Starostové malých obcí či městeček nejsou vždy spokojeni se stavem infrastruktury. Postrádají například novou čistírnu odpadních vod či nutnou modernizaci počítačové sítě. S největší pravděpodobností chybí v obecním či městském rozpočtu několik miliónů a navíc potřebují finanční řešení "ušité na míru". Existuje několik možností - od finančního leasingu přes klasický bankovní úvěr až po splátkový prodej. Ing. Zdeněk Kejval ze společnosti CAC LEASING nám přiblížil posledně jmenovaný finanční produkt.
V čem splátkový prodej spočívá a čím se odlišuje od ostatních variant financování?
Srovnal bych dva produkty, které jsou si typově nejpodobnější: leasing a splátkový prodej. Základní rozdíl mezi nimi spočívá ve vlastnictví předmětu. V případě leasingu je po celou dobu trvání smlouvy vlastníkem předmětu leasingová společnost, která může v případě problémů se splácením s předmětem leasingu nakládat, prodat jej či najít nového nájemce. Zatímco při splátkovém prodeji je majitelem předmětu už od samotného podpisu smlouvy klient. A právě vlastnictví předmětu je jednou z nezbytných podmínek pro možnost čerpání státních dotací. To je jedna z největších výhod zejména pro představitele měst a obcí, ale i jiných rozpočtových organizací.
Jsou tady však ještě další aspekty. Splátkový prodej má jiný charakter daňový (předmět odepisuje klient) i účetní. Zároveň nejsou zákonem stanovené žádné podmínky pro dobu trvání splátkového prodeje. Ta vždy záleží na dohodě mezi klientem a financující společností. U finančního leasingu je minimální doba trvání leasingové smlouvy zákonem upravená na tři roky.
Jak je splátkový prodej vyhledávaný a které nejčastější komodity jeho prostřednictvím financujete?
Možnost splátkového prodeje nabízí naše společnost z několika důvodů. Jedním z nich je oblast municipalit. Ty požadují takový druh financování, který je možné kombinovat se státními a obecními dotacemi. Dotace totiž není možné využít v kombinaci s leasingem, a to z legislativních důvodů. Splátkový prodej však není zaměřen jen na komunální sféru, mohou jej využívat i ostatní podnikatelské subjekty, které čerpají dotační programy.
Dále je splátkový prodej určen k financování investic, které klienti chtějí mít ve svém vlastnictví, nebo těch investic, které není možné financovat leasingem, například modernizace technologií. Rozsah komodit, pro které je splátkový prodej využíván, je velmi široký. Nejčastěji jeho prostřednictvím financujeme předměty ze sféry veřejné dopravy, ale také z oblasti osobních a užitkových automobilů, výpočetní techniky, strojů a zařízení včetně jejich modernizací, dále ekologické investice, investice do tepelného hospodářství, modernizace a rekonstrukce investičních celků a další.
Můžete nám stručně vysvětlit, jak probíhá proces sjednání smlouvy a jak dlouho zhruba trvá?
Samotnou nabídku financování může naše společnost připravit během jednoho dne. Rychlost schvalování obchodního případu, přípravy a uzavření smluv záleží také na rychlosti spolupráce klienta a dodavatele předmětu a také na celkovém objemu financování. Naše obchodní místa (devět poboček po celé České republice) jsou však vybavena dostatečnými pravomocemi, aby mohla běžné obchodní případy realizovat za několik dní.
Chystáte nějaké novinky v této oblasti na nejbližší období?
Neustále pracujeme na zlepšování a doplňování produktů, aby klienti byli s našimi službami spokojeni. Proto se naši partneři mohou setkávat i s netradičními formami jejich použití. Více bych však zatím nechtěl prozrazovat.
- jn -
|