01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Někdejší "město mladých" stárne

Meziboří, před půlstoletím druhé nejmladší sídlištní město v republice, aspiruje na to stát se sportovně rehabilitačním turistickým centrem pro celé Mostecko. Starosta Petr Červenka v tom vidí jediný způsob, jak město s dvacetiprocentní nezaměstnaností zachránit.S informací, že jde o nově...

Meziboří, před půlstoletím druhé nejmladší sídlištní město v republice, aspiruje na to stát se sportovně rehabilitačním turistickým centrem pro celé Mostecko. Starosta Petr Červenka v tom vidí jediný způsob, jak město s dvacetiprocentní nezaměstnaností zachránit.
S informací, že jde o nově rekonstruovanou budovu vlevo při vjezdu do města, jsme Městský úřad v Meziboří našli snadno. Když po volbách v roce 1998 Petr Červenka poprvé přebíral funkci starosty a městskou pokladnu s dluhem 26 miliónů korun, vypadávala prý z oprýskané radnice okna. Od té doby se podařilo mnohé zlepšit a ještě snížit dluh na polovinu. Bez podpory sponzorů by to však nebylo možné. K těm největším patří Česká rafinérská, Mostecká uhelná společnost a Chemopetrol.
Meziboří vzniklo v padesátých letech minulého století na Mostecku jako sídlištní město, po Havířově druhé nejmladší v republice. Původně tam stávala vesnička Schönbach, jejíž obyvatelé německé národnosti byli po válce většinou odsunuti. Pak už nastal čas budování "střediska pracovních záloh" pro severočeské uhelné šachty a chemické závody. V rodícím se městě začaly vyrůstat paneláky, postavila se tam učiliště s internáty, školy, sportovní areál i monstrózní dům kultury. Za prací však odtud všichni jezdili do Litvínova nebo do Mostu. Při hledání názvu pro novou obec padaly návrhy typu Zápotocké, Fučíkov, Hornické Mladé, ale nakonec zvítězilo Meziboří. Dnes tam nejsou téměř žádné pracovní příležitosti a nezaměstnanost dosahuje dvaceti procent. Prosperují pouze místní hospody a stoupá spotřeba alkoholu.
"Chtěl bych Meziboří přebudovat na sportovně rehabilitačně turistické centrum a sociální zónu pro celé Mostecko. Je to jediná šance, jak město zachránit před totálním úpadkem. K realizaci tohoto záměru máme všechny předpoklady - ovšem až na zoufalý nedostatek finančních prostředků," prozradil nám starosta.
Prohlídku Meziboří zahajujeme ve sportovní hale, na jejíž rekonstrukci ze 70 procent přispělo Ministerstvo pro místní rozvoj. K hale patří sportovní areál se stadiónem, běžeckou dráhou a tenisovými kurty. Ze střechy haly vidíme lyžařský vlek a obnovenou sjezdovku.
"S finanční pomocí Hospodářské a sociální rady Mostecka jsme koupili rolbu a za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy pro ni postavili garáž. Za další peníze věnované městu Českou rafinérskou chceme pořídit sněžné dělo, aby se u nás mohlo lyžovat i při nedostatku sněhu," vysvětluje Petr Červenka.
Snad nejvíce radosti sjezdovka přinesla dětem z okolí, jimž méně movití rodiče nemohou dopřát školní lyžařský výcvik na horách. A sociálně slabé rodiny na Mostecku převládají. Sjezdovka v Meziboří je finančně dostupná všem. Přes den stojí vlek osm korun, při večerním osvětlení deset. Po rekonstrukci opuštěných internátních budov by tam mohly jezdit na týdenní lyžařské pobyty školy z různých koutů republiky.
Velkým problémem, který odrazuje investory, je špatná dopravní obslužnost Meziboří, stejně jako nevyhovující infrastruktura. Město v klínu Krušných hor totiž není průjezdné. Silnice kolem něj vytváří oblouk, který starosta s nadsázkou nazývá největším kruhovým objezdem na světě. Vede totiž z Litvínova zase zpět do Litvínova. Správu a údržbu silnic péče o okruh nezajímá, přestože tudy jezdí městská hromadná doprava. Město si musí poradit samo i se sněhovou kalamitou. Na hromadnou dopravu doplácí ročně přes 4,5 miliónu korun. A obyvatelé Meziboří reptají, proč jízda autobusem do tři a půl kilometru vzdáleného Litvínova musí stát deset korun.
O Meziboří se dříve mluvilo jako o městu mladých. V sedmdesátých letech tam žilo až 10 tisíc obyvatel, z toho 3500 učňů a studentů středních průmyslových škol. Po drastické redukci učilišť klesl počet obyvatel Meziboří k pěti tisícům a populace zestárla. Dva bývalé internáty teď slouží seniorům jako domov důchodců.
Město je zapojeno do globálního plánu revitalizace v rámci obnovy Mostecka. Na nejnutnější výdaje by díky tomu mělo v příštích letech získat dotaci ve výši 65 miliónů korun. Opravu chodníků a ulic chce starosta provést formou veřejně prospěšných prací, aby ušetřil za platbu firmám a nabídl občanům alespoň nějakou možnost výdělku. Nízké příjmy městské pokladny však mají za následek další nepopulární opatření. K 1. květnu 2003 ruší Meziboří městskou policii, kterou si z finančních důvodů již nemůže dovolit.
ALENA DRÁBOVÁ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down