Osmý ročník konference ISSS - Internet ve státní správě a samosprávě se letos konal 4. a 5. dubna už tradičně v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové.
V šesti sálech se paralelně uskutečnilo více než 250 přednášek. Svoje produkty, řešení a služby pro veřejnou správu představila téměř stovka vystavovatelů. Na konferenci přijely zhruba dva tisíce účastníků z 26 zemí.
Unikátní příležitosti pro setkání s kolegy, vzájemnou výměnu zkušeností i získání potřebného know-how chtěli využít všichni, kdo se na informatizaci veřejné správy v ČR podílejí - od ministrů, politiků a vedoucích odborů ministerstev přes hejtmany, primátory a starosty až po úředníky, webmastery či pracovníky knihoven a katastrálních úřadů. V centru zájmu byly jak nejmenší obce, tak instituce Evropské unie.
Program obou dnů konference byl bohatý. Jednalo se například o portálech, e-podatelnách, rozvoji elektronických služeb pro občany, geografických informačních systémech, sdílení dat v rámci veřejné správy, roli ICT v cestovním ruchu či otázkách bezpečnosti. V porovnání s předchozími ročníky se na konferenci letos častěji hovořilo o prostředcích vedoucích k razantnímu zvýšení efektivity výkonu veřejné správy a cestách k co nejrychlejšímu uvedení již připravených řešení do běžné praxe.
Početné byly delegace zemí Visegrádské čtyřky, jejichž pracovní týmy se tentokrát věnovaly hlavně diskusím o "e-policy". Konference se zúčastnili i zástupci Evropské komise v čele s českým eurokomisařem Vladimírem Špidlou, jenž také tlumočil pozdravy komisařky EU pro informatiku a média Vivien Reding, která oproti původním plánům nemohla přijet.
Pro mnohé účastníky konference bylo příjemným překvapením vystoupení velvyslance USA v ČR Williama Cabanise, který vyjádřil přesvědčení, že informatizace veřejné správy v ČR se ubírá správným směrem. Po jednání řídícího výboru Global Cities Dialog, které probíhalo již od pátku 1. dubna v Praze, zavítal do Hradce Králové také místopředseda tohoto výboru a senátor z německých Brém Willi Lemke, stejně jako zástupci dalších světových či evropských sítí a iniciativ.
Soutěže a ocenění
Na konferenci byly vyhlášeny výsledky prestižních soutěží a předána významná ocenění v oblasti informatiky:
Zlatý erb získala Městská část Praha 12 za nejlepší webové stránky města, Dolní Vilémovice (Vysočina, okres Třebíč) za nejlepší webové stránky obce a město Přerov za nejlepší elektronickou službu. Za nejlepší bezbariérový přístup na webové stránky ministr vnitra ocenil město Buštěhrad, cenu sdružení BMI získalo město Blansko, zvláštní cenu Asociace krajů ČR za inovativní elektronickou službu město Přerov a zvláštní cenu odborné poroty webové stránky Jihočeského kraje. Letos nově vyhlášenou zvláštní cenu ministra pro místní rozvoj za nejlepší turistickou prezentaci získaly Velké Žernoseky (Ústecký kraj, okres Litoměřice).
Eurocrest - jedno z hlavních ocenění obdrželo město Dačice.
Geoaplikací roku se v kategorii A (GIS pro lepší služby veřejné správy) stalo řešení Geoportál Zeměměřického úřadu a zvláštní cenu odborné poroty získal GIS portál města Plzně. V kategorii B (GIS v malých městech a obcích) udělila porota zvláštní cenu projektu Internetová GIS aplikace obcí mikroregionu Hrotovicko.
Český zavináč - letos neudělena žádná cena. Zvláštní ocenění za ukázku moderního pojetí informatizace veřejné správy získal projekt České spořitelny, a. s., a projekt Úřadu Městské části Praha 6 (oba se týkaly ověřování vlastnictví nemovitosti pomocí dálkového přístupu ke katastru nemovitostí).
Biblioweb 2005 - nejúspěšnější byla Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně (kategorie obcí nad 75 tisíc obyvatel), Městská knihovna v České Lípě (kategorie obcí do 75 tisíc obyvatel), a v kategorii knihoven v obcích do 20 tisíc obyvatel již počtvrté za sebou Městská knihovna v Ústí nad Orlicí. Letos poprvé hodnotila stránky soutěžících knihoven i laická veřejnost, která hlasovala prostřednictvím webových stránek. Prvenství si v této kategorii odnesla Městská knihovna Znojmo.
Cena ministra informatiky ČR - odnesla si ji Česká správa sociálního zabezpečení za příkladný přístup k zavádění informačních technologií do své práce, a to konkrétně za řešení elektronické evidence listů důchodového pojištění ELDP (Evidenční listy důchodového pojištění).