Dotace v programu Leader+ zřejmě může příští rok získat jen třetina uchazečů.
Nastartovat podnikatelské aktivity, které oživí venkov a pomohou zde udržet lidi - to je hlavní cíl dotačního programu Leader+. Česká republika jej přijímá po vzoru Evropské unie, kde je důležitou součástí agrární politiky. Během ledna má vyzvat Ministerstvo zemědělství (MZe) uchazeče, aby předložili své záměry k schválení.
Význam programu přitom nespočívá ve výši dotací, ale v jejich zaměření. "Nefinancuje totiž rovnou podnikatelské projekty - třeba stavbu ubytovacích zařízení nebo internetové kavárny. Dotace ale zaplatí lidi, kteří přijdou s nápady, zaplatí třeba i projektovou dokumentaci a usnadní spolupráci s jinými venkovskými oblastmi doma i v zahraničí," vysvětluje Michal Arnošt, poradce takzvané Místní akční skupiny, jež chystá projekty v rámci Leadru+ v mikroregionu Mladá Vožice. "Leader se netýká velkých dotací, ale umožní podchytit a vybrat ty správné podnikatelské záměry," dodává Oldřich Kusvald, člen akční skupiny v regionu Poodří.
Program se má rozvinout již od vstupu České republiky do Evropské unie. Podle předběžných informací by dotace v příštích třech letech měly činit 60 miliónů korun.
"Částka ještě není přesně určená. Leader+ je součástí podpor v rámci operačního plánu Zemědělství, na něž máme pro příští tři roky vyčleněno 93 miliónů eur. Z toho větší část půjde ze zdrojů Evropské unie," říká Hugo Roldan z tiskového odboru Ministerstva zemědělství.
Programu se mohou účastnit venkovské oblasti - regiony nebo mikroregiony. V nich se v takzvané Místní akční skupině sdruží lidé, kteří umějí formulovat své záměry a pak je předložit úřadům. "Ve skupině jsou starostové obcí, místní podnikatelé, může to být kdokoliv, kdo chce pro oblast něco udělat," konstatuje Michal Arnošt. I když je o program velký zájem, dotaci dostane zřejmě jen menší část skupin, zastupujících regiony. "Ze zhruba tří desítek uchazečů hodlá ministerstvo přidělit dotace jen deseti," říká Oldřich Kusvald. Program Leader+ je součástí strategie Evropské unie, která se obává vylidnění venkova.
Nepodporuje proto jen samotnou zemědělskou výrobu, ale všechny možné další aktivity. "Venkov zkrátka není jen zemědělství," zdůrazňuje bruselský agrární komisař Franz Fischler. Souhlasí s tím i ministr zemědělství Jaroslav Palas. "Leader+ bude vítanou novinkou v naší agrární politice," konstatoval. Zástupci regionů se proto domnívají, že by stát mohl zdroje pro program i posílit. "Například kolegové ve Finsku mohou využívat kromě evropského programu Leader+ také dva obdobné programy, dotované z národních zdrojů," upozorňuje Michal Arnošt.
(Přetištěno z HN, 16. 12. 2003)
Program Leader+
- Příklady cílů programu
- Uvést na trh nové zboží či služby vycházející z jedinečnosti místních podmínek. - Propojovat různé obory - například zemědělství a cestovní ruch. - Spolupráce venkovských oblastí v tuzemsku i přes hranice. - Udržet na venkově obyvatele.
- Uplatnění v EU
Program se rozvíjí ve více než tisícovce oblastí zemí Evropské unie.
- Zahájení v České republice
V lednu 2004 Ministerstvo zemědělství vyzve k předkládání projektů.
- Výše dotací 60 miliónů korun v letech 2004 až 2006.