V Městské památkové rezervaci Příbor na severu Moravy se nachází 66 nemovitých kulturních památek. K nejvýznamnějším patří rozsáhlý objekt piaristického gymnázia, tři kostely, jeden hřbitovní kostelík, řada měšťanských domů, kašna a několik soch. Město se předloni i loni přihlásilo do soutěže o...
V Městské památkové rezervaci Příbor na severu Moravy se nachází 66 nemovitých kulturních památek. K nejvýznamnějším patří rozsáhlý objekt piaristického gymnázia, tři kostely, jeden hřbitovní kostelík, řada měšťanských domů, kašna a několik soch.
Město se předloni i loni přihlásilo do soutěže o nejlepší přípravu a realizaci Programu městských památkových rezervací a městských památkových zón. V roce 2002 se umístilo v rámci Moravskoslezského kraje na prvním místě a podle místostarosty Ing. Bedřicha Turka se výsledky cílevědomé a systematické práce líbily i celostátní hodnotící komisi.
Způsob financování
Vedení města tento úspěch přikládá tomu, že péče o památky je skutečně stálá a probíhá v nejrůznějších souvislostech. Kromě příslušného odboru městského úřadu se na této práci podílí i komise pro regeneraci městské památkové rezervace, kterou vede Jan Monsport. Město má zpracovánu koncepci a priority regenerace městské památkové rezervace, na jejímž základě se postupně konají jednotlivé opravy a zásahy.
"Financování památkové péče v rámci uvedeného programu je vícezdrojové," říká starosta Ing. Milan Strakoš. Jsou to prostředky vlastníků památek - obce, státu, církve a soukromých osob. Město získává státní dotaci standardním postupem. Každým rokem na podzim předá předběžnou žádost na Ministerstvo kultury a po schválení rozpočtu obdrží informaci o celkové výši příspěvku pro město. Ten je poté rozdělen. Dále je nutné na ministerstvo doložit veškeré doklady, potřebné ke konečnému přiznání dílčích příspěvků na jednotlivé památky. Jde o stanoviska orgánů památkové péče, doklady o výběrových řízeních, smlouvy s jednotlivými dodavateli prací, fotodokumentaci a další související věci. "Postupná příprava k zařazení objektů do takto formulované žádosti je značně komplikovaná a trvá zhruba jeden rok," podotýká Ing. Bedřich Turek.
Vedení města oceňuje dobrou spolupráci s místním farářem Mgr. P. Pavlem Dvořákem. Za jeho pomoci byl před naprostou devastací zachráněn a opraven hřbitovní kostelík sv. Františka Serafinského. Generální opravou za zhruba 7 miliónů korun také prošel nádherný barokní kostel sv. Valentina a byla opravena fasáda a střecha kostela sv. Kříže, v jehož interiéru byly v loňském roce dokončeny restaurátorské práce na renesančním epitafu.
Náročné opravy
V posledních čtyřech letech probíhá v Příboře generální oprava farního kostela Narození Panny Marie. Prozatím byla provedena sanace proti vlhkosti základového zdiva, což je zásadní opatření pro zajištění dlouhodobé životnosti objektu. Uskutečnila se oprava krovu, výměna střešní krytiny presbytáře, statické zajištění boční jižní kaple a výměna její střešní krytiny. Podařilo se také opravit krov báně, vyměnit její krytinu a provést část omítky věže. Oprava kostela je náročná. Bylo nutné zpracovat stavební historický průzkum, provést výzkum archeologický v nejbližším okolí kostela, dále fyzikální průzkum podloží kostela a prozkoumat dřevěné konstrukce se zaměřením na mykologii. Teprve pak bylo možno zpracovávat projekty, předložit žádosti o příspěvek a začít pracovat.
Rozsáhlou rekonstrukcí prochází budova bývalého piaristického gymnázia. "U něj došlo k opravě krovů, výměně střešní krytiny, opravě interiéru přízemí jižního křídla a částečné obnově fasád," říká starosta. Na západním křídle objektu byla objevena a restaurována sgrafita. Obnova této nemovité kulturní památky bude pro velkou finanční náročnost pokračovat ještě řadu let. Objekt je však stále v provozu a působí v něm Krajské vlastivědné muzeum, Základní umělecká škola Příbor a městská knihovna.
Podle starosty v Příboře dobře pracuje příslušný odbor městského úřadu, zejména jeho pracovníci Ing. Jaroslav Šimíček a Ing. Alena Rašková. Díky tomu se úspěšně rozvíjí spolupráce se soukromými vlastníky měšťanských domů na náměstí a v jeho okolí. Hodně domů již získalo "nový háv" a dobře reprezentují celkový obraz města, podstatně lépe než před několika lety. U některých domů již také začala rekonstrukce jejich zadních traktů. Městu se rovněž v průběhu posledních let podařilo ošetřit, zrestaurovat nebo zhotovit kopie řady soch, přičemž byly restaurovány litinové kašny na náměstí.
Město věnuje značné prostředky i na další úpravy v městské památkové rezervaci. Například předlažba náměstí a přilehlých ulic stála zhruba 12 miliónů korun. Za posledních deset let se do památkové péče v Příboře investovalo celkem okolo 90 miliónů korun. A to je na menší regionální město, jehož existence je doložena již ve 13. století, suma skutečně úctyhodná.
Město se pravidelně účastní i Dnů evropského dědictví. Při této příležitosti vydává informační letáčky o nejvýznamnějších památkách, pořádají se také procházky městskou památkovou rezervací s odborným výkladem, včetně doprovodného kulturního programu. K propagaci péče o kulturní dědictví město využívá i Měsíčník města Příbora, městskou televizi a tematickou výstavu Renova v Olomouci. Až na drobné výstřelky výsledky péče o památky neničí vandalové a město Příbor dále krásní.
JIŘÍ STARÝ