01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co se povedlo a co ne?

V Moderní obci jsme se v pravidelné anketě ptali starostů, jaká pozitiva a negativa přineslo minulé volební období v jejich městech a obcích. V tomto čísle, které jsme připravovali před konáním komunálních voleb, přinášíme ještě poslední příspěvky. Josef Pavlíček, starosta obce Oucmanice, okr....

V Moderní obci jsme se v pravidelné anketě ptali starostů, jaká pozitiva a negativa přineslo minulé volební období v jejich městech a obcích. V tomto čísle, které jsme připravovali před konáním komunálních voleb, přinášíme ještě poslední příspěvky.

Josef Pavlíček,

starosta obce Oucmanice, okr. Nymburk:

Vesnice s 215 obyvateli se nachází 2 km jižně od Brandýsa nad Orlicí, v Pardubickém kraji. Má zemědělský charakter s dlouhodobě stabilním obyvatelstvem. Na půdě s nadmořskou výškou kolem 370 m hospodaří zemědělsko-obchodní družstvo Zálší. Je zde středisko živočišné výroby s asi 800 kusy dojnic.

V obci, s kdysi bohatým spolkovým životem, pracují v současné době pouze dobrovolní hasiči a druhým rokem výtvarný kroužek. K vybavenosti vesnice patří kanalizace, vodovod, sportovní areál s tenisovým kurtem a dětským hřištěm, kulturní zařízení se sálem a s hospůdkou, kaple. Dále je zde obchod, bezdrátový rozhlas, veřejné osvětlení, rekonstruovaný rozvod elektrické energie, plynofikace.

Sedmičlenné zastupitelstvo za poslední volební období dokázalo zajistit vybudování plynofikace a lidem novou ekologickou energii. Tato akce byla finančně i manažersky velmi náročná. Museli jsme přesvědčit partnery, že do tak malé lokality je výhodné investovat.

Významným počinem pro místní kulturu byla investice s podporou Programu obnovy venkova do kulturního zařízení. Zrekonstruovali jsme sál s příslušenstvím a příjezdovou plochou. Místní patrioti opravili zdařile výčep. V letošním roce byl stěžejní akcí sraz rodáků a přátel k 710. výročí od první písemné zmínky o obci. K tomuto jubileu byla vydána obsáhlá kniha o obci, zrestaurovány dvě sakrální stavby, postaveno dětské hřiště a opraven tenisový kurt a mnoho dalších drobných věcí. Obec dále průběžně investuje do oprav komunikací, do kanalizace i zeleně.

Domnívám se, že zastupitelstvo, které nemá žádného uvolněného funkcionáře ani placeného pracovníka může být na takové výsledky hrdé.

Nedaří se nám však zlepšit komunikaci mezi lidmi a více je přitáhnout k činnosti v obci. Rovněž se nám nepovedlo zlepšit kontakty mezi sousedícími obcemi.

Josef Pinter, starosta obce Krchleby, okres Nymburk:

Obec náleží ke starším osadám okresu. První nedoložená zmínka o vsi je z roku 1323. Tehdy se uvádí jako statek Benešův. Později se stala majetkem města Nymburk. Obec leží 6 km severně od okresního města Nymburk, v Středočeském kraji. Obcí vede silnice první třídy 1/38 ve směru Nymburk - Kolín, Mladá Boleslav, Varnsdorf a Liberec. V současné době má 706 obyvatel. Většina z nich dojíždí za prací do podniků a organizací v okrese i za jeho hranice.

V uplynulém volebním období zde pracovalo jedenáctičlenné obecní zastupitelstvo. Základním plánem jeho činnosti byl Program obnovy venkova naší obce. Při hodnocení čtyřletého volebního období lze konstatovat, že se podařilo kromě akcí menšího významu splnit téměř většinu volebního programu. Kvůli nedostatku finančních prostředků se nepodařilo nahradit stávající poruchový místní rozhlas rozhlasem bezdrátovým.

Pro územní přípravu komplexní a koordinované výstavby bytů a technické vybavenosti obce byl vypracován a schválen územní plán. Pro výkup pozemků na výstavbu rodinných domků v zástavbové části je připraven geometrický plán parcel a projektová dokumentace na místní komunikaci. Připravili jsme rovněž projekt na obnovu hrází a odbahnění požární nádrže z roku 1930. Rekonstruovali jsme sociální zařízení v základní i mateřské škole. Byla "zatrubněna" otevřená část dešťové kanalizace v délce 85 m. Při silnici 1/38 byl modernizováno veřejné osvětlení a ve dvou ulicích byly zhotoveny nové světelné body.

Problémem téměř celého okresu jsou zdroje pitné vody.V současné době není v celé obci jediná studna, která by splňovala hygienické podmínky pro pitnou vodu. Z tohoto důvodu vstoupila naše obec do svazku obcí, který pod záštitou společnosti Vodovody a kanalizace Nymburk připravuje výstavbu skupinového vodovodu Nymburk - Křinec. Na přípravných a projektových pracích se obec podílí poměrnou finanční úhradou.

Další problém, z našeho hlediska nejpodstatnější, je likvidace odpadních vod v obci. Po dvouleté přípravě, vypracování projektové dokumentace, výběrovém řízení dodavatelské firmy a potřebných stavebních povoleních, požádala obec Státní fond životního prostředí o poskytnutí dotace a půjčky na výstavbu podtlakové kanalizace. Rozhodnutím fondu z ledna letošního roku obdržela obec dotaci a půjčku na výstavbu 1. etapy této akce. V dubnu jsme zahájili výkopové práce včetně položení potrubí v části obce. Finanční prostředky jsme však z administrativních důvodů na účet zřízený k tomuto účelu dosud neobdrželi. Na úhradu provedených prací jsme vyčerpali současné vlastní zdroje a stavbu jsme byli nuceni v srpnu zastavit. Tento problém nás velmi trápí, ale věříme, že po dalším jednání se státním fondem se nám tuto náročnou investici podaří do konce letošního roku vyřešit.

Všechny zastupitele obce také mrzí, že finance pro tak malou obec jako je naše jsou těžko dostupné ze zdrojů Phare, SAPARD i dalších a potřebné akce musíme z těchto důvodů odkládat.

Ing. Karel Hübl,

starosta obce Teplice nad Bečvou, okr. Přerov:

Lázeňská obec Teplice nad Bečvou má 320 obyvatel. Nachází se na levém břehu řeky Bečvy v Moravské bráně - v těsné blízkosti města Hranic - v Olomouckém kraji. V obci jsou vybudovány kompletní inženýrské sítě základní technické infrastruktury - vodovod, plynofikace, telefon, kanalizace a čistírna odpadních vod. V uplynulém volebním období se podařilo opravit prakticky všechny místní komunikace a ještě letos chceme dokončit předlažbu chodníků zámkovou dlažbou - současně s rekonstrukcí sítě nízkého napětí. V trasách rekonstruovaných chodníků se rovněž v předstihu ukládají kabely multifunkční sítě, která bude dokončena v nastávajícím volebním období.

Za podpory programu Phare - v rámci pilotního projektu - jsme vybudovali hřiště s umělým travnatým povrchem na volejbal a košíkovou a zrekonstruovali letní občerstvení na trase cyklostezky.

Společně se stavebním bytovým družstvem stavíme 45 bytů. Ve 27 bytech se už bydlí, zbývajících 18 dokončíme ještě do konce tohoto roku.

S družstvem jsme vytvořili společné bytové družstvo. Obec vkládá do výstavby pozemek a státní dotaci ve výši 370 tisíc Kč na jeden byt, družstvo zajišťuje zbývající finanční prostředky a prodej bytů. Cena družstevního podílu, který musí uhradit noví majitelé bytů, činí 9000Kč/m2 - 13 000 Kč/m2. Družstevní podíl hrazený nájemníkem představuje minimálně z 30 % vklad. Zbývající část je možno uhradit měsíčními splátkami po dobu dvaceti let, během které budou byty ve spoluvlastnictví obce.

Pak bude podíl obce bezúplatně převeden na družstvo. Za hlavní úspěch však považuji, že obec v roce 2003 splatí poslední splátky půjčky na výstavbu kanalizace a poté bude zcela bez dluhů.

Musím také přiznat, že v uplynulém volebním období se nám nepodařilo zajistit technickou infrastrukturu pro výhledovou výstavbu rodinných domů. Hlavní důvod spočívá v tom, že majitel neumožnil odkoupit část svého soukromého pozemku pro napojení lokality na státní komunikaci. Přidělené finanční prostředky na výstavbu inženýrských sítí jsme proto museli vrátit.

- mo -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down