01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obnova historického jádra v Karviné stála půl miliardy

Na počátku 90. let minulého století hrozilo, že kvůli těžbě uhlí zanikne historické centrum Karviné. Městu se je podařilo zachovat a vyhlásit na tomto území městskou památkovou zónu (MPZ), ve které je zapsáno 29 nemovitých kulturních památek. Během posledních deseti let úspěšně skončila obnova...

Na počátku 90. let minulého století hrozilo, že kvůli těžbě uhlí zanikne historické centrum Karviné. Městu se je podařilo zachovat a vyhlásit na tomto území městskou památkovou zónu (MPZ), ve které je zapsáno 29 nemovitých kulturních památek.

Během posledních deseti let úspěšně skončila obnova některých důležitých historických objektů. K nejvýznamnějším patří empírový zámek Fryštát a jeho boční křídlo Lottyhaus.

Život na zámku

Do zámeckých komnat a patnácti salonů, zpřístupněných veřejnosti, se po více než 50 letech vrátil z větší části původní šlechtický mobiliář ze zaniklých zámků Ráj a Solca. V zámku Fryštát, který je ve vlastnictví města, se konají pravidelné koncerty. V budově Lottyhausu se nachází jedinečná expozice českého výtvarného umění 19. století, kterou ochotně zapůjčila Národní galerie v Praze. Tajemník Magistrátu města Karviná PhDr. Roman Nogol, který se aktivně podílí na obnově historických objektů, s potěšením konstatuje, že zámek se stává živým kulturním centrem nejen Karviné, ale celého regionu.

Další opravenou památkou je historická radnice s věží z roku 1506, jedna z nejstarších ve Slezsku. Zatímco v jejím křídle je restaurace, ve sklepních prostorách se pořádají výstavy. Rekonstruovány jsou i barokní kostel sv. Marka a kostel Povýšení sv. kříže s gotickou kaplí. Nové fasády získaly rovněž měšťanské domy, v historickém jádru byly dále restaurovány barokní plastiky a litinová kašna.

Vzhled centra města zlepšila úprava komunikací, Masarykova náměstí a ploch před zámkem. Jejich povrch zvýrazňuje barevná žulová mozaika. Večerní atmosféru zpříjemňuje nová instalace veřejného osvětlení a slavnostní nasvícení památných objektů. Podařilo se upravit též 200 let starý anglický park o rozloze 36 hektarů a navazující lázeňský areál Darkov alespoň natolik, aby se pro návštěvníky stal dalším atraktivním místem městské památkové zóny.

Zdroje financování

PhDr. Roman Nogol uvedl, že dosavadní náklady na obnovu historického jádra představují zhruba 500 miliónů korun. K obnově památkových objektů přispěla ministerstva kultury a pro místní rozvoj částkou 50 miliónů korun. Většinu prostředků však zaplatilo město ze svého rozpočtu. Město čerpá peníze i z dalších zdrojů, například z Fondu kultury města Karviné, do kterého přichází 20 % poplatků z výherních hracích přístrojů a část daňových příjmů obce. Rovněž přispívá městský Fond rozvoje bydlení, který poskytuje bezúročnou půjčku na 10 let soukromým vlastníkům na opravy domů v MPZ. Město důrazně dbá na to, aby se v historickém centru zachovaly zejména bytové prostory. Jeho vylidňování se snaží zabránit i tím, že za přispění státních dotací staví v ochranném pásmu památkové zóny polyfunkční dům s 38 byty. Program regenerace MPZ v Karviné, schválený až do roku 2006, se ve zbývajícím období zaměří na dílčí investiční akce, například na úpravu Larisch-Mönnichovy rodové hrobky a zámeckých koníren v areálu parku.

Na území Karviné se také nacházejí víc než 150 let staré hornické objekty a technická zařízení, jež připomínají těžbu uhlí. Podle PhDr. Romana Nogola chce město společně s těžební společností OKD zachránit tyto technické památky jako doklad důlní činnosti v regionu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down