01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Užiteční pomocníci - ale jak si dobře vybrat?

Neexistuje obecné pravidlo, proč nakupovat malou komunální techniku výhradně novou či naopak starou. Rozhodující bývá poměr užitné hodnoty a ceny v konkrétním obchodním případě.

Malou komunální technikou používanou v menších obcích pro ošetřování zeleně a údržbu veřejných ploch včetně pozemních komunikací rozumíme motorové stroje či ruční motorové nářadí typu křovinořezů, motorových pil, sekaček na parkovou nebo i vysokou trávu, mulčovačů, zahradních traktorů, zametacích strojů, sněžných fréz, sypačů apod. Do této skupiny strojů se obvykle nezařazují větší stroje (například Multicar) s cenou několika set tisíc korun nebo i vyšší.

KDY STAČÍ ZAMETACÍ KARTÁČ...

Finančně nejvýhodnější je technicky a funkčně dobře zvolený soubor strojů s celoročním využitím, jehož základem je dvouosý či jednoosý zahradní traktor (často i oba dva) s doplňujícími pracovními adaptéry a s ručním motorovým nářadím. Celková investiční náročnost těchto strojů může být od několika desítek tisíc do zhruba 100 až 150 tisíc korun. Konkrétní stroje je třeba zvolit podle toho, jaké využití v obci převažuje. Jde-li například o obec v horské nebo podhorské oblasti, pak je tam asi dominantním úkolem zimní údržba veřejných ploch a komunikací s rozsáhlým odklidem sněhu, vyžadujícím mimo jiné výkonnou sněžnou frézu.

Naopak pro obce v nižších nadmořských výškách je zimní úklid sněhu velmi dobře řešitelný jednoosými zahradními traktory vybavenými shrnovacími radlicemi a válcovými zametacími kartáči. Tyto malotraktory lze pak využít celoročně i pro další komunální práce. Podle velikosti a druhu zelených ploch je třeba volit typ zahradního traktoru a jeho pracovní adaptéry. Někdy je účelné celý systém doplnit mulčovačem či sekačkou na vysokou trávu.

OBCE VÍC KUPUJÍ NOVÉ STROJE

Cenové relace výše uvedené malé komunální techniky jsou následující (orientačně): Zahradní traktor s dvourotorovým sečením a středovým výhozem do koše lze koupit již od přibližně 55 tisíc korun, jednoosý malotraktor s čtyřtaktním motorem HONDA, s ocelolitinovou převodovou skříní s ozubenými převody v olejové lázni a s čelním vývodovým hřídelem pro pohon pracovních strojů stojí kolem 29 tisíc korun, pracovní adaptéry - shrnovací radlice 3 tisíce, rotační válcový zametací kartáč 20 tisíc, mulčovací adaptér na vysokou trávu 10 tisíc, dvoustupňová sněžná fréza 20 tisíc korun.

Při nákupu či obnově komunální techniky je často jedním z rozhodujících faktorů finanční náročnost - a tudíž vzniká otázka, zda nekoupit použitou techniku. Cena použité techniky v dobrém stavu se pohybuje okolo 50 až 60 procent ceny nové techniky. Neexistuje obecné pravidlo, proč nakupovat malou komunální techniku výhradně novou nebo naopak starou. Obvykle je rozhodující poměr užitné hodnoty a ceny v konkrétním obchodním případě. Nicméně obce nakupují zpravidla novou techniku. Pokud jde o rychlost poklesu prodejní ceny použité techniky, platí zde podobná pravidla jako u automobilů. To znamená, že prodejní cena kvalitní značkové techniky klesá podstatně pomaleji, než je tomu u tzv. "supermarketového zboží".

JAKÉHO PRODEJCE SI VYBRAT

Složitější je situace u technického zastarávání malé komunální techniky. To pro běžné uživatele není snadné rozeznat. Technický vývoj i této techniky probíhá plynule. K rozhodujícím parametrům, které se stále vylepšují, patří kvalita motoru (spotřeba, hlučnost, emise, provozní spolehlivost, životnost, provozní vlastnosti apod.). Dále se neustále vylepšuje kvalita a funkčnost podvozkových a pracovních částí strojů. Například u starších zahradních traktorů byl odhoz podrcené hmoty vyveden do strany s možností dopravy do koše přídavnou trubkou - moderní stroje mají řešenu dopravu středovým tunelem, k běžné standardní výbavě patří dvourotorové žací ústrojí apod.

Při pořizování nové i použité techniky je optimální nákup u místního nebo regionálního odborného prodejce s vlastním servisem a skladem náhradních dílů, který má uzavřeny přímé servisní smlouvy jak s finálními výrobci komunální techniky, tak s národními zastoupeními velkých světových výrobců motorů (obvykle BRIGGS, HONDA, TECUMSEH). Častou praxí je nákup protiúčtem, kdy prodejce vykoupí starší techniku proti prodeji nové. Součástí dodávky by mělo být předvedení stroje v provozu, zaškolení obsluhy a dohodnutí pravidelných servisních prohlídek. Cenově velmi zajímavou možností je kombinace nové a použité techniky, zejména dokupování nových pracovních adaptérů pro jednoosé malotraktory, ale i klasické zahradní traktory (v těchto případech je dobré si ověřit garanční podmínky, zejména u tzv. prodloužených záručních lhůt). Odborní prodejci jsou velmi často schopni pomoci i při financování (splátkový prodej, leasing apod.), zvláště pak ve spolupráci s místními podnikateli či sportovními kluby.

"STARÝ" výrobek nemusí být starý

Průměrné stáří malé komunální techniky používané v obcích je podle mých zkušeností zhruba čtyři až osm let. Určitou výjimkou jsou malotraktory české výroby VARI (dříve TERRA). Mají totiž vysokou životnost, a proto se běžně používají i poměrně staré stroje, pro něž se často dokupují nové pracovní adaptéry. Potřeba obměny malé komunální techniky je dána především technickým stavem, který může být u stejně starých strojů velice různý.

Řadu informací potřebných ke kvalifikovanému rozhodnutí o nákupu malé komunální techniky lze snadno a rychle získat také na internetu, kde odborní prodejci mají ve většině případů své webové prezentace s podrobnou nabídkou vhodných strojů a poskytovaných služeb. Jedním z možných způsobů jejich rychlého a snadného vyhledání je zadání hesla "komunální technika" do vyhledávacího okénka některého z internetových prohlížečů. Fotografie strojů používaných pro komunální účely ve smyslu tohoto článku si lze například prohlédnout na internetové adrese www.agroles.cz.

JVS, s. r. o., Dublovice

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down