01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stát zájemce i nadále podporuje

Pitnou vodou z vodovodů pro veřejnou potřebu je dnes v České republice zásobováno téměř 90 % obyvatel a 77,5 % je napojeno na kanalizaci pro veřejnou potřebu. Vyplývá to z nedávného šetření Českého statistického úřadu. Tento podíl stále roste i díky tomu, že vláda nadále finančně podporuje rozvoj...

Pitnou vodou z vodovodů pro veřejnou potřebu je dnes v České republice zásobováno téměř 90 % obyvatel a 77,5 % je napojeno na kanalizaci pro veřejnou potřebu. Vyplývá to z nedávného šetření Českého statistického úřadu. Tento podíl stále roste i díky tomu, že vláda nadále finančně podporuje rozvoj vodohospodářské infrastruktury.

Státní dotaci dává Ministerstvo zemědělství od roku 1993. V roce 2002 v rámci programů Výstavba a technická obnova vodovodů a úpraven vod a Výstavba a technická obnova čistíren odpadních vod a kanalizací byla poskytnuta podpora zhruba dvě miliardy korun. Příspěvek ze státního rozpočtu a státních finančních aktiv vzrostl více než dvojnásobně a podpora investorům ve formě zvýhodněného úvěru Evropské investiční banky (EIB) téměř trojnásobně.
Jako nezbytnou reakci na postižení objektů a zařízení vodovodů a kanalizací loňskou srpnovou povodní připravilo Ministerstvo zemědělství třetí program Státní pomoc při obnově a zabezpečování území postiženého mimořádnou událostí. Pro nastartování tohoto programu v roce 2002 zajistilo Ministerstvo zemědělství finanční pomoc 65 miliónů korun ze státního rozpočtu. Tyto prostředky již byly prakticky v celé výši vyčerpány.
"Pro letošní rok se počítá se zhruba stejnou částkou. Zdrojem finanční výpomoci poskytované Ministerstvem zemědělství je státní rozpočet a prostředky, které byly přiznány v rámci zákona o vodovodech a kanalizacích ze státních finančních aktiv. Dalším zdrojem jsou úvěrové prostředky Evropské investiční banky (EIB). Jsou to návratné prostředky -úvěr, které procházejí Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB). Třetí část jsou vlastní prostředky investorů," řekl nám zástupce ředitele odboru vodovodů a kanalizací Ministerstva zemědělství ČR Ing. Vladimír Chaloupka.
Jaké jsou podmínky
"Pravidla se všemi náležitostmi jsou zveřejněna na internetových stránkách Ministerstva zemědělství www.mze.cz. Najdete je pod vodním hospodářstvím a následně úsekem vodního hospodářství a nadpisem Dotační programy. Co se týče základních programů spojených s vodovody a kanalizacemi, žádosti musí přijít nejpozději do 31. ledna. Jestliže přijdou 2. února, tak se na ně dostane až následující rok. Do programu mohou být zařazeny až po projednání územními orgány, to znamená s krajskými úřady v březnu a dubnu. Žádosti, na které vystačí finanční prostředky, jsou pak v tomto roce zařazeny. Žádosti směřované na povodňový program mohou zájemci podat do 30. června 2003. Ty navíc nejsou spojeny s žádnými odklady. Všechny dotační programy jsou přednostně určeny obcím a také společnostem, které jsou nejméně ve dvoutřetinovém vlastnictví měst a obcí. Jsou členěny podle velikosti stavby. Limit při financování z EIB je zhruba půl miliónu eur, tedy asi 15 miliónů korun. Poskytnutí této půjčky je vázáno na posouzení schopnosti žadatele splácet úvěr. Toto posouzení provádí Českomoravská záruční a rozvojová banka. Zadluženým obcím, u kterých není jisté, zda nebudou mít se splácením úvěru, který je rozvržen na 15 let, problémy, nemusí být úvěr poskytnut," vysvětloval Ing. Vladimír Chaloupka.
Hlavním subjektem při přijímání finanční výpomoci je nejen obec, ale také sdružení obcí a akciové společnosti, ve kterých mají obce nejméně dvoutřetinovou majoritu. Žadatel o výpomoc musí vypracovat jednoduchou dokumentaci podle vyhlášky Ministerstva financí, doplněnou situačním výkresem. V žádosti by měly být základní věci, které jsou důležité pro stanovení objektivity řešení a rámcových nákladů. Když obec zpracuje podle směrnice žádost, zašle ji na územně příslušnou zemědělskou agenturu, což jsou bývalá územní pracoviště Ministerstva zemědělství. Tam žádost projde jakousi první vstupní prohlídkou, která zjistí, zda obsahuje všechny náležitosti. Pak dostane evidenční číslo a putuje na odbor vodovodů a kanalizací Ministerstva zemědělství.
Ten, kdo je nositelem finanční výpomoci, musí po skončení akce, tedy po kolaudaci, požádat o definitivní přiznání finanční výpomoci. Potom pracovníci ministerstva a zemědělských agentur v místě, případně i s pracovníky finanční správy kontrolují, zda objemové parametry, které jsou uvedeny v přiznání dotace -jde například o délku vodovodních řadů nebo kanalizačních stok či kapacitu úpravny odpadních vod a doklady o financování - jsou v pořádku. V případě, že obec vše dodrží a splní i termíny výstavby, tak ji Ministerstvo financí po stanovisku Ministerstva zemědělství definitivně přizná dotaci. Pokud objeví nesrovnalosti, tak se může stát, že obec musí celou dotaci vrátit.
Každý rok přichází na ministerstvo zhruba 150 až 200 žádostí, které se týkají menších akcí do 15 miliónů korun a 50 až 60 akcí, které přesahují v nákladech 15 miliónů korun.
"Prostředky jsou omezené. Prioritu má realizace implementační politiky, tedy akcí, které naplní to, co požaduje Evropská unie. Jde hlavně o čištění odpadních vod, o odstranění fosforu, dusíku u čistíren nad 10 tisíc ekvivalentních obyvatel. Tyto jsou finančně pokryty.
V případě akcí, které nesouvisejí s implementační politikou, jsou upřednostňovány lokality, které mají problémy s vodou. O tom, které žádosti bude vyhověno a v jakém časovém horizontu, spolurozhodují krajské úřady. Ty je konzultují s vodoprávními úřady, což jsou od 1. ledna 2003 obce s rozšířenou působností," pokračoval zástupce ředitele odboru vodovodů a kanalizací Ministerstva zemědělství ČR.
Nové povinnosti
Vlastníci vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu by si měli uvědomit, že jim ze zákona č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu, který nabyl účinnosti 1. ledna 2002, vyplývá řada povinností.
"V časové posloupnosti prvním termínem byl 31. prosinec 2002, do kterého měli vlastníci kanalizací dosud bez schváleného kanalizačního řádu, tento předložit ke schválení vodoprávnímu úřadu.
Pokud jej nedodali, bylo by dobré, aby jej co nejdříve vypracovali a předložili ke schválení. Na internetových stránkách Ministerstva zemědělství v části nazvané Nová legislativa jsou pomůcky k zákonu č. 274/2001 Sb. Zájemci tam naleznou vzorový kanalizační řád, který si mohou stáhnout a do něho doplnit konkrétní údaje. Dalším termínem bylo odevzdání výsledků zkoušek jakosti surové vody určené pro výrobu na vodu pitnou v souvislosti s předpisem EU k 31. březnu 2002. K další povinnosti vlastníků patří zaslání vybraných údajů majetkové evidence a vybraných údajů provozní evidence do 31. ledna 2004. Jde o inventuru majetku a přiznání vlastnictví vodovodů a kanalizací, včetně údajů o těchto vodovodech a kanalizacích. Týká se to i těch, kteří vlastní jen jeden vodovodní řad. Tato povinnost se týká každého vlastníka, tedy i soukromých osob. Například i v Praze jsou ulice, kde je vodovodní řad, který vlastní privátní osoba. Vlastníky vodovodů a kanalizací na sídlištích nebo v areálech rodinných domků jsou např. realitní kanceláře, takže se povinnost předat vybrané údaje z majetkové a provozní evidence týká i jich, protože pokud je vodovodní řad nebo kanalizační stoka součástí jiného vodovodu nebo kanalizace pro veřejnou potřebu, stává se vodovodem nebo kanalizací podléhající zákonu číslo 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích, konstatoval Ing. Vladimír Chaloupka.
Karel Žítek

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. URGENT ÚVĚR NABÍDKA

    Jsem registrovaná a licencované peněz půjčovateli / investorovi, který poskytuje úvěry různého druhu, jako výplatě Osobní, hypotéka, Business, auto úvěry vážný a zainteresovaným stranám za velmi nízkou cenu dosažitelná rychlost. Napište nám na náš e-mail dnes na adrese: Louisandersonfinance@gmail.com

    Nenechte si ujít tuto skvělou příležitost! přijít k nám dnes, takže můžeme ukončit všechny vaše finanční problémy jednou provždy!

    Sídlo společnosti buňka +16185791830

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down