> Praha Městské knihovně v Praze se koncem dubna, po téměř dvou letech, vrátil její nejcennější svazek, Pražská bible. Pro pracovníky knihovny to byl výjimečný okamžik. Tuto vzácnou památku z roku 1488, která je vůbec první slovanskou tištěnou biblí, poškodila předloňská velká voda natolik těžce,...
> Praha Městské knihovně v Praze se koncem dubna, po téměř dvou letech, vrátil její nejcennější svazek, Pražská bible. Pro pracovníky knihovny to byl výjimečný okamžik. Tuto vzácnou památku z roku 1488, která je vůbec první slovanskou tištěnou biblí, poškodila předloňská velká voda natolik těžce, že v prvních chvílích se zdálo, že ji nebude možné zachránit. Kniha patřila k fondu vzácných a historických tisků uložených na Ortenově náměstí v Holešovicích, které velká voda zasáhla svou ničivou silou. Tak jako na mnoha místech republiky tu tenkrát pomáhaly desítky dobrovolníků, kteří doslova vytahovali knihy z bláta, čistili je a ukládali do igelitových sáčků. Ty se potom odvážely ke zmrazení do Mochovských mrazíren.
Záchrany knižních fondů se prakticky od prvního dne odborně účastnila Národní knihovna ČR. Vzácná Pražská bible byla již v září 2002 převezena do jejího Centrálního depozitáře v Hostivaři, kde restaurátoři začali s jejím vysušováním. Využívali metody vakuového balení na přístrojích, které darovala ČR Britská rada. Pak následoval složitý, asi rok trvající proces restaurování, během něhož byla bible rovněž digitalizována.
Souběžně se vysoušel celý fond vzácných tisků. Kromě metody vakuového balení se knihy zbavovaly vody v sušárnách dřeva. V této době jim už zkáza nehrozí, ale na své restaurování ještě čekají.
Povodně zasáhly v roce 2002 více než 40 nejrůznějších českých knihoven. Voda poničila zhruba 800 tisíc svazků, z nichž jen 140 tisíc skončilo v mrazírnách a sušárnách. Ty, které to štěstí neměly, tedy většina, bylo nutné zlikvidovat, především pro zdravotní závadnost.