01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jde nám pouze o zachování práv obcí na samosprávu

Sdružení je reakcí na vzrůstající omezování pravomocí zejména malých obcí v naší republice. Tento trend se projevuje nejvíce v návrzích dvou zákonů, a to v zákoně o výstavbě dálnic a rychlostních silnic a v zákoně stavebním.Třináct obcí dotčených...

Sdružení je reakcí na vzrůstající omezování pravomocí zejména malých obcí v naší republice. Tento trend se projevuje nejvíce v návrzích dvou zákonů, a to v zákoně o výstavbě dálnic a rychlostních silnic a v zákoně stavebním.

Třináct obcí dotčených navrženými trasami rychlostní komunikace R35 v Českém ráji iniciovalo vznik Sdružení obcí proti omezování samosprávy. Sdružení jsme založili jako otevřenou neformální iniciativu, která nemá se stranickou politikou nic společného. Jde nám pouze o zachování práv obcí na samosprávu. Sdružení je reakcí na vzrůstající omezování pravomocí zejména malých obcí v naší republice. Tento trend se projevuje nejvíce v návrzích dvou zákonů, a to v zákoně o výstavbě dálnic a rychlostních silnic a v zákoně stavebním.

Cílem navrhovaného zákona o výstavbě dálnic a rychlostních silnic je především územně zakotvit vedení plánovaných 16 dálnic a rychlostních silnic. Přestože si uvědomujeme společenskou potřebu rozvoje dopravní infrastruktury, považujeme stanovení tras dálnic a rychlostních silnic přímo zákonem za obcházení procesů územního plánování a za nepřijatelný zásah do samosprávné kompetence obcí a měst. Pochybujeme vážně o tom, že nejvyšší zákonodárné sbory jsou těmi správnými orgány, které dokáží s dostatečnou znalostí místních a regionálních poměrů posoudit, jaké důsledky budou mít jednotlivé trasy plánovaných komunikací na rozvoj dotčených území. Takové posouzení mohou z povahy věci řádně učinit orgány místní samosprávy.

Další ohrožení práva obcí na samosprávu spatřujeme v navrhovaném znění nového stavebního zákona, který bude v nejbližší době projednávat vláda. Jestliže se zákon o výstavbě dálnic a rychlostních silnic negativně dotkne samosprávy v trasách uvedených komunikací, stavební zákon omezí samosprávnou působnost obcí a měst v celé ČR.

Návrh stavebního zákona svěřuje do rukou krajského zastupitelstva pravomoc rozhodnout o umístění velkých infrastrukturních staveb (například silniční a železniční komunikace, průmyslové zóny, uložiště jaderného odpadu atd.). Obce tak ztratí možnost ovlivňovat projekty bezprostředně zasahující jejich území. Kvalifikované a ze znalosti místa vycházející námitky nebudou mít dostatečnou právní sílu, mimo jiné i proto, že nebude existovat možnost odvolání proti rozhodnutí kraje.

Návrh stavebního zákona rovněž počítá s tím, že schvalování územních plánů obcí bude nadále probíhat pouze v tzv. přenesené působnosti, tedy jako výkon státní správy. Oproti současnému stavu, kdy je schvalování zadání a návrhu územního plánu výkonem samosprávy, se tím postavení obcí opět zhorší. Zastupitelstva měst a obcí ztratí možnost závazně určovat, co a v jaké podobě se má na jimi spravovaném území realizovat. Státní orgány budou moci snáze zasahovat do územně plánovací činnosti obcí, a to i proti jejich vůli. Navíc zákon odejme některým, zejména menším obcím možnost být pořizovatelem územního plánu, a tím rozhodovat o svém území.

Obracíme se proto na všechny obce, aby věnovaly pozornost našemu prohlášení. Pokud s námi budou souhlasit, mohou nás podpořit vstupem do sdružení. Text prohlášení včetně návrhů zákonů je na www.sweb.cz/omezovanisamospravy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down