01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kdyby byl Bavorov...

Kdyby byl Bavorov více vzdálen od řeky Blanice, asi bychom nezačali rozhovor se starostou města Janem Michalcem povídáním o povodních. Ale jak je známo, ani tato část jižních Čech si nemohla na rozmary klimatu rozhodně stěžovat. Město a přilehlé osady v loňském roce postihlo celkem šest živelních...

Kdyby byl Bavorov více vzdálen od řeky Blanice, asi bychom nezačali rozhovor se starostou města Janem Michalcem povídáním o povodních. Ale jak je známo, ani tato část jižních Čech si nemohla na rozmary klimatu rozhodně stěžovat.

Město a přilehlé osady v loňském roce postihlo celkem šest živelních událostí, nejvíce srpnová povodeň. Jaké byly celkové škody po záplavách?

Povodeň způsobila škodu úhrnem za zhruba 90 miliónů korun. Podstatné je, že nedošlo ke ztrátám na životech a těžkým úrazům. Město má přehled o ztrátách na majetku státu, města i soukromých osob a snaží se je co nejrychleji napravovat. Voda nadělala velké škody zejména na infrastruktuře, na komunikacích. Byly poškozeny či zcela strženy lávky a některé mosty, až, či spíše už, koncem roku začala jezdit železnice. Zcela zničeno bylo i koupaliště u řeky s oblíbeným kempem. To už nebudeme obnovovat do původního stavu, kde byly pro návštěvníky připraveny chatky, ty vzala voda, ale spíše jako kemp pro karavany, se kterými k nám rádi jezdí například Nizozemci. Ti si naši krajinu zcela oblíbili. Navíc karavan se stěhuje v případě nouze od vody velice rychle.

I když povodeň zasáhla řadu obytných objektů, totálních demolic je naštěstí méně, než jsme čekali. Zatím byl vydán demoliční výměr na tři domy, doufejme že ty rekonstruované přežijí zimu bez pohromy. Zásobování vodou, které máme z několika nezávislých zdrojů, například z asi 19 m hlubokých vrtů, funguje bez problémů, kanalizace, včetně čističky odpadních vod se postupně uvádí do původního stavu. Legrace to rozhodně nebyla a je nutno vzdát čest všem, kteří se na záchranných pracích a organizaci chodu města podíleli. Velice nám pomohli vojáci, zasahovat musel i vojenský vrtulník, při druhé vlně například z bývalého mlýna evakuovali sedmičlennou rodinu Soukupů, která ještě stačila své psy vynosit nahoru do mlýnice, ale pak už šlo opravdu o život. Celkem bylo evakuováno 24 místních rodin a 9 rodin ubytovaných v kempu. Ale to jsou dnes příběhy, které by vám vyprávělo mnoho starostů.

Ovšem klimatologové varují, že se v příštích letech mohou podobné kalamity opakovat. Jste na ně připraveni?

Díky získaným zkušenostem nepochybně více než před tím, ale pokud by šlo opět o pohromu takového rozsahu, asi bychom jí odolávali těžko. Její výhodou však bylo, že upozornila na nutnost kvalitního integrovaného informačního systému, a to nejen pokud jde o vodu a její vrtochy. Vždyť nedaleko je například Temelín a současná vybavenost ochrannými prostředky je zcela zanedbatelná, takže v systému civilní obrany je co dohánět. Týká se to i dostatku náhradních energetických zdrojů a podobných problémů. Velká voda přinesla i řadu dobrých zkušeností, z chování lidí, organizací i obcí.

V roce 1997 obec Bavorov poskytla pomoc při povodňových škodách obci Loučná nad Desnou, která ji Bavorovu oplatila, pomoc poskytla i obec Rybitví a město Frenštát pod Radhoštěm, stát i Krajský úřad v Českých Budějovicích, firmy i jednotlivci. Kdyby ta soudržnost fungovala, i když není stav nouze, byl bych velice spokojen. Pro poškozené domácnosti jsme dostali čtyři milióny korun, které rozdělujeme podle směrnice zhruba pro 30 rodin, které byly poškozené, a je to do 200 tisíc Kč. Pokud jde o vozovky, tam doufám, že využijeme i letošních příspěvků, abychom to mohli uvést do uspokojivého stavu.

Jaká je ekologická situace v okolí města?

Já jsem tu od dětských let, ale něco podobného nepamatuji snad ani z vyprávění. Tam, kde nikdy před tím nebyla ani stružka, tekly z úbočí potoky, z potoků byly dravé řeky, z krásné Blanice veletok, který proměnil okolí Bavorova v obrovské jezero. V tom prvním náporu bylo i trochu pozitivní to, že na rozdíl od dolního toku Vltavy, Berounky a Labe ta voda nebyla ekologicky tak znečištěná. Voda zaplavila pole, vytvořila si nová koryta a samozřejmě krajinu poškodila náplavami. Chemické znečištění se nám vyhnulo.

Jak jsem řekl, vodní zdroje přežily, a uvažujeme o tom, že přírodě vyhovíme i v tom, že tam, kde to nebude nezbytně nutné, nebudeme vodní toky znásilňovat a vracet zpátky do původních koryt a budeme respektovat jejich přirozený výběr začlenění do krajiny. Budeme dodržovat i přirozené záplavové zóny, které nám velice pomohly. V těchto zónách také zpřísníme kontrolu dodržování stavebního zákona, nových stavebních povolení apod. Pokud jde o topení, je tu fungující plynofikace, ale lidé přesto mají často kombinované topení, tady není nouze o dřevo. Problém je s podmáčenou půdou, což takovým zemědělským destinacím jako jsme my dělá vrásky na čele. Nedá se vyjet do polí a do luk. Zemědělství k nám patří a neradi bychom o ně přišli.

Musím říci, že už můj předchůdce věnoval i ekologickým otázkám velkou pozornost. Vznikl recyklační dvůr, rozšířili jsme systém odvozu pevného odpadu. Nepochybně budeme asi i nadále víc sázet stromy a učit nás ekologičtěji přemýšlet i o zdánlivě všedních věcech. Žijeme v krásné krajině, zaslouží si to.

Jak se Bavorova dotknou územní změny? Tíží vás některé nedostatky legislativy?

Myslím, že život občanů našeho města nějak zásadně neovlivní. Vodňany jsou pár kilometrů a spolupráce je zatím velmi dobrá. Některé služby se přiblíží, některé zůstanou v tom bývalém okresním městě, ale zvládnout se to dá. Pokud jde o legislativu, teď bychom asi mnozí uvítali pružnější řešení u dotačních titulů a termínů na jejich využití, protože ne vždy to, i přes veškerou snahu, dokážeme zvládnout včas.

Které hlavní úkoly jsou před vámi v letošním roce?

Kromě rychlé nápravy již zmíněných škod na komunikacích, úpravně vody a čističce kanalizace, bychom rádi lépe využívali zdejší bývalý kulturní dům, který chceme obnovit a přijatelnější výší nájemného dát šanci pro zlepšení společenského klimatu ve městě. Raději ať vydělává na jednotlivých akcích méně, ale ať jsou ty akce častější. Tady například dobře pracuje svaz žen, hasiči, sportovci, myslivci, včelaři, rybáři a další spolky, tak bychom rádi, aby spolu občané víc drželi pohromadě nejen při tom, když nám teče do bot. Stejně tak musíme zmodernizovat naši školu a její sociální zařízení, abychom měli spokojené děti i rodiče. Máme dobře vybavené Technické služby města, a ty bychom chtěli daleko víc zpřístupnit občanům, aby si mohli všechny nejnutnější opravy dělat v místě. Nejsem ve funkci tak dlouho a vím, že inspirace je všude, kam se podíváte. Je v lidech i v tradici města. Výhodou i nevýhodou takového starostování je, že se všichni známe a tak spoustu problémů poznáme bez obalu. Podniků, které tu máme, sice není moc, ale pomáhají nám se zaměstnaností a chtěli bychom přirozeně podnikatelské aktivity podpořit. Cesta je například v pronajímání obecních majetků, tak aby z toho měl prospěch podnikatel i město. V občanech je zkušenost i mnoho chytrých nápadů.

Bavorov je příjemné město, s pravidelným půdorysem, založené pány Bavory ze Strakonic na přelomu 13. a 14. století. Máme tu i jednu z nejvýznačnějších jihočeských staveb, kostel nanebevzetí P. Marie. Ve městě je i řada jiných historických objektů, například raně barokní Panský dům, a máme i řadu nápadů k jejich využití, aby byl Bavorov výhledově více atraktivní pro domácí i zahraniční návštěvníky.

FRANTIŠEK NOVOTNÝ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down