Letos v červenci byla v České spořitelně zřízena EU Office jako informační a analytické pracoviště, jehož primárním předmětem zájmu je sledovat dění v Evropské unii - zejména ve vztahu k blížícímu se vstupu České republiky do tohoto integračního uskupení - a takto získané informace klasifikovat, vyhodnocovat, analyzovat a poskytovat je ve srozumitelné podobě zainteresova-ným zájemcům. Zeptali jsme se Petra Zahradníka, který je šéfem tohoto odboru, na jeho dosavadní zkušenosti s komunální sférou.
Co vše nabízíte městům, obcím a krajům v souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie? Poradíte jim, jak mohou využít strukturální fondy a podobně?
Snažíme se jim především zmapovat terén a vysvětlit nabídku příležitostí, která se jim v této oblasti otevírá. Rovněž je seznamujeme s filozofií této politiky, aby jejich očekávání byla realistická. To tedy znamená, že v prvé řadě nabízíme jakousi ucelenou informaci o nabídce, která je zde k dispozici. Poté provedeme jistou selekci na základě aktuálních kritérií jednotlivých žadatelů a zájemců; snažíme se tudíž skloubit potřeby potenciálních příjemců s možnostmi, které tyto fondy budou v příštím roce nabízet.
Konkrétní asistence v případě jednotlivých projektů, společně s možným kofinancováním, je pak zodpovědností našich kolegů v obchodních jednotkách.
Zajímá mne, zda se na vás obracejí zástupci měst a obcí se žádostí o informace?
Určitě se obracejí a předpokládám, že tento zájem poroste. My se snažíme s nimi komunikovat prostřednictvím několika komunikačních kanálů. Za prvé přímo - naše obchodní jednotky připravují a organizují speciální semináře a tréninkové programy pro klienty. Účast na nich bývá velmi hojná, nicméně tento osobní kontakt je stále velmi limitovaný a týká se omezeného množství klientů. Za druhé, vydáváme Měsíčník EU aktualit, kde čtenář zdarma získá aktuální informace, které se v průběhu příslušného měsíce v EU udály. A za třetí, připravujeme informační databázi, jež bude obsahovat základní informace o Evropské unii a která by již brzy měla být k dispzici na internetových stránkách České spořitelny.
Jak jim můžete pomoci vy za EU Office a jakou pomoc nabízí Česká spořitelna?
Již jsem to naznačil v jedné z předchozích odpovědí. EU Office může poskytnout rámcové informace, které slouží k zorientování se v dané problematice a k výběru možných variant. Konkrétní procedura v rámci jednoho konkrétního projektu a jeho financování je věcí kolegů v obchodních jednotkách.
Co bude - podle vašeho názoru - znamenat pro komunální sféru vstup České republiky do Evropské unie? Změní se něco na vztahu měst, obcí a krajů k jejich finančnímu ústavu?
Vstup do Evropské unie bezesporu otevře prostor pro dodatečné finanční zdroje, které mohou být z finančních nástrojů EU čerpány. Ovšem je to pouze potenciál, který se musí naplnit díky kvalitě předložených projektů. I v případě municipálních projektů platí, že finanční nástroje EU se podílejí na pokrytí nákladů projektů pouze částečně, tudíž se zde otevírá značný prostor pro posílení a rozvinutí vztahu municipální klient - banka
foto Jiří Cajska