Zdravá města kladou velký důraz na uplatnění obnovitelných zdrojů energie i na informovanost obyvatel o možnostech a výhodách jejich využívání.
V některých městech veřejnost o této problematice informují ekologická centra, která často bývají partnerskými organizacemi projektu Zdravé město. Užitečné informace lze získat také na prezentacích obnovitelných zdrojů energie v rámci Dne Země. Loni se konaly např. v Boskovicích, Velkém Meziříčí, Vsetíně aj.
Město Vsetín bylo iniciátorem vzniku městského energetického poradenského střediska (MEPS) při České energetické agentuře. Na jeho provozu se finančně podílí. Město dále poskytuje úrokově zvýhodněné půjčky z Fondu rozvoje bydlení na vybudování ekologického vytápění ve stávajících obytných domech. Pro letošní rok chystá druhou etapu rekonstrukce městských lázní. V jejím rámci se počítá s využitím tepla z odpadních vod bazénu.
Česká sluneční cena
Mezi alternativní zdroje patří Slunce. Sluneční kolektory se ve Zdravých městech prosazují pro ohřev teplé užitkové vody, vytápění a někdy i výrobu elektřiny. Solární systémy jsou instalovány jak na budovách, které jsou v majetku měst, tak na soukromých objektech.
Zajímavá akce týkající se solární energie probíhala předloni v Litoměřicích. "Pod názvem Slunečné Litoměřice jsme ve městě organizovali dlouhodobou kampaň, jejímž cílem bylo poskytnout obyvatelům kvalitní informace o možnostech využívání alternativních zdrojů energie a o její efektivitě. V únoru a březnu roku 2002 proto naši odborní partneři uspořádali semináře, na kterých se zájemci dověděli řadu zajímavých informací. Na navazujících prezentacích firem si pak mohli prohlédnout různé typy tepelných čerpadel, zapojené solární systémy i fotovoltaické panely. K vidění tu byl i solární automobil," popisuje průběh kampaně koordinátorka projektu Litoměřice - Zdravé město, Lenka Malecová. Kampaň Slunečné Litoměřice byla loni oceněna národní sekcí evropského sdružení Eurosolar. Město získalo Českou sluneční cenu 2001 v kategorii sluneční čin.
Obyvatelé Litoměřic mohou na instalaci solárního systému získat nejen až 50% státní dotaci, ale také dvacetitisícový příspěvek z městské pokladny.
Mnohá Zdravá města se zapojila do projektu určeného školám - Slunce do škol, který v roce 1999 iniciovalo Ministerstvo životního prostředí ČR. Projekt má žákům základních a středních škol ukázat, že možnost získávání energie z obnovitelných zdrojů není technologickou utopií. Fotovoltaické panely, které přeměňují sluneční energii na elektřinu, jsou pro tyto školy přirozenou pomůckou využívanou při výuce fyziky či základů ekologie. Projektu se účastní např. školy v Kroměříži, Českých Budějovicích, Chrudimi, Prostějově, Vsetíně i jinde.
Tepelná čerpadla a biomasa
Jiným zdrojem tzv. čisté energie je energie přebíraná tepelnými čerpadly z půdy, vody či ze vzduchu. Tepelná čerpadla pro vytápění budovy radnice i městské polikliniky zvolilo město Orlová. "Pro systém vytápění tepelným čerpadlem jsme se rozhodli jednak kvůli jeho šetrnosti k životnímu prostředí, jednak kvůli úspoře provozních nákladů," popisuje koordinátor projektu Orlová - Zdravé město, Bc. David Pěntka. "Počáteční výdaje jsou sice poměrně vysoké, nicméně z dlouhodobého hlediska se rozhodně vyplácejí. Původně jsme chtěli instalovat čerpadlo typu země - voda, ale narazili jsme na problémy. Místní podloží totiž není pro potřebné hlubinné vrty vhodné vzhledem k výskytu metanu. Proto jsme realizaci odložili na další rok. Instalováno bude čerpadlo typu vzduch-voda. Potěšilo nás, když jsme v létě roku 2002 na provedení tohoto projektu získali dotaci ze Státního fondu životního prostředí," uzavírá koordinátor David Pěntka.
Využití biomasy jako alternativního zdroje energie je podle odborníků slibným trendem budoucnosti. V ČR bylo od roku 1990 nově postaveno nebo rekonstruováno celkem 20 obecních kotelen na biomasu. Spalování biomasy je v posledních letech převažující trend např. v kraji Vysočina, kam spadají také Velké Meziříčí a Třebíč. Právě v Třebíči je od roku 2001 kotelna na biomasu v provozu. Pro tento zdroj energie se rozhodli také v Boskovicích, jejichž nová energetická koncepce počítá se spalováním biomasy.
I když je využívání obnovitelných zdrojů energie u nás zatím "v plenkách", ve Zdravých městech má rozhodně své příznivce.
MARKÉTA ŽIDLICKÁ
|