01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Protipovodňová ochrana

Hráze z pytlů s pískem - takový obrázek jsme viděli i během letošních povodní. Je to ale nejefektivnější a nejúčinnější řešení? Bude někdy tento způsob nahrazen? Jistou naději představují protipovodňové stěny, které byly zčásti využity například při srpnové povodni v severních Čechách. Jako...

Hráze z pytlů s pískem - takový obrázek jsme viděli i během letošních povodní. Je to ale nejefektivnější a nejúčinnější řešení? Bude někdy tento způsob nahrazen? Jistou naději představují protipovodňové stěny, které byly zčásti využity například při srpnové povodni v severních Čechách.

Jako producenti tzv. protipovodňových stěn asi již nejsme úplně neznámí. Jejich dvouletá historie navazuje na třicetiletou výrobu duchovního otce, tzv. hradícího jezu. Za ty dva roky, co se poněkud koncepčněji zabýváme protipovodňovou tématikou, jsme získali mnoho zkušeností, jak lze naše materiály efektivně využít. Rovněž k tomu přispěly i letošní povodně, které byly svým rozsahem a dynamikou zcela mimořádné. Dnes jsme schopni nabídnout komplexnější řešení. Nejen ochranu objektů nebo teritoria zvenčí pomocí zmíněných protipovodňových stěn, ale i zevnitř. Velkým nepřítelem je totiž voda z kanalizačních systémů, kterou můžeme eliminovat těsnicími vaky do potrubí. Vaky mohou být dokonce opatřeny průchozí armaturou k řízenému odtoku vody, čímž se snižuje riziko havárie potrubí v případě nasazení velkého procenta těchto kanalizačních uzávěrů v dané oblasti. Prostě chceme již nabízet více než v počátcích našich "protipovodňových" aktivit. Uvedl to Ing. Petr Holeček, marketingový ředitel akciové společnosti Rubena.

Kanalizační ucpávky nejsou novinkou, vyrábějí se již řadu let. Jsou dobře známy u hasičských sborů i v komunální sféře, používají se k řešení havárií potrubí a k jejich reparacím. Výrobce pouze napadlo využít užitnou hodnotu tohoto vaku při povodních.

Jak letošní povodně, které byly svým rozsahem výjimečné, ovlivní další práci výrobce povodňových stěn?

"Těch námětů je mnoho. Jedním z nejdůležitějších je úprava hradící výšky stěny. Je otázka, zda "nepadnou" současné limity stoletých vod. Uvažujeme o tom, že bychom zvedli výši vlastního vaku, nebo jej zvýšili jinými prvky. Určitý konkrétní návrh již existuje. Je to řešení, které zároveň více zvyšuje stabilitu celé stěny a nezvyšuje přitom její cenu. To, že jsme se aktivně povodní zúčastnili, zejména v severních Čechách, nás inspiruje i v otázkách návodu na použití výrobku a v dalších doplňkových bodech. Základní princip a konstrukci však neměníme. To je řešení osvědčené předchozími povodněmi, zejména před dvěma lety ve východních Čechách a v polském Gdaňsku v roce 2001.

Je to také prověřené i mnoha testy a zkouškami. Získali jsme také certifikát od zkušebny ITC Zlín, kde byl prověřen soulad technických parametrů s technickou dokumentací," vysvětluje Ing. Petr Holeček.

Pět metrů dlouhou a jeden metr vysokou stěnu je možno výkonnějším čerpadlem naplnit během šesti minut. Má vysokou životnost a opakovatelné použití, její obsluhu zvládnou dva lidé. Stěna je navíc totiž dobře uskladnitelná, dá se složit a rychle převážet z místa na místo.

"Dovedu si pak představit, že každý kraj by mohl mít nějaké množství stěn, zřejmě podle rizikovosti regionu. V případě rozsáhlejších problémů by pak mělo docházet k synergickým efektům a kraje by si stěny zapůjčily. Při letošních povodních mohly být na konci jednoho týdne v jižních Čechách, na konci druhého již v Čechách severních. Tak by to mohlo systémově fungovat. Samozřejmě obec s častým výskytem povodní, např. při jarním tání, by si měla základní vybavení opatřit sama. Troufám si tvrdit, že toto řešení by bylo pro stát jako celek velice ekonomické," dodává Ing. Petr Holeček.

- ob -

FOTO ARCHÍV, Aleš adámek

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down