Obec Ohrozim leží pár kilometrů za Prostějovem, ve směru na Boskovice. Nezasvěceného návštěvníka, který tudy projíždí ovocnými alejemi vinoucími se jako pentle mezi širokými až k samému obzoru sahajícími lány polí, ani nenapadne, že by klid místních téměř 450 obyvatel mohl být něčím narušen. Opak je však pravdou.
Ony širé lány s absencí jakékoliv vzrostlé zeleně, svažující se nenápadně směrem do centra obce, byly příčinou každoročních větších či menších škod na majetku obce a jejích obyvatel. Stačilo, aby se přihnal prudký liják s průtrží mračen a zkáza ve vsi byla hotová. Úrodná půda splavující se z polí se rázem měnila v bahno, které se jako přízrak obyvatel dostávalo všude. Zaplavovalo ulice, ucpávalo příkopy, žlaby, tůňky, valilo se do sklepů, dvorů a do všech stavení, která mu stála v cestě.
Rozhodujícím momentem byla průtrž s krupobitím v roce 2000. Krupobití s přívalovým deštěm se obcí prohnalo 18. května a následně hned měsíc poté, 14. června téhož roku.
Tehdy se obec rozhodla problém okamžitě řešit. Kde začít? Jak získat finance a jak zajistit co nejlepší výsledek za rozumné finanční náklady? Bylo třeba skloubit snahu se zkušenostmi, odbornými znalostmi a dovednostmi všech, kteří se na společném díle budou podílet.
Od záměru k realizaci
Studii Protierozní opatření z roku 2000, jež byla základním podkladem pro další navazující dokumenty, stejně jako podrobnou prováděcí dokumentaci z roku 2002, zpracovala odborná projekční kancelář z Prostějova, která má s uvedenou problematikou dlouholeté zkušenosti. Majetkoprávní vztahy vyřešila jednoduchá pozemková úprava, která proběhla v roce 2001. Potřebné pozemky byly převedeny do majetku obce, která pak mohla žádat o finanční dotaci Státní fond životního prostředí ČR. Podpora jí byla přiznána v roce 2002 z Programu péče o půdu ve výši 80 %. Celkové náklady si vyžádaly 943 tisíc Kč, z nichž 20 % obec uhradila ze svých zdrojů.
Po schválení dotace bylo nutno vybrat dodavatele. Vítězem výběrového řízení se stala olomoucká zahradnická firma, která se mimo jiné specializuje na realizace krajinářských úprav a s akcemi podobného charakteru má dlouholeté zkušenosti.
Projekt Protierozní a protipovodňové opatření obce Ohrozim v území s místním názvem Nad drahami (o rozloze více než šest hektarů) byl zahájen 14. července 2003 a úspěšně dokončen 30. října téhož roku.
Návrh a realizace
Záměrem a úkolem projektanta bylo vytvořit v krajině území, které zabrání rychlému odtoku srážkové vody přímo do obce. To znamená tím, že srážková voda bude v území zadržena, dojde nejen k regulaci odtokových poměrů, ale zvýší se i zásoby spodní vody a celkově se upraví fyzikální, chemické i biologické vlastnosti vody. Navíc bude dosaženo příznivého ovlivnění mikroklimatu a estetického účinku, zejména díky terénním modelacím a výsadbě zeleně. Místní obyvatelé a návštěvníci obce tak získají novou část přírody pro rekreaci a pobyt v krajině.
Pro docílení uvedeného efektu navrhl projektant v údolnici daného území šest přehrážek s vyhloubenými retenčními a zasakovacími prostory nad přehrážkami.Veškeré technické prvky, tzn. prahy a spadiště, jsou z přírodního materiálu (kámen a dřevo) a dimenzovány tak, aby nenarušily přírodní charakter území. Také návrh ozelenění byl zpracován tak, aby se nejen zabránilo rychlému odtoku vody, ale i větrnému proudění od západu směrem k obci. Převážná část výsadeb je umístěna po obvodu lokality, což brání smyvům z okolních zemědělsky využívaných pozemků. Solitérní dřeviny a malé skupinky byly kvůli dotvoření celkového prostoru a snadnější údržbě vysazeny po okraji zasakovacích nádrží. Přímo do zasakovacích prostor byly vysazeny dřeviny vlhkomilné a mokřadní rostliny.
Návrh tedy neřešil jen protierozní a protipovodňové opatření, ale kladl si za cíl celkové zlepšení ekologické stability území. Tím, že zasakovací prostory byly navrženy jako nevypustitelné, dochází k zadržování vody a vytváření přírodních mokřadů a jezírek. Již první rok po realizaci je možné ve vzniklých tůňkách objevit rodící se nový život.
Po zpracování prováděcího projektu i zajištění všech odborných stanovisek a potřebných povolení konečně mohla začít samotná realizace projektu. I v tomto případě se potvrdilo, jak důležitá je spolupráce a souhra projektanta a realizační firmy. Zajímavá situace nastala hned při hloubení terénu v údolnici. Byla objevena stará meliorační síť, o které nikdo nevěděl. Kvůli funkčnosti přehrážek a retenčních nádrží ji bylo nutné přerušit, aby i voda, kterou tato meliorace odváděla, byla v místě zadržena a zachycena. Jen tak mohla být zajištěna hlavní funkce zařízení, tzn. zadržení vody v tomto území.
Po dokončení terénních modelací, stavbě přehrážek a spadišť začala výsadba dřevin a založení trávníku. Vysazovány byly původní dřeviny, odpovídající místním stanovištním podmínkám - dub, habr, lípa, babyka, jeřáb, jilm, olše, líska, hloh, brslen, kalina, vrba apod. Vysazené dřeviny ve velikostech odpovídajících výsadbám v krajině byly zamulčovány a celá lokalita byla oplocena, což se ukázalo jako nejefektivnější ochrana proti okusu zvěří.
Kvalitně provedené terénní modelace, odborné založení trávníků a výsadeb dřevin dovršily zdárné dokončení díla. Ale ani výsadbou asi 400 stromů a 1200 keřů, několika desítek mokřadních rostlin včetně zatravnění pozemku práce dodavatele zdaleka nekončí. Zejména v prvních letech po výsadbě je třeba pozorně sledovat zdravotní stav dřevin a travního porostu a v případě potřeby okamžitě přijímat taková opatření, která zajistí zdárný vývoj veškeré vegetace. To znamená tak, aby v co nejkratší době došlo k zapojení porostu a propojení celé lokality s okolní přírodou.
Současný stav
Skutečnost, že vynaložené náklady nebyly zbytečné, se již několikrát potvrdila. Zejména při posledních přívalových deštích, které se Olomouckem a Prostějovskem přehnaly letos v červnu. Uskutečněné dílo však při této zkoušce zdárně obstálo. Ukázalo se, že vybudovaná opatření jsou funkční již v prvním roce po dokončení.
Navíc krajina dostala novou, přívětivější tvář - bylo spojeno příjemné s užitečným. Za pár let, až dřeviny povyrostou, bude tento kousek přírody jistě místem lákajícím k procházkám a výletům do okolí. Potěšující je, že již prvním rokem po realizaci můžeme v tůňkách, které byly jako zasakovací prostory vytvořeny nad přehrážkami, pozorovat výskyt obojživelníků a dalších vodních živočichů, přicházejících z okolního prostředí. Na tomto příkladu můžeme vidět, že možnost získat finanční dotace, ať už ze státních zdrojů, či z fondů Evropské unie, je reálná i v malé obci. Je s tím sice spojen nemalý nárůst administrativy, což vyžaduje dostatek trpělivosti a finanční spoluúčast obce, ale výsledek, jak jej dokladuje obec Ohrozim, se určitě vyplatí.
Zahrada Olomouc, s. r. o.