Na sídlišti Šumbark II. v Havířově postaveném v 80. letech minulého století je celkem 2219 bytů, z toho 2210 v panelových domech, v nichž bydlí více než šest tisíc obyvatel. Jeho regenerace začala už v říjnu roku 2001 a její dokončení se...
Na sídlišti Šumbark II. v Havířově postaveném v 80. letech minulého století je celkem 2219 bytů, z toho 2210 v panelových domech, v nichž bydlí více než šest tisíc obyvatel. Jeho regenerace začala už v říjnu roku 2001 a její dokončení se kvůli vysokým finančním nákladům (282,7 mil. Kč) předpokládá nejdříve v roce 2010.
Ústav územního rozvoje v Brně považuje projekt regenerace panelového sídliště Havířov - Šumbark II. kvalitou zpracování a záměrem za jeden z nejkvalitnějších. Jeho cílem je dobudovat standardní vybavení sídliště, zlepšit dopravní situaci, zvýšit počet parkovacích míst a propojit stávající obslužné komunikace. Projekt zohledňuje také podmínky pro sociální a kulturní rozvoj a pro využívání volného času, zejména dětí. Veškeré funkční a prostorové úpravy by měly zvýšit kvalitu života na sídlišti a postupně dosáhnout jeho přeměnu v plnohodnotný městský prostor. Přípravě a zpracování regenerace sídliště předcházely průzkumy a analýzy zpracované již v prosinci 1999. Jedním z podkladů byla anketa mezi obyvateli sídliště, jejíž závěry pak město s veřejností prodiskutovalo. Anketa jednoznačně potvrdila odlidštění sídliště a jeho "noclehárenský" charakter vyžadující komplexní humanizaci.
V letech 2001 až 2004 se uskutečnily tři etapy regenerace sídliště. V první vznikly na nevyužitých plochách parkovací místa, parky, shromažďovací plocha apod. Na celém území přibylo nové veřejné osvětlení a mobiliář. Obyvatelé se také mohli radovat ze sportoviště, upraveného vnitrobloku, zeleně i dětského kruhového hřiště a ostatních nových úprav. První etapa včetně projektové dokumentace a přípravy stála téměř 43 mil. Kč (z toho státní dotace 29,8 mil. Kč). Ve druhé etapě za 20 mil. Kč (státní podpora 8 mil. Kč) se původně úzké ulice Konzumní a Orlí plné zaparkovaných a projíždějících aut přeměnily na obytnou lokalitu, v jejímž centru přibyl nový park včetně městského mobiliáře a veřejného osvětlení. Pro parkování je tam k dispozici 44 stání včetně čtyř míst pro osoby se změněnou schopností pohybu.
Zatím poslední třetí etapa se zaměřila na úpravu vnitrobloku ulice Jedlové (rekonstrukce ulic Chrpové, Moravské, aleje ulice Akátové, ulice Jedlové, Letní). Přibyly tam nejen pěší cestičky, ale i tři samostatná hřiště pro nejmenší děti včetně prolézaček, pískoviště, houpaček, kuželek apod. Zatímco větší děti mohou využívat horolezeckou stěnu, dospělým je určeno hřiště na odbíjenou s umělohmotným povrchem. Projekt opět pamatuje na výsadbu vzrostlých stromů a keřů. Chodníky byly navrženy v místech nejvíce prošlapaných pěšinek. U každého bytového domu je hřiště pro nejmenší děti. Náklady na tuto etapu dosáhly 14 mil. Kč (státní příspěvek 6 mil. Kč). Stavba navázala na loňskou úpravu bytových panelových domů Jedlová 2, 4 a 6 v rámci pilotního projektu SUREURO.
V letošním roce začne 4. etapa regenerace sídliště Šumbark II (stavba Prodloužená Akátova). Vzhledem k předpokládané investici 41 mil. Kč potrvá dva roky. Počítá se s úpravou centrální části sídliště před věžovými domy a chodníků v přirozených trasách. Projekt také předpokládá vybudování dvou parčíků.