01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zdravá města podporují aktivní stáří

Kvalitou života nejstarší generace se zabývají všechna členská města Národní sítě Zdravých měst ČR. Domovy důchodců, stacionáře nebo kluby důchodců bývají začleněny do jejich Plánu zdraví a kvality života. Činnost zařízení pro seniory významně podporují radnice jednotlivých Zdravých měst (České...

Kvalitou života nejstarší generace se zabývají všechna členská města Národní sítě Zdravých měst ČR. Domovy důchodců, stacionáře nebo kluby důchodců bývají začleněny do jejich Plánu zdraví a kvality života.

Činnost zařízení pro seniory významně podporují radnice jednotlivých Zdravých měst (České Budějovice, Litoměřice aj.). V Chrudimi funguje tamní Centrum sociálních služeb a pomoci jako rozpočtová organizace města, v Třebíči jsou Domov důchodců Týn i denní stacionář Domovinka finančně podporovány v rámci grantového systému Zdravého města, v Boskovicích zase všechna zařízení pro seniory spadají pod příspěvkovou organizaci města - Městskou správu sociálních služeb.

Mnohá Zdravá města každoročně pořádají oslavy ke Dni seniorů, do nichž se zapojují nejen důchodci, ale také jejich příbuzní, vnoučata i pravnoučata. Konají se například v Orlové, Kroměříži, Třebíči, Boskovicích a jinde.

K celosvětovému happeningu "Pochod všech generací - obejměme Zeměkouli", který vyhlásila Světová zdravotnická organizace jako součást mezinárodního programu Aktivní stáří, se každý rok na podzim pravidelně připojuje Brno. Procházka podzimní přírodou s pestrým doprovodným programem pro všechny věkové kategorie je součástí Brněnských dnů pro zdraví.

Univerzita třetího věku, program celoživotního vzdělávání, si také ve Zdravých městech našla mnoho nadšených příznivců. V Brně do přednáškových sálů letos zasedlo téměř 500 seniorů. Univerzitu třetího věku studují také senioři ve městech Litoměřice, Chrudim a dalších.

Třebíč

Třebíč se problematikou seniorů intenzívně zabývá od roku 1999. "Tehdy jsme si stanovili jako jeden z hlavních úkolů - sbližování generací. Seniorům chceme nabízet možnosti pro aktivní život. Společně s partnerskými organizacemi projektu Zdravé město pořádáme na Vánoce většinou neformální setkání dětí z místních základních a mateřských škol se seniory z domova důchodců. Městská knihovna zorganizovala několik společných hudebních pořadů. Při těchto pořadech se obě generace sblížily. Kromě Domova důchodců Týn, který se rozhodl pro koncepci domova podporujícího aktivní stáří, u nás funguje také denní stacionář pro seniory a zdravotně postižené Domovinka. Ten byl za své aktivity v roce 1999 oceněn jako Nejlepší projekt pro Zdravé město," uvedla koordinátorka Projektu Zdravé město Třebíč PhDr. Jindra Stříbrská.

CHRUDIM

V Chrudimi jsou počátky realizace intenzívních aktivizačních programů věnovaných místním seniorům spjaty se vznikem Centra sociálních služeb a pomoci. (CSSP). Tato rozpočtová organizace byla založena v lednu roku 1993. Zájem o programy a služby nabízené tímto centrem mezi obyvateli rychle stoupal a už po šesti letech vyšlo CSSP jako vítěz regionálního kola soutěže Obec seniorů, kterou vyhlásil Svaz měst a obcí.

Centrum finančně podporuje zejména chrudimská radnice. Místní podnikatelský sektor na realizaci projektu nepřispívá. Do organizace projektu zaměřeného na kvalitu života seniorů jsou kromě zaměstnanců centra a městského úřadu zapojeni také dobrovolníci - místní občané, kteří zajišťují zajímavé odborné přednášky v rámci Chrudimské univerzity třetího věku. Letos v červnu centrum uspořádalo celorepublikový seminář pro Českou asociaci pečovatelských služeb "Aktivizační programy v akci", který měl mimořádně velký ohlas.

Kroměříž

Podle slov koordinátorky projektu Ing. Marie Pokorné zcela spontánně vznikla v projektu Zdravé město Kroměříž sekce, která se zabývá kvalitou života seniorů. "Projekt Zdravé město Kroměříž pracuje podle metodiky Česká brána 21, v níž má velký význam týmová práce. Například Plán zdraví a kvality života a jiné důležité dokumenty vznikají společnou prací několika týmů, jejichž členy jsou i senioři. Právě ti přišli s požadavkem, aby se radnice důkladněji věnovala řešení otázek místních seniorů. Měli pocit, že město toho hodně naslibuje, ale máloco dokáže splnit," vysvětluje Ing. Marie Pokorná. Město Kroměříž tedy zorganizovalo čtyři besedy s místními seniory, na jejichž základě byl zpracován plán konkrétních aktivit směřujících ke spokojenému životu nejstarších obyvatel. Plán se už téměř rok realizuje. Úspěšně funguje "Poradna senior", brzy zahájí provoz denní stacionář Domovinka pro seniory. S kladným ohlasem kroměřížských seniorů se setkalo již druhé doplněné vydání brožury "Na problémy nejste sami".

Markéta Židlická

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down