhlášení vítěze jsem v obci pociťoval zvláštní vzrušenou atmosféru, vzájemné přesvědčování a hecování, že jinak než vítězstvím to přece pro nás nemůže skončit. O to více bylo napínavé vyhlašování výsledků v pražské Malostranské besedě! Pro mne přetrvává pocit podpory ze strany sousedů a smysluplnosti mé práce. Letošním nominujícím mohu jenom doporučit: Přihlaste svého starostu. Případné ocenění není pak jenom jeho, ale vás všech – a určitě si to náležitě společně užijete tak, jak si to užíváme u nás v Úsilném.«

V Úsilném se daří i spolkovému životu. Na snímku letošní velikonoční otevírání dětského hřiště, kde vystoupil i místní dětský folklorní soubor Palouček.
FOTO: ARCHIV OBCE ÚSILNÉ

Loňský vítěz Pavel Kašpárek z obce Úsilné.
FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *