Autor
Kategorie:
EU

Západ Čech umí čerpat evropské dotace

Plzeňský kraj v posledních čtyřech letech zvýšil svoji schopnost čerpat peníze z fondů Evropské unie. Nejen západní okruh Plzně může být vystavěn díky evropským fondům. Finance získané z Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad pomohly v kraji i v případě dalších dopravních komunikací, ale...

Plzeňský kraj v posledních čtyřech letech zvýšil svoji schopnost čerpat peníze z fondů Evropské unie. Nejen západní okruh Plzně může být vystavěn díky evropským fondům. Finance získané z Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad pomohly v kraji i v případě dalších dopravních komunikací, ale také ve školství a zdravotnictví.

Úspěšnost plzeňských projektů pod novým Výborem Regionální rady (VRR) rychle stoupla, a to i v oblastech podpory, které je možné považovat za konkurenční. Plzeňský kraj čerpá zhruba 54% z celého ROP Jihozápad oproti 46% čerpání Jihočeského kraje.

»Dlouho očekávaná stavba západního okruhu Plzně byla zahájena. Máme velkou radost, že se nám podařilo získat na tento obchvat zhruba 550 mil. Kč v rámci čerpání evropských dotací. Stejně jako pro Plzeňský, i pro Jihočeský kraj je to největší investice z evropských dotací. Zprovoznil se rovněž průtah městem Manětín, přičemž se opět stavělo za finanční podpory Evropské unie. Otevřeli jsme však například také klatovskou nemocnici, která si vyžádala zhruba 400 mil. Kč z evropských dotací,« říká náměstek hejtmana pro oblasti regionální rozvoj, fondy EU a informatiku a zároveň předseda Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Ivo Grüner.

Také 19. výzva pro čerpání evropských dotací dopadla pro Plzeňský kraj úspěšně. Do projektů škol, jejichž je zřizovatelem, půjde bezmála 70 mil. Kč na zlepšení kvality výuky technických oborů.

Tyto evropské peníze putovaly například do Klatov, Horšovského Týna, Kralovic a dalších škol celého regionu. »Podporu technických oborů totiž považujeme za jednu z našich priorit,« vysvětluje náměstek hejtmana pro oblasti školství, mládež, sport a ekonomika Jiří Struček.

Zrekonstruovaná vozovka na náměstí před zámkem v Manětíně díky ROP opět slouží řidičům, cyklistům i pěším.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *