Autor
Kategorie:
Téma měsíce

Zateplení bytového domu? Pár rad, které se vyplatí znát

Zateplení je fenoménem současných úspor ve spotřebě tepla. Většinou se provádí jako součást revitalizace bytového domu. Je však několik věcí, jež by úspěšnému dokončení revitalizace a získání efektu, který je od zateplení zadavatelem díla očekáván, měly nevyhnutelně předcházet.

Na toto téma jsme hovořili s Ing. Alešem Kocourkem, jednatelem neratovické společnosti KASTEN spol. s r. o., která se revitalizaci a zateplování bytových domů věnuje už téměř dvacet let.

Co je podmínkou úspěchu?

Úspěšnému dokončení revitalizace předchází její zahájení. Všechno začíná řádnou přípravou. Jakmile se úvahy o revitalizaci promění ve vážný záměr, měli bychom už přece také přesně vědět, co chceme a jak toho lze dosáhnout. Nejlépe ve spolupráci s dobrým architektem.

Na začátku je tedy třeba ujasnit si, co vlastně chceme. Jaký by měl být první krok k úspěšné revitalizaci bytového domu?

V poznání technického stavu domu a jeho energetické náročnosti. Technický audit napoví, v jakém stavu se dům nachází po technické stránce. Energetický audit je zase důležitý pro získání optimálních úspor ve spotřebě tepla. Osvícení investoři tyhle audity berou jako samozřejmost. Povinnost mít pro každou budovu energetický štítek byla nedávno už uzákoněna. A bez příslušného auditu je možné tyto štítky pořídit jen těžko.

Nepůjde to bez projektu. Ten samozřejmě bude jiný pro každý bytový dům. Ale projekt vždy bude základní a podrobnou informací o tom, co se bude dělat, jak se to bude dělat a kolik to bude stát.

Na co je nutné nezapomenout, co by se nemělo přehlédnout?

Detaily. Jak říká klasická moudrost, ďábel se skrývá právě v nich. Na každé stavbě je jich nepočítaně. Právě proto jsou důležité. Protože jde o to, aby byly provedeny precizně. Špatně provedené detaily mohou vytvářet tepelné mosty, cesty pro zatékání vody, místa pro vznik a růst plísní a hub atd.

Jenže ne každý investor je odborník…

Udělá to za vás autorizovaný odborník, kterého si sjednáte, aby pro vás vykonával stavební dozor investora. Jeho honorář stojí za kvalitní provedení stavby.

Co fasáda? Ta je jako šaty. A šaty přece »dělají člověka« …

… a fasáda »dělá dům«. Máte pravdu, Proto si na fasádě dejte záležet. U domu je to skutečně něco jako dobré oblečení a make-up dohromady. Dobře zvolená fasáda určitě každý dům zkrášlí. A naopak, i jinak kvalitní stavbu může nevhodná fasáda znehodnotit. Hlavně však nepořádejte na téma fasáda žádné »domovní referendum«. Lidová tvořivost totiž nebývá tím nejvhodnějším řešením. O návrh fasády raději požádejte architekta. Je to jednodušší a ve výsledku lepší.

Jak poznat a jak vybrat dobrou firmu na realizaci?

Nejsprávnější je vyhlásit na zhotovitele výběrové řízení. A hledat a oslovit firmy, jež jsou schopné nabídnout komplexní a kvalitní řešení, záruky a mají reference, které si můžete ověřit. Za 19 let, po něž se revitalizací bytových domů zabýváme, jsme získali cenné zkušenosti. Tým našich specialistů provází naše klienty od přípravy projektu a veškeré dokumentace přes jednání s partnery až po vlastní stavební práce. Naše zkušenosti a dobrá pověst garantují provedení stavby ve sjednané ceně, termínu a kvalitě. Když tvrdíme, že za skvělou stavbou je pečlivá firma, víme, proč to říkáme…

Základní informace

KASTEN spol. s r. o. je členem Cechu pro zateplování budov, držitelem certifikátu ISO 9001, ISO 14001 a OHSAS 18001, držitelem Osvědčení odborné způsobilosti k provádění ETICS.

V roce 2010 společnost obdržela titul Firma roku 2010 Středočeského kraje. V roce 2013 pak – v rámci CZECH TOP 100 – získala prestižní ratingové ocenění ČEKIA Stability Award 2013 s hodnocením AA (vynikající).

Kontakty: KASTEN spol. s r. o., Větrná 145, 277 11 Neratovice-Byškovice; tel: +420 318 647 150; +420 318 647 152; e-mail: info@kasten.cz; www.kasten.cz.

Na téma fasáda domu určitě nepořádejte žádné »domovní referendum«. Lidová tvořivost totiž nebývá nejvhodnějším řešením. O návrh raději požádejte architekta.

Aleš Kocourek: První krok k úspěšné revitalizaci bytového domu spočívá v poznání jeho technického stavu a jeho energetické náročnosti.

FOTO: ARCHIV

Dobře zvolená fasáda budovu zkrášlí. Na snímku bytový dům v ulici Dr. Edvarda Beneše v Neratovicích, který společnost KASTEN celkově sanovala a zateplila.

FOTO: ARCHIV KASTEN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *