Autor
Kategorie:
Různé

Železný Brod pomůže polské Olszyně

Město Železný Brod pomůže polskému partnerskému městu Olszyna darem 0,2 mil. Kč na odstranění ničivých následků povodní z letošního 5. července. Olszynu tehdy zasáhla lokální blesková povodeň. Potok Olszówka, který jinak klidně protéká městečkem, se rozvodnil natolik, že místy voda dosahovala až po...

Město Železný Brod pomůže polskému partnerskému městu Olszyna darem 0,2 mil. Kč na odstranění ničivých následků povodní z letošního 5. července. Olszynu tehdy zasáhla lokální blesková povodeň. Potok Olszówka, který jinak klidně protéká městečkem, se rozvodnil natolik, že místy voda dosahovala až po horní okraje přízemních oken domů, které leží na jeho břehu. Zatopeno bylo i přízemí radnice. Několik desítek obyvatel bylo provizorně ubytováno v chatkách v jiných částech města. Povodeň měla pouze lokální charakter. Zřejmě proto se mu česká média věnovala pouze okrajově. O to složitější je získat finanční pomoc na odstranění následků. Pro obyvatele Olszyny je to však skutečně velká tragédie, protože obdobná povodeň je postihla už v roce 2010. Ovšem předloni voda nedosahovala tak vysoko.

Kromě velkého počtu podmáčených domů a zničených plotů bylo totálně zničeno asi 14 mostků a lávek, a téměř zmizela část ulice Swierczewskiego nedaleko centra. Starosta odhaduje škody až na 30 mil. zlotých. Město Železný Brod v první chvíli nenalezlo jiný způsob rychlé pomoci než odvoz několika vysoušečů. Železný Brod má s povodněmi své zkušenosti, proto radnice i občané dobře vědí, že každá – i drobná pomoc je potřebná.

Město Železný Brod udržuje s Gminou Olszynou aktivní partnerství, v jehož rámci se uskutečnilo i několik projektů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *