Už příprava společné expozice Jihočeského, Karlovarského, Plzeňského a Ústeckého kraje naznačila, že regiony v pavilónu V na veletrhu URBIS 2005 mají největší zájem představit potenciálním investorům své rozvojové možnosti.
Tak třeba Jihočeský kraj tam hodlá nabídnout podnikatelské příležitosti na svém území, přičemž nejde pouze o průmyslové zóny typu greenfields, ale také o nevyužité plochy zejména bývalých průmyslových areálů v intravilánech měst - brownfields. Jak uvedla tisková mluvčí kraje Mgr. Maria Ptáčková, na veletrhu budou rovněž představeny významné regionální a nadregionální projekty. K nejdůležitějším z nich patří dálnice D3/R3 Praha-České Budějovice-Linec. Dalším významným projektem je chystané komerční využití letiště Planá u krajské metropole, představující významný rozvojový potenciál kraje.
NEJEN TRIANGLE...
Ústecký kraj v Brně nabízí strategickou průmyslovou zónu Triangle (364 ha). I tato zóna je začleněna do databáze investičních příležitostí, kterou na svých internetových stránkách kraj vytváří. V databázi jsou také informace o Integrované zóně Teplice - Ústí nad Labem, rozvojových programech, investičních projektech a v neposlední řadě o projektu Regenerace brownfields. Základním cílem projektu, na němž Ústecký kraj úzce spolupracuje s agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest, je připravit integrovanou strategii pro zabezpečení regenerace a rozvoje území typu brownfields a vytvořit databázi těchto lokalit v kraji. Prostřednictvím rozsáhlé databáze budou tyto areály nabízeny i případným investorům v rámci veletrhu URBIS.
Podobně v Brně představí průmyslové zóny měst a obcí na svém území také Plzeňský kraj včetně svých priorit a strategických cílů. Dalším tématem, jak nám sdělila tisková mluvčí kraje Mgr. Jana Filípková, bude podpora z Fondu soudržnosti a podpora cestovního ruchu.
Mluvčí na náš dotaz připustila, že v budoucnu expozice Plzeňského kraje předváděná na veletrhu URBIS může být pojata jako putovní a s menšími obměnami zamíří i na další akce, například na veletrh investičních příležitostí MIPIM v Cannes.
PROSTOR PRO MĚSTA A OBCE
Pro expozice krajů je letos opět charakteristické i to, že za výhodných podmínek dávají prostor městům a obcím. Tak třeba město Hodonín možnost nabídnout návštěvníkům veletrhu informace zejména o své průmyslové zóně Pánov v rámci expozice Jihomoravského kraje přijde na necelých 10 tisíc korun. Podklady pro prezentaci Hodonína připravil odbor rozvoje města, předal je kraji, který pak ve společné expozici zajistil celkový vzhled stánku. Hodonínská lokalita Pánov typu greenfields má rozlohu přibližně 10,4 hektaru a nabízí své plochy zejména pro výrobní činnosti. Tisková mluvčí hodonínské radnice Eva Mahdalová si přístupu kraje cení. "Jde o vhodnou kombinaci, jak účelně a efektivně oslovit investory, kteří hledají svou šanci na jižní Moravě," říká. "Pod příslovečnou jednou střechou tak mohou získat kompletní informace o investičních příležitostech a současně i jednotlivé nabídky snadno porovnat."
BRNO NESMÍ CHYBĚT
Účast města Brno na veletrhu URBIS byla po loňské dobré zkušenosti ze spolupráce s Jihomoravským krajem letos znovu zvolena tak, že stánek jihomoravské metropole je součástí krajské expozice. Prezentace města byla připravena v úzké součinnosti se společností Veletrhy Brno, aby došlo ke vhodnému propojení s návazným programem. Tiskový mluvčí magistrátu Mgr. Pavel Žára uvedl, že předpokládané maximální náklady pro město činí 135 tisíc korun včetně DPH. Primátor města Brna PhDr. Richard Svoboda očekává, že letošní zájem o veletrh bude ještě větší než v minulých letech. "A protože na jeho programu budou pro nás zcela zásadní témata, město si prostě nemůže dovolit na domácí půdě chybět," dodal primátor.
Brno svoji expozici rozdělilo do dvou okruhů. První část bude věnována potenciálním investorům a budou na ní představeny plánované projekty a investiční záměry. Druhá část bude zaměřena na informovanost občanů, přičemž zejména půjde o strategické aktivity města, jako je modernizace železničního uzlu nebo velký městský okruh.