01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vysočany se mění v atraktivní obytnou čtvrť

Málokterá čtvrť hlavního města prodělává tak zásadní proměnu jako jeho devátá část. Dříve převážně průmyslové území se mění v přitažlivý obytný obvod.

Rozvojový potenciál Městské části Praha 9 je obrovský - představuje jej asi 200 hektarů, na nichž se rozkládají staré průmyslové areály, z nichž většina dnes není využita. Jde o pozůstalost po velkých průmyslových podnicích, jakými byly ČKD, Praga nebo vysočanská spalovna. Snad víc než cokoli jiného odpovídají tyto areály anglickému termínu brownfields. Investorům, kteří mají odvahu se do jejich přestavby pustit, se zde nabízejí obrovské možnosti. Musí však být dostatečně finančně silní. Podle starosty Městské části Praha 9 Ing. Vladimíra Řiháka dosahují propočtené náklady na zainvestování a vlastní výstavbu na ploše jednoho hektaru v průměru asi miliardu korun.

Z továren bytové domy

Na území kolem ulic Kolbenova a Poděbradská, kde se nacházejí bývalé průmyslové areály, je zatím vyhlášena stavební uzávěra. Zrušena bude asi za rok, kdy má být hotova částečná změna územního plánu Prahy 9. Jeho zadání schválilo Zastupitelstvo hl. města Prahy poměrně nedávno. Podle urbanistické studie zpracované Útvarem hl. města Prahy bude toto území využito převážně pro bydlení, jen přímo podél zmíněných ulic se předpokládá vznik budov se smíšenou funkcí (administrativní budovy, objekty sloužící službám, občanskému vybavení apod.), které mají zároveň plnit funkci hlukové izolace. S existencí průmyslových areálů se už rozhodně nepočítá.

Zmíněnou studii využití území s bývalými průmyslovými areály představili zástupci hlavního města Prahy a deváté městské části i na letošním veletrhu nemovitostí MIPIM ve francouzském Cannes. O efektech prezentace je podle starosty Řiháka zatím předčasné hovořit.

Investoři jsou vítáni

Může se ovšem stát - a také se občas stává - že se na radnici přihlásí nějaký investor, jehož představa se od záměrů urbanistické studie neliší. V takovém případě dostane investor podle slov starosty Řiháka od radnice výjimku a příslušné území se ze stavební uzávěry vyjme. Tak tomu bylo i v případě developera, který se ujal přestavby administrativní budovy ČKD v Českomoravské ulici na bytový dům. Práce mají skončit ještě letos a v závěru roku chce společnost nabídnout v rekonstruovaném objektu k prodeji 169 bytů.

Lze však předpokládat, že o území typu brownfields bude čím dál větší zájem. Důvod je jednoduchý: Éra výstavby průmyslových zón a následného vzniku továren a dalších budov na zelené louce pomalu končí. Investoři a developeři vědí, že trh je v tomto směru už v podstatě nasycen, a proto je nutné přesunout pozornost na již existující a dnes nevyužívané objekty, zejména bývalé průmyslové komplexy. Prahu 9 a její možnosti sice už objevili, ale zatím se zde angažují spíše menší společnosti.

Výjimkou, ovšem velmi významnou, byla stavba Sazka Areny a její nedávný "křest" při hokejovém šampionátu. Starosta to považuje za jakýsi start do území a doufá, že existence haly, respektive akce v ní konané, nejen oživí celý obvod, ale také vzbudí zájem velkých investorů a developerů.

Samosprávy stavebníky?

Stavební uzávěra se týká jen části Prahy 9; jinde, zejména v okolí samotné radnice, se mohutně staví už několik let. Podél hlavní vysočanské tepny, Sokolovské ulice, vyrostlo značné množství nových kancelářských budov s občanským vybavením, o kus opodál podél potoka Rokytky vznikly nové obytné domy se zhruba tisícem bytů a tato výstavba nadále pokračuje.

Samotná městská část pozemky a na nich se nacházející opuštěné objekty využít nemůže, protože není jejich majitelem. Kromě toho situace stále ještě není stabilizovaná. Bývalé průmyslové kolosy se nacházejí v různých fázích konkursních řízení a likvidace, z výnosu z prodávaného majetku se nejdříve hradí nejrůznější firemní pohledávky, a majetek se stále různě přelévá.

Ale i kdyby tomu bylo jinak, městská část by se do stavby bytů, ať už v územích typů brownfields nebo jiných, nepouštěla. Starosta Vladimír Řihák patří k odpůrcům stavebních aktivit obcí. Určité procento bytového fondu pro sociální případy si městská část při privatizaci ponechala, ostatních bytů zde díky aktivitě soukromých investorů stále přibývá. Není proto důvod, proč by se o novou bytovou výstavbu měla ještě starat radnice.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down