Ocenit přínos podnikatelů na území Městské části Praha 7 - ať už při poskytování služeb občanům, nebo za vytváření nových pracovních míst, je smyslem tamní soutěže Podnikatel roku. Soutěž organizuje Komise pro podporu podnikání, která je poradním orgánem rady městské části.
Soutěží ovšem také chceme inspirovat ostatní podnikatele u nás k následování těch nejúspěšnějších, konstatovala loni v prosinci při slavnostním vyhlášení výsledků prvního ročníku soutěže starostka PhDr. Ivana Kučerová.
JAKÁ BYLA KRITÉRIA
"Soutěže se ve svých kategoriích mohli zúčastnit jak drobní a střední podnikatelé - fyzické osoby s trvalým bydlištěm v Praze 7, tak manažeři - vlastníci či spoluvlastníci obchodní společnosti (právnické osoby) se sídlem v naší městské části," vysvětluje předseda Komise pro podporu podnikání Ing. Emil Machálek, CSc. "Fyzické osoby musely podnikat na základě živnostenského oprávnění alespoň tři roky. Manažer a společník obchodní společnosti musel být pro zařazení do soutěže vlastníkem nejméně 20 procent základního jmění obchodní společnosti a pracovat v ní jako řídící pracovník, který nese zodpovědnost za její fungování. V žádné z obou kategorií nerozhodoval počet zaměstnanců."
Během prvního ročníku se ukázalo, že některé vyžadované údaje, například výše posledního ročního obratu nebo informace o úvěrech, jsou natolik choulostivé, že podnikatele od účasti spíše odrazují. Komise proto už v letošním ročníku údaje tohoto druhu sledovat nebude.
Přihlášky k soutěži byly dostupné na internetových stránkách komise (www.podnikanipraha7.cz) a také v sekretariátě radního Ariho Liebermanna, jenž má podporu podnikání ve své kompetenci. Informace o chystané soutěži zveřejnil i místní čtrnáctideník Hobulet a byly k dispozici v informačních centrech městské části a na informačních tabulích na radnici. Podnikatel se mohl do soutěže přihlásit buď sám, či jej mohl navrhnout jeho zaměstnanec, klient, dodavatel, odběratel, ale třeba také manželka/manžel, přítelkyně/přítel apod. Byl-li do soutěže navržen druhou osobou, komise jej o tom informovala - a vyslovil-li s nominací souhlas, požádala jej o vyplnění přihlášky s potřebnými údaji.
BEZ POLITICKÉ KURATELY
Když před dvěma roky rada městské části komisi ustavovala, hlásily se do ní čtyři desítky místních podnikatelů. Důležitým kritériem pro zařazení do komise byla snaha pokrýt co nejširší záběr podnikatelských činností, které lze v této městské části se 40 tisíci obyvatel nalézt. Díky tomu tak nyní ve dvanáctičlenné komisi vedle sebe pracuje například provozovatel sítě restaurací, komerční právník, zástupce finanční instituce, majitel cestovní agentury či expert v oblasti internetu stejně jako provozovatel sítě stánkového prodeje nebo konzultant na problematiku využívání pomoci z fondů Evropské unie.
Ari Liebermann zdůrazňuje: "Komise pro podporu podnikání jako jediná komise rady není obsazena podle politického klíče, nýbrž pouze s ohledem na zastoupení co nejširší škály profesí a předpokládaných zkušeností jejích členů. Dokonce ani její předseda nebyl vybrán na základě politických dohod, ale komise si jej sama zvolila a rada jej ve funkci potvrdila."
Soutěž Podnikatel roku ovšem představuje příslovečnou "třešničku na dortu" v práci komise. Ta má za sebou kursy podnikatelského minima, v nichž se loni na jaře začínajícím podnikatelům v Praze 7 dostalo bezplatných informací o prvních krocích nezbytných k zahájení výdělečné činnosti: Které úřady musí navštívit a jaké formuláře vyplnit, s jakými daňovými povinnostmi musí počítat a co udělat pro to, aby nezůstali dlužní za zdravotní a sociální pojištění, jaké pro ně existují možnosti a podmínky čerpání úvěrů apod. Na tyto kursy navázala Poradna pro podnikatele, která zájemcům o podnikání umožňuje prodiskutovat jejich podnikatelský záměr s odborníky v oblasti financí, práva apod. Na letošní jaro komise mj. chystá setkání podnikatelů městské části.
Užitečné jsou i internetové stránky komise s bezplatně zveřejňovanou nabídkou a poptávkou nebytových prostor v Praze 7, volnými pracovními místy, výběrovými řízeními apod. Komise také projednává návrhy některých vyhlášek pražského magistrátu a předává k nim prostřednictvím rady městské části svá doporučení. K nejsledovanějším patří stanovisko komise k původní představě magistrátu na zřizování a provoz zón placeného stání na území metropole. I na základě hlasů podnikatelů z Prahy 7 byl nakonec tento materiál města pro další projednávání odložen, takže zřejmě v metropoli nedojde k tomu, aby tam podnikatelé ve všech městských částech platili za parkovací karty jednotný poplatek. "Tak třeba podnikatelé v Praze 7 zpravidla nedosahují takových příjmů, jaké jsou běžné v lukrativním centru města. Kdyby měli platit za parkování stejně, dopláceli by na zřízení zón více a prohloubila by se i jejich konkurenční nevýhoda," vysvětluje radní.
NABÍZEJÍ ZKUŠENOSTI
Komise pro podporu podnikání Rady Městské části Praha 7 vznikla v hlavním městě jako první svého druhu a podle Ariho Liebermanna podobná zatím pracuje pouze v Praze 4. "Netvrdím, že komise vyřeší všechny problémy, které na území Prahy 7 tíží podnikatele," říká. "Například může upozorňovat radu na některé nedostatky místních vyhlášek či se zasadit o regulaci některých místních poplatků. Ale legislativní nejasnosti, jichž není málo a brzdí podnikání, se musí řešit na celostátní úrovni. Proto chceme více spolupracovat s Hospodářskou komorou hl. m. Prahy, která má v tomto směru větší možnosti. S jejím vedením jsme už navázali kontakt a vše nasvědčuje tomu, že tato spolupráce bude zdárná."
Ari Liebermann vzkazuje: "Rádi se na základě již dvouletého fungování komise podělíme o její zkušenosti s jinými městskými částmi, městy i obcemi. Vždyť dobře fungující a soběstačný sektor soukromého podnikání pozitivně ovlivňuje růst ekonomiky, odlehčuje sociální sféru a zvyšuje příjmy státního i obecního rozpočtu."
Vyhodnocení podnikatelé roku 2004 se nechali vyfotografovat se starostkou Ivanou Kučerovou (uprostřed v bílé blůzce, po její pravé ruce Ari Liebermann a Emil Machálek). V popředí vodicí pes ovčák Larry u své paničky Jitky Lebedové, která cvičí vodicí a asistenční psy a v soutěži zvítězila v kategorii fyzických osob.
Soutěž Podnikatel roku 2004
Právnické osoby:
1. Jana Merunková (NUT'S Production, o. p. s. - podpora začínajících a handicapovaných umělců)
2. Radek Procházka (Dům interiérového bydlení - kuchyně DIZ, s. r. o.)
3. Vlasta Niederlová, Jiří Jiroušek (J.N.NOVA, s. r. o., - reality a správa nemovitostí)
čestná uznání: Věra Nováková (City Self-Storage, s. r. o.), Roman Zikmund (DAKO Invest, s. r. o.)
Fyzické osoby:
1. Jitka Lebedová (Pes pro tebe - výcvik vodicích a asistenčních psů)
2. Vlasta Urbanová (cukrárna a kavárna U křepelek)
3. Bohumila Škvárová (CK Neon)
čestné uznání: Vladimír Vítek (Hélios K)
Zdroj: MČ Praha 7