01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obecně závazné vyhlášky

OTÁZKA: Kdo bude oprávněn zjednat nápravu od 1. ledna 2003, když obec vydá obecně závaznou vyhlášku, která odporuje zákonu? ODPOVĚĎ: Podle novely zákona o obcích č. 313/2002 Sb. to bude krajský úřad, který bude oprávněn obec vyzvat k nápravě. Nezjedná - li obec nápravu do 30 dnů od doručení výzvy,...

OTÁZKA: Kdo bude oprávněn zjednat nápravu od 1. ledna 2003, když obec vydá obecně závaznou vyhlášku, která odporuje zákonu?

ODPOVĚĎ: Podle novely zákona o obcích č. 313/2002 Sb. to bude krajský úřad, který bude oprávněn obec vyzvat k nápravě. Nezjedná - li obec nápravu do 30 dnů od doručení výzvy, navrhne krajský úřad Ministerstvu vnitra ČR pozastavení účinnosti zmíněné vyhlášky. Krajský úřad je povinen o tom informovat starostu obce. Ministerstvo vnitra ČR může pozastavit účinnost obecně závazné vyhlášky obce i bez návrhu krajského úřadu, ale pouze v případě, že není podán tento návrh do 30 dnů ode dne účinnosti předmětné obecní vyhlášky. Ministerské rozhodnutí nabývá právní moci dnem doručení jeho písemného vyhotovení obecnímu úřadu.

Ministr vnitra podá nejpozději do 15 dnů od pozastavení účinnosti obecně závazné vyhlášky obce návrh na její zrušení Ústavnímu soudu. Jestliže Ústavní soud tento návrh odmítne, zamítne nebo řízení zastaví, rozhodnutí Ministerstva vnitra o pozastavení účinnosti obecně závazné vyhlášky obce pozbývá platnosti dnem, kdy rozhodnutí Ústavního soudu nabude právní moci. Zjedná-li příslušný orgán obce nápravu před rozhodnutím Ústavního soudu, Ministerstvo vnitra své rozhodnutí o pozastavení účinnosti obecně závazné vyhlášky obce zruší do 15 dnů od doručení usnesení příslušného orgánu obce o zjednání nápravy Ministerstvu vnitra.

Mgr. Petr Kolman,

právník

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down