Lesní družstva obcí vznikala na konci 20. až na počátku 30. let minulého století. Byl to výsledek zestátňovacích procesů po I. světové válce v rámci pozemkové reformy, která se dotkla některých majetků šlechty či církve. Zaměření pozemkové...
Lesní družstva obcí vznikala na konci 20. až na počátku 30. let minulého století. Byl to výsledek zestátňovacích procesů po I. světové válce v rámci pozemkové reformy, která se dotkla některých majetků šlechty či církve. Zaměření pozemkové reformy bylo na tehdejší dobu poměrně silně levicové.
Rozsáhlé zestátněné majetky nabídl stát městům a obcím, které se v některých lokalitách na základě doporučení tehdejšího Ministerstva zemědělství sdružily a tyto majetky zakoupily. Majetky určené k takovémuto způsobu prodeje byly ohodnoceny tzv. závodními podíly a jednotlivé obce a města dle své ekonomické situace kupovaly různé počty podílů na prodávaném převážně lesním majetku. Tím vzniklo spoluvlastnictví ideálních podílů na lesním majetku. Za účelem obhospodařování tohoto majetku obce zakládaly lesní družstva. Nejznámější a největší vznikla kolem roku 1930 v Přibyslavi a Vysokém Chvojně.
Úspěšné hospodaření Lesního družstva Vysoké Chvojno i ostatních lesních družstev přerušila nucená správa během II. světové války. Již roku 1945 se hospodaření lesních družstev opět obnovilo. Nové politické poměry již nepřály této formě hospodaření obcí a na konci 50. let 20. století byla zestátněna.
Po změně společenských poměrů v roce 1989 obce začaly usilovat o navrácení majetků lesních družstev. Avšak zákon č. 172/1991 Sb. jejich problematiku ještě neřešil. Nesmírné úsilí samospráv završilo až vládní usnesení č. 168 z 15.3. 1995, na základě kterého se začal majetek bývalých lesních družstev vracet.
Všetranná činnost
Lesní družstvo Vysoké Chvojno, s. r. o., zahájilo svoji činnost ustanovující valnou hromadou 1. 9. 1995 a koncem téhož roku se ujalo hospodaření na prvních vrácených lesních pozemcích o výměře zhruba 4200 ha. Družstvo tvoří 16 obcí a měst převážně regionu Holicko.V současné době obhospodařuje přibližně 4724 ha lesních pozemků, asi 50 ha pozemků zemědělských a zhruba 25 ha rybníků. Dále spravuje 20 provozních budov, desítky kilometrů lesních cest a tři malé lesní školky. Kromě toho pečuje o dalších zhruba 1200 ha lesních pozemků drobných vlastníků z řad soukromých osob i obcí v rámci výkonu funkce odborného lesního hospodáře.
Vzhledem ke kompletní vybavenosti lesní technikou dále Lesní družstvo Vysoké Chvojno nabízí celý sortiment lesních prací v oblasti služeb. Ekonomicky zajímavý je i výkon práva myslivosti , který družstvo provozuje na většině své výměry. Nejvyšším orgánem společnosti je valná hromada, kontrolní činnost vykonává dozorčí rada. V čele společnosti stojí jednatel, který je zároveň vedoucím lesníkem, odborným lesním a mysliveckým hospodářem.
Ekonomický přínos
Jednotlivé obce uzavřely s lesním družstvem nájemní smlouvu na celý majetek. Zajišťuje obcím pravidelný příjem do obecních rozpočtů z lesního hospodaření. I přes ekonomicky méně výhodnou druhovou skladbu lesa (60 % borového, 25 % listnatého a 15 % smíšeného) činí roční nájemné po počátečním rozběhu firmy 1000 Kč/1 ha lesa, přičemž ročně opravuje společnost budovy a cesty nákladem asi 2 až 3 mil. Kč. Dále vytváří rezervní fondy zejména na pěstební činnost a dalšími aktivitami i financemi se podílí na rozvoji regionu. I přes tyto výdaje činil např. za rok 2002 hospodářský výsledek před zdaněním ještě téměř 3 mil. Kč při těžbě dřeva 5,5 m3 /1 ha! Ekonomický přínos Lesního družstva Vysoké Chvojno pro obce a region je nesporný. Další aktivity, například opravené budovy, cesty a postavené rekreační objekty při cyklostezkách a rybnících jsou jistě dobrou vizitkou nových lesních hospodářů - obcí.
starosta obce Nová Ves
a jednatel Lesního družstva Vysoké Chvojno, s. r. o.