01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Proč město Bílovec nepřijalo dotaci

Dosavadní osud zajímavého projektu naznačuje, jak může být ošidné, pokud se původně stanovená kritéria finanční alokace pro jednotlivá opatření SROP mění i po vyhlášení výzvy k předkládání projektů.

Celkem 25 kilogramů vážily obálky s pracně připravenými žádostmi o dotace, o něž se město Bílovec ucházelo na revitalizaci svého zámku v prvním kole výzvy ze Společného regionálního operačního programu (SROP), a to jak u Moravsko-slezského kraje v intencích podopatření 4.2.2. Podpora regionální a místní infrastruktury cestovního ruchu, tak u Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) v intencích podopatření 4.2.1. Podpora nadregionální infrastruktury cestovního ruchu.

Zatímco MMR mělo termín pro oznámení výsledků výběrového řízení až po naší uzávěrce, zastupitelstvo kraje již projektu, který vyhodnotilo jako nejlepší, dotaci přiznalo. Město Bílovec však tyto nabízené finanční prostředky nepřijalo.

PODMÍNKY SE ZMĚNILY

"Důvodem je rozpor v podmínkách zveřejněných pro první kolo výzvy," vysvětluje starostka města Ing. Sylva Kováčiková. "Reálná výše financí, které náš kraj nakonec dostal k dispozici, neodpovídala původně stanoveným kritériím pro realizaci projektu. Ta připouštěla projekty do výše celkových nákladů 90 miliónů korun a zajišťovala jejich financování ze SROP až do výše 75 procent celkových uznatelných nákladů. My jsme z těchto původních podmínek vycházeli a předložili kraji projekt na revitalizaci zámku v majetku města o celkových nákladech 90 miliónů. Předpokládali jsme, že pokud uspějeme, získáme tuto slibovanou dotaci. Ta by při 75 procentech uznatelných nákladů činila 67 miliónů korun. K tomuto příspěvku pro realizaci projektu jsme počítali s 15 procenty příspěvku z rozpočtu státu a zbylých 10 procent, tedy zhruba 10 miliónů korun, jsme chtěli doplnit z vlastních zdrojů. Vzhledem k uspokojivé výši koeficientu dluhové služby města by tyto vlastní zdroje byly zajištěny bankovním úvěrem. Výstupy ze studie proveditelnosti a Cost-Benefit analýzy toto procentní kofinancování projektu doporučily. Jenže krajem nabídnutá dotace nakonec představovala pouze 37 procent celkových nákladů projektu. Jestliže bychom přijali nabízených jen 33 miliónů korun plus 7 procent této částky z rozpočtu kraje, projekt by se pro město stal rizikovým a nemohli bychom prokázat jeho udržitelnost ještě po dalších pět let po jeho realizaci."

NIKOLIV PRO VLASTNÍ ZISK

Cílem projektu bylo využít historického bohatství regionu a kulturních tradic k rozvoji cestovního ruchu obnovou památky, která je v Bílovci dominantou nové rekonstruované městské památkové zóny. Revitalizovaný zámek by podle projektu, na jehož přípravu dohlíželi nizozemský konzultant i krajský koordinátor, také významně omezil současný nedostatek ubytovacích kapacit v okruhu deseti kilometrů. Město by si zámek i po rekonstrukci ponechalo, nikoliv však pro dosažení vlastního zisku, nýbrž pro nastartování podnikatelských aktivit ve městě a okolí.

Příprava projektové dokumentace vyšla na zhruba 3,5 miliónu korun, přičemž město obdrželo od kraje dotaci 0,5 miliónu korun. Projektu mj. předcházely tři architektonické studie řešení zámku a přilehlé lokality, které vznikly v soutěži o Cenu Petra Parléře pořádané společností British American Tobacco (viz MO č. 3/2004), stejně jako studie využití zámku, zpracovaná v rámci aktivity Sdružení obcí Bílovecka opavskými architekty. Všechny se staly podkladem pro výslednou urbanisticko-architektonickou studii i projektovou dokumentaci ke stavebnímu povolení.

CO BY PROJEKT PŘINESL

Z projektu mj. vyplývá, že revitalizace zámku by snížila nezaměstnanost, zastavila odliv kvalifikované síly z města a mikroregionu, zvýšila tržby místních podnikatelů, vytvořila nové dosud chybějící ubytovatelské kapacity, přispěla k duchovní a myšlenkové obnově města i mikroregionu a zviditelnila město a jeho okolí.

"Úsilí o revitalizaci zámku nevzdáváme," říká starostka Ing. Sylva Kováčiková, "a budeme usilovat o finanční prostředky ze strukturálních fondů i v dalších výzvách SROP. Věřím však, že určitý chaos, který byl téměř po celou dobu vyhlášení první výzvy, kdy řídící orgány neustále zpřesňovaly podmínky, se již nebude opakovat. Pro přípravu kvalitního projektu totiž musí být k dispozici především přesné informace."

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down