01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Po změně systému se v Turnově více třídí

Od roku 1998 do roku 2002 v Turnově existoval známkový systém úhrady za svoz komunálního odpadu. V letošním roce se město rozhodlo přejít na platbu za občana.

 

Cena jedné známky v roce 2002 dosahovala 40 Kč za jeden odvoz. Dále existovala možnost zakoupení tzv. týdenní známky, která stála ročně 1300 Kč a za odvoz jednou za 14 dní 730 Kč ročně. Občané dále mohli ukládat bezplatně a bez omezení množství velkoobjemové a nebezpečné odpady na tři sběrné dvory. Obliba tohoto systému (návštěvnost sběrného dvora 1998 - 6400 osob, 2002 - 26 000 osob) rostla společně s částkou, kterou na tento systém muselo vynakládat město. V roce 2002 dosahovaly náklady města na tuto službu 3,5 miliónu korun.

Podle nového systému platby se platí 410 Kč na osobu ročně. Náklady na svoz komunálního odpadu jsou 203 Kč a na třídění 207 Kč. Počátkem roku bylo rozmístěno 33 sběrných hnízd pro sběr PET, papíru a skla.

Výsledky prvního čtvrtletí v odpadovém hospodářství byly v Turnově sledovány se zvýšenou pozorností. Začátek roku byl plný otázek, jak obstojí nová vyhláška o odpadech v porovnání s tou starou. Po prvním sečtení výsledků vzaly za své obavy všech zasvěcených odborníků, že nová vyhláška znamená konec třídění.

Třídí se více a jasně se ukázalo, že pokud občan dostane příležitost třídit, využije ji - bez ohledu na předplacenou popelnici, do které lze všechno odhodit (tab. 1). Většina turnovských občanů se staví odpovědně k životnímu prostředí a je ochotna pro jeho zlepšení něco vykonat.

Nejvíce se na množství vytříděných druhotných surovin podílel sběr ze sběrných hnízd rozmístěných po městě. Zhruba stejné množství jako v předchozím roce se nasbíralo na sběrných dvorech a celkem nepatrné množství druhotných surovin bylo získáno motivačním příspěvkem, přesněji vyplácením peněžní částky za výše uvedené komodity. Tuto možnost za první čtvrtletí využilo 54 občanů, kterým bylo vyplaceno 1850 Kč.

Z údajů v tab. 2 je zřejmý úbytek objemného odpadu, ukládaného na sběrných dvorech, částečném snížení jejich návštěvnosti a navýšení množství komunálních odpadů svezených z popelnic. Tyto výsledky v podstatě potvrdily splnění záměru nové vyhlášky - aby sběrný dvůr sloužil jako místo pro odložení objemných a nebezpečných odpadů a odpad komunální patřící do popelnic přestal být na účet města odkládán na sběrných dvorech. Dokladem je také zvýšení svozu komunálních odpadů: Zatímco v 1. čtvrtletí 2002 bylo svezeno 722 tun komunálního odpadu, ve srovnatelném období letošního roku to bylo již 776 tun. Pro příští období se chystá rozšíření sběrných hnízd do dalších lokalit. Budou to zejména místa, která pomohli vytipovat sami občané. Dalším úkolem bude rozšířit sběr skla na bílé a barevné. Sklárny v tomto roce daly snížením výkupních cen dost jasně najevo, že o barevné sklo nebude v příštích letech zájem, a upřednostňovat se budou ti dodavatelé, kteří sbírají sklo tzv. dvousložkově (bílé a barevné).

Podle sledování ve zpracovatelských závodech je kvalita sběru ze separačních hnízd dobrá. Přímo v separačních místech se však vyskytují některé nedostatky, např. v kontejneru na sklo je porcelán nebo se v kontejneru pouze pro PET najdou plasty všeho druhu.

Zbyněk Báča,
Technické služby Turnov, s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down