Autor
Kategorie:
Různé

Za (pražské) trafo krásnější

Trafostanice v Praze, ale také v dalších městech bývají málo vzhledné panelové stavbičky, často staré i déle než dvacet let. Tomu odpovídá jejich vzhled. Navíc jsou obvykle »ozdobeny« trapnými sprejerskými výtvory. Společnost PRE-distribuce, která se hlavním městě stará o energetickou...

Trafostanice v Praze, ale také v dalších městech bývají málo vzhledné panelové stavbičky, často staré i déle než dvacet let. Tomu odpovídá jejich vzhled. Navíc jsou obvykle »ozdobeny« trapnými sprejerskými výtvory. Společnost PRE-distribuce, která se hlavním městě stará o energetickou síť, má v metropoli asi 4500 těchto stanic, z nich polovinu na volných prostranstvích. Část jich pronajala reklamním agenturám, ale zbývající většina dělá jen ostudu.


»Před několika lety se na mne obrátila starostka Kunratic, kde bydlím, zda bychom nemohli hezky ozdobit trafostanici nedaleko místní mateřské školy,« uvedl ředitel společnosti PREdistribuce Milan Hampl. »Udělali jsme tento pokus a byli mile překvapeni. Žádný vandal nám trafostanici nezhanobil. Proto jsme udělali druhý krok – a nechali po celé Praze vymalovat další stanice. Ale jakými motivy? Ve spolupráci s kreativní agenturou Comunica jsme k tomu vyhlásili soutěž.« Tak vznikl unikátní projekt nazvaný PREdělej to po svém, který dal především mladým kreativcům možnost přetvořit čtrnáct starých pražských trafostanic. Odstartoval letos 4. dubna velkým kreativním workshopem v Roxy NoD. V průběhu šesti týdnů bylo do soutěže přihlášeno více než 400 návrhů, z nichž porota vybrala díla 14 autorů. Ti dostanou jedinečnou šanci změnit tvář městského prostoru metropole. Každý z oceněných tvůrců také získal odměnu 10 tisíc korun.

Trafostanice dostanou podle potřeby nové střechy, omítky a koncem léta budou ozdobeny atraktivními malbami. Když se výzdoba lidem zalíbí, budou se zdobit i další trafostanice.

Pro další obce a města to jistě může být zajímavá inspirace. Prý už to chtějí někde taky zkusit.

V soutěži se sešly čtyři stovky návrhů.

Také tento návrh byl vybrán porotou.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *