01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Elektronické tržiště veřejné správy

Elektronické tržiště veřejné správy pro informační a komunikační technologie vstupuje do třetího roku svého provozu.

Česká republika je první evropskou zemí, která v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT) pověřila ústřední orgány státní správy, resp. správce kapitol státního rozpočtu a jimi zřízené organizace, k uskutečňování podlimitních nákupů prostřednictvím transparentního elektronického tržiště. Tyto subjekty jsou povinny elektronické tržiště využívat při nákupech ICT do dvou miliónů korun, na které se nevztahuje zákon o veřejných zakázkách.

Kraje, města a obce tuto povinnost nemají. Ovšem nákup prostřednictvím elektronického tržiště - jak ukázala praxe - je výhodný i pro ně. Tento způsob poskytuje objektivní přehled o cenových relacích a u nabízených produktů se předpokládá kompatibilita v rámci informačních technologií celého systému veřejné správy. Dochází také k rychlé vazbě poptávka - nabídka a její případné realizaci.

Role ministerstva informatiky

Ministerstvo informatiky je správcem elektronického tržiště i koordinátorem mezi jeho provozovateli na jednotlivých webových aplikacích a odběrateli (zákazníky). Na jedné straně tedy vytváří podmínky pro rozvoj elektronického obchodování, na straně druhé hájí zájmy odběratelů. Zatím však nejsou zavedeny žádné standardy a chybějí praktické poznatky jak prodávajících, tak kupujících. Při obchodování "na dálku" běžné rutinní úkony dostávají novou podobu, stanovení obchodních podmínek vyžaduje nová ustanovení, zkušenosti přináší i vyřizování reklamací a poskytování záručního servisu. Elektronické tržiště se proto snaží zajistit všechny nové skutečnosti centrálně, aby jednotlivý odběratel nemusel řešit problémy s dodavatelem samostatně. Ministerstvo proto při udělování koncesí provozovatelům jednotlivých elektronických tržišť ve svých metodických pokynech vytváří určité standardy pro rozvoj elektronického obchodování.

Jak říká Dalibor Wijas, obchodní ředitel provozovatele elektronického tržiště s největším počtem dodavatelů i uzavřených obchodů, je v současné době poptávka po jednotlivých produktech vyvážená. Velký zájem je například o notebooky, monitory, tiskárny a komponenty pro výstavbu sítí, ze softwarových produktů zejména o antivirové programy. Pravidelně se opakují objednávky především spotřebního materiálu, jako jsou tonery do tiskáren, papír apod.

Zůstanou jen tři

Obrat elektronického tržiště veřejné správy trvale roste. Za prvních pět měsíců roku 2003 činil 140 136 477 Kč (vč. DPH), za stejné období v letošním roce 462 898 321 Kč. Celkový obrat elektronického tržiště k letošnímu 31. květnu dosáhl 1 715 737 010 Kč. Zkušenosti z dosavadního provozu vedly Ministerstvo informatiky k několika opatřením, která by měla zajistit hospodárnější a přehlednější provoz elektronických tržišť zapojených do tohoto systému. Nejvýraznější změnou je snížení počtu provozovatelů ze sedmi na tři. To znamená, že čtyři provozovatelé s nejmenším obratem tak k 31. říjnu respektive k 31. prosinci 2004 ukončí svoji činnost. Koncentrací poptávky by se měl zvýšit objem obchodovaného zboží a následně poklesnout provize, která se promítá v cenách pro odběratele. Méně elektronických tržišť může ministerstvo také snázeji kontrolovat a jednodušším způsobem metodicky vést, tj. sjednocovat pravidla jejich fungování.

Nižší počet elektronických tržišť odpovídá i praxi v ostatních zemích Evropské unie, které tento způsob nákupu ve veřejné správě používají.

Elektronické tržiště veřejné správy

Elektronické tržiště zřídil 1. září 2002 Úřad pro veřejné informační systémy, předchůdce dnešního Ministerstva informatiky ČR, a to na základě vládního usnesení ze dne 26. června 2002 č. 683, o opatřeních ke koordinovanému vynakládání finančních prostředků na informační a komunikační technologie.

Kontakt: www.micr.cz/e-trziste

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down