Evropská unie připravila pro Českou republiku značné prostředky, které budou moci využít kraje a obce pro svůj další rozvoj. To, jak by měl fungovat v rámci strukturálních fondů EU Společný regionální operační program (SROP), nám...
Evropská unie připravila pro Českou republiku značné prostředky, které budou moci využít kraje a obce pro svůj další rozvoj. To, jak by měl fungovat v rámci strukturálních fondů EU Společný regionální operační program (SROP), nám vysvětlila Mgr. Věra Jourová, ředitelka odboru Řídící orgán SROP Ministerstva pro místní rozvoj.
Jak byste stručně charakterizovala Společný regionální operační program?
Jak je již dnes poměrně známo, Evropská unie bude financovat projekty, které budou vycházet z tzv. operačních programů. SROP je jedním z pěti operačních programů, které mají být po vyjednání s Evropskou komisí základem pro poskytnutí finanční podpory na projekty regionálního rozsahu realizované v 13 krajích České republiky. Návrh programu vznikl po bohaté diskusi mnoha různých partnerů, přičemž silný vliv uplatnily při jeho přípravě kraje, které mají mít také zásadní podíl na jeho realizaci.
Čím se odlišuje od ostatních operačních programů?
Zatímco prostřednictvím sektorových operačních programů se budou financovat projekty rozvíjející plošně po celé republice ten či onen sektor, SROP je program horizontální, víceoborový. I výše zmíněným silným vlivem krajů na rozhodování o poskytování podpory projektům se regionální operační program výrazně odlišuje od ostatních programů. Žadatelé budou projekty podávat na krajské úřady, jejichž pracovníci je bodově ohodnotí a postoupí ke schválení regionálním radám, v nichž zasedají krajští zastupitelé. Kraje tak budou mít vlastně možnost prostřednictvím schválených projektů realizovat svou regionální politiku za pomoci evropských financí a státu.
Skončilo již vyjednávání s Evropskou komisí v Bruselu o konkrétní finanční podpoře pro jednotlivé oblasti a s jakými výsledky?
Jednání pokračují. Zásadní termín je 12. září, kdy se v Bruselu účastníme druhého kola vyjednávání. Stručně lze říci, že se musíme velmi snažit, abychom bruselské úředníky přesvědčili, že není riskantní tak vysoké procento strukturálních fondů (přes 30 %) svěřit jednomu systému - a to poměrně složitému. Nicméně v tuto chvíli jsme optimisté a věříme, že vyjednáme maximum. Pro Ministerstvo pro místní rozvoj bylo při vyjednávání zásadní, že se nám a krajům podařilo najít společnou řeč. Vždyť SROP je naším společným zájmem, a proto bylo spojení sil při vyjednávání jedinou možnou taktikou, která, jak se zdá, přinese plody. V současné době vypadá situace tak, že by se prostřednictvím SROP financovaly následující oblasti (výše podpory EU na roky 2004 - 2006 pro celou ČR): podpora podnikání ve vybraných regionech (zhruba 40 mil. eur), regionální rozvoj infrastruktury, tj. dopravy a komunikačních technologií (zhruba 160 mil. eur), rozvoj lidských zdrojů v regionech (asi 82 mil. eur), rozvoj cestovního ruchu (přibližně 110 mil. eur).
Rozdělení prostředků se ale s největší pravděpodobností ještě změní. Vývoj je během negociací velmi rychlý. Prakticky denně jednáme o změnách.
Víte už s jakou celkovou výší lze počítat pro SROP?
Dnes to vypadá na částku 403 600 miliónů eur, včetně technické pomoci. Je to tedy 31 % celkového objemu strukturálních fondů, které mají v ideálním případě (budou-li projekty) do ČR přijít.
Kdo může žádat o finanční prostředky z tohoto programu a za jakých podmínek?
Stejně jako je široké navrhované spektrum podporovaných oblastí, široký je i výčet příjemců podpory. Mohou to být kraje, obce, soukromý i neziskový sektor - dle jednotlivých typů projektů. Výše podpory ze strany EU může být 35 % až 75 % - záleží na typu projektu a příjemce podpory.
Jsou podle vašich zkušeností na krajských úřadech dostatečně kvalifikovaní pracovníci, kteří budou schopni zpracovat kvalitní projekty, které pak splní přísná bruselská kritéria?
V tomto ohledu jsem pozitivně naladěná. Vím, že kraje nabírají vysokoškoláky s angličtinou, tedy spíše mladé lidi s chutí učit se novým věcem. A záležitosti kolem EU jsou pro nás všechny nové - všichni se učíme, nemáme předešlou zkušenost. Je to svým způsobem fascinující zážitek - budujeme něco, co má přinést rozvoj této zemi. Tyto pocity jsou taktéž u lidí na krajích velmi silné. Zkrátka věřím, že se systém rozjede a bude fungovat.
Je Ministerstvo pro místní rozvoj připraveno pomáhat zájemcům o podporu a na koho se mohou obrátit s případnými dotazy?
Na našem ministerstvu je programem SROP pověřen odbor Řídící orgán SROP a Jednotný programový dokument 2 - Praha. V současné době odbor budujeme, nicméně máme vysoké cíle. Chceme nejen rozjet funkční systém poskytování podpory, ale také se hodně podílet na pomoci s přípravou projektů.
Kontakt na nás je na webové stránce mmr.cz, tel.: 22486 1224, moje e-mailová adresa je: jouver@mmr.cz.
Dovolte ještě malou poznámku: Zástupci Evropské komise často opakují obavu, že nebudeme mít dost projektů a tudíž čerpat finanční prostředky z příslušných fondů. Při minulém neformálním setkání jsem jim žertem řekla, že "neznají Čechy". Jak uvidíme možnost financí pro projekty, půjdeme si pro ně.