01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MĚSTSKÝ MOBILIÁŘ

Projdeme-li se městskou ulicí či náměstím jistě budeme vnímat zářivé historické památky i podobu okolní architektury a z nich odvozovat hodnotu a krásu jednotlivých měst a lokalit. Málokdy nás však napadne zamyslet se nad úrovní detailů tohoto prostředí, různých tabulí, označení, šipek,...

Projdeme-li se městskou ulicí či náměstím jistě budeme vnímat zářivé historické památky i podobu okolní architektury a z nich odvozovat hodnotu a krásu jednotlivých měst a lokalit. Málokdy nás však napadne zamyslet se nad úrovní detailů tohoto prostředí, různých tabulí, označení, šipek, informačních a reklamních nosičů, laviček, sloupků košů, přístřešků MHD, kiosků...

Je však nade vší pochybnost, že i tyto předměty - souhrnně nazývané městský mobiliář - ovlivňují dojem z daného místa a formují estetické cítění o to výrazněji, oč jsou nám svým rozměrem i užitím blíž.

Je rozdíl, jestli je lavička pouhým shlukem trubek a prken, popřípadě anonymní litinovou kopií nebo zda se jedná o kvalitní výrobek, který prošel rukou designera či architekta, jenž si za svým dílem stojí. Různé informační tabulky, šipky mohou být pouze technologickým cvičením nebo zajímavým, účelně navrženým a graficky dobře provedeným architektonickým detailem, který krásné prostředí umocní a nudné oživí.

Výmluvným příkladem je informační systém pro městskou památkovou rezervaci ve Znojmě nebo informační nosiče a šipkový orientační systém pro Brno - střed.

Zastávkový přístřešek, významný prvek v uličním prostředí, o jehož užitečnosti pro zlepšování kvality MHD nikdo nepochybuje, lze snadno svařit za pár dní a včlenit do interiéru města či obce. Nebo ho můžeme zkopírovat z nějaké fotografie vytržené ze zahraničního prospektu... Existují významná historická města zakládající si na své architektonické a památkové výjimečnosti, která zcela bohorovně postupují tímto způsobem.

Jak se pak mohou zbavit socialistického dědictví ve svých ulicích? Jak se mohou chtít vyrovnat svým partnerským městům něčím jiným než pěknou fasádou? Přitom lze instalovat kvalitní výrobky s profesionálním českým designem, za něž se nemusí radní stydět. Aktuálními příklady mohou být třeba Brno - střed, Kladno, Praha (kvalitní francouzské výrobky), Jihlava, Cheb apod.

Samostatnou kapitolou je rigidní památková ochrana. Heslo vše z litiny se stává univerzálním zaklínadlem, jež má přinést automaticky vyhovující městský mobiliář. Nikdo se však už neptá odkud se vzaly "historické" vzory litinových dílů, zda souvisejí z danou lokalitou či vzájemně. Litinou přece nic nezkazíme.

Proč se však tolik bojíme současných forem, které s výjimkou nejstarších částí městských center jsou zcela přijatelné. Potíž je v tom, že tyto nové prvky by měly mít vyhovující design, aby byly rovnocenným partnerem hodnotných historických sousedů. A ten dělá u nás málokdo.

Města by měla vyžadovat od firem dodávajících prvky městského mobiliáře kromě technických parametrů i kvalitní design, a tím konečně zlepšit úroveň městského mobiliáře v České republice.

Výše zmíněné příklady ukazují, že to jde. A proto: nebojte se městského mobiliáře se soudobým výtvarným řešením.

A. DAVID KARÁSEK,

Městský mobiliář Cité, s. r. o.,

Zlín

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down