MUDr. PAVLA BÉMA,primátora hlavního města PrahyJaké ponaučení Praha pro sebe vyvodila z loňské srpnové povodně a jaké kroky činí, aby případná podobná živelní pohroma již nezpůsobila tolik škod? Povodeň v plné míře odhalila řadu...
MUDr. PAVLA BÉMA,
primátora hlavního města Prahy
Jaké ponaučení Praha pro sebe vyvodila z loňské srpnové povodně a jaké kroky činí, aby případná podobná živelní pohroma již nezpůsobila tolik škod?
Povodeň v plné míře odhalila řadu slabin, jejichž odstranění považuje vedení hlavního města za jednoznačnou prioritu. Jen namátkou uvedu nevyhnutelné změny v územním plánu, realizaci protipovodňových opatření, mnohem důkladnější ochranu metra, přehodnocení plánů krizového řízení apod. V oblasti prevence a minimalizace následků živelních pohrom jsme přijali už řadu konkrétních opatření. Například do roku 2006 by měly být všechny části Prahy, které lze chránit, vybaveny protipovodňovými zábranami, které budou mít rezervu 30 centimetrů nad maximální hladinu loňské povodně. Odborníci již také aktualizují matematický model možných ohrožení v příštích letech. Stavební opravy dopravní a vodohospodářské infrastruktury jsou zároveň úpravami, přinášejícími podstatně vyšší stupeň bezpečnosti a ochrany před případnou příští katastrofou podobného rozsahu.
Vedení města a magistrátu úzce spolupracuje s jednotlivými městskými částmi, zejména s těmi nejpostiženějšími, vytváří základní finanční rámec pro odstranění všech škod - ostatně jinak to ani není možné při provázanosti rozpočtů v působnosti hlavního města Prahy. Mimořádná situace si samozřejmě vynutila zcela mimořádné kroky: Město muselo zcela přehodnotit priority svého rozpočtu, na samou mez svých možností aktivizovat dluhovou službu a využít také dostupných zdrojů z evropských fondů ISPA (tato pomoc dosáhla částky 280 miliónů korun).
Od státu využila metropole finanční pomoc ve výši dvou miliard korun (jen škody na městském domovním a bytovém majetku jsou odhadovány na 8,2 mld. Kč a opravy metra budou stát 7 miliard). Spolupráce s ministerstvy a dalšími státními orgány však trpěla řadou nedostatků a nebyla vždy pružná a efektivní. Cesta pomoci při likvidaci mimořádných událostí podobného rozsahu musí být v budoucnosti daleko přímější.
FOTO ARCHÍV